2023. április 7., 12:06

Kinek nincs múltja, nem lehet jelene s jövője sem

„Csak még egyszer előre” – mondta határozott hangon Márkosfalvi Sipos Gyula ezredparancsnok az első világháborúban hősies küzdelmet vívó fehérvári 17-es magyar királyi honvéd gyalogezred elcsigázott katonáinak. Akkor, amikor sokadszor is az esélytelen harcba küldte őket a Doberdó-fennsíkon.

film
Fotó: Dunajszky Éva

Ez a címe Burján Zsigmond történelmi filmjének is, amely a pozsonyi Liszt Intézet és a Gabriš Katonai-Történelmi Klub szervezésében Pozsonyba is eljutott.

A 2016-ban készült film elsősorban a nagy háborúban harcoló fehérvári 17-es gyalogezrednek állít emléket, vérzivataros küzdelmüket dolgozza fel 1915 májusától 1918 novemberéig.

Az ezredparancsnok, Sipos Gyula szemszögéből mutatja be mindazokat a megpróbáltatásokat, amelyeket az Isonzó környékén harcoló magyar katonáknak el kellett szenvedniük, a másik szálon pedig a Rác utcából a Doberdó-fennsíkig eljutott magyar katona feleségének szomorú történetét követhetjük, aki hiába várja vissza az urát.

A filmben nincs vádaskodás, egyik felet sem marasztalják el az alkotók. A San Michele-hegyen van is egy kőbe vésett felirat: „Ezeken az ormokon olaszok és magyarok hősiesen harcolva testvérek lettek a halálban”.

Talán az egyik legmeghatóbb jelenet, amikor az olasz és a magyar katonák egymásnak énekelnek, mert nemcsak a puskaropogásra kell válaszolni, hanem az énekszóra is. Így aztán a Santa Lucia után a lövészárkok magyar oldaláról válaszul felhangzik a Csak egy kislány van a világon. Ez a jelenet magában hordozza a film – talán legfontosabb – üzenetét, hogy mindig, még a legnehezebb időkben is embernek kell maradni.

film
Fotó:  Dunajszky Éva
Tulajdonképpen a nagyszüleim iránti szeretet miatt fordultam ehhez a témához. Nagyapám gyakran magával vitt a Fehérváron álló oroszlános szoborhoz, a 17-esek emlékművéhez, és mindig azt mondta, büszke arra, hogy velük együtt harcolt

– nyilatkozta lapunknak a filmvetítés után Burján Zsigmond, aki egy személyben a film forgatókönyvírója, rendezője és operatőre is volt.

 – Azt gondolom, hogy a fiatalok nagy része megértette a film üzenetét, ezt erősítik meg bennem a visszajelzések. Akinek van szíve és lelke, az megértette – mondta a film alkotója.

De miért kell ennyi év után is foglalkozni a múlttal, a háború szörnyűségeivel, kérdeztük a film rendezőjét.

Ha nem nézünk szembe a múlttal, ha nem nyitjuk ki a szívünket, a lelkünket előtte, akkor becsukhatjuk az ajtót, mert az országnak vége

– fogalmazott Burján Zsigmond.

Mit is tehetnék ehhez még hozzá? Talán csak annyit, hogy a miértre a választ a legérthetőbben minden bizonnyal báró Eötvös József fogalmazta meg, amikor kijelentette: „Kinek nincs múltja, nem lehet jelene s jövője sem.”   

Megjelent a Magyar7 2023/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.