Kihelyezett képzésekkel a külhoni magyar gyerekek lelki egészségéért - KÉPEKKEL
A Nemzetpolitikai Államtitkárság a társszervező Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével közösen, a Magyar Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának szakmai közreműködésével, május 30-án Komáromban, a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában tartja a Külhoni Magyar Gyermekpszichológusok Képzését. Az ADHD-ban érintett családok számára létesült szülőcsoporttal pedig délután a helyi Eötvös Utcai Alapiskolában foglalkoznak a szakemberek.
A reggel 9 órától tartó kihelyezett képzés elején Vörös Mária, az SZMPSZ országos alelnöke a más elfoglaltsága miatt jelen éppen nem lehető Fekete Irén elnök nevében is üdvözölte a meghívott vendégeket és a tudásgyarapításra vágyó 28 felvidéki résztvevőt, akik között iskola- és gyermekpszichológusok, mentálhigiénés és viselkedési szakemberek, valamint pedagógusok… is helyet foglalhattak.
– szögezte le.
Hozzátette: a helyzet javítása érdekében hat évvel ezelőtt szövetségük égisze alatt megalakult a Speciális Fejlesztő Szakmák Országos Társulása, amelynek speciális fejlesztőmunkát végző hazai magyar szakemberek: fejlesztő pedagógusok, gyógymasszőrök, gyógypedagógusok, gyógytornászok, konduktorok, logopédusok, mentálhigiénés szakemberek, pszichológusok, speciális pedagógusok, szociális munkások, szociálpedagógusok, védőnők a tagjai.
Köszönetet mondott a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és az MRE Bethesda Gyermekkórházának a kihelyezett képzési nap nyújtotta lehetőségért, amely a budapesti szakképzések után először valósulhatott meg külhoni magyar területen. Az év folyamán e felvidéki képzéshez hasonlókra kerül majd sor Erdélyben, a Vajdaságban és lehetőség szerint a Kárpátalján is.
Majd átadta a szót Czimbalmosné Molnár Évának, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidéki Főosztálya vezetőjének, aki hangsúlyozta: a magyar kormány, illetve az államtitkárságuk számára egyaránt nagyon fontosak az anyaországban és annak határain túl élő családok, és az, hogy magyar nyelven elérhető egészségügyi ellátásban részesüljenek. E képzés kapcsán azért kérték fel szakmai közreműködésre az MRE Bethesda Gyermekkórházát, mert annak szakemberei nagyon jól ismerik a gyermek-egészségügy nehézségeit és a korszerű gyógymódokat.
Rámutatott:
mivel a korábbi budapesti képzéseken a külhoni magyar szakemberek korlátozott számban vehettek részt, ezért döntöttek az egyes térségekbe kihelyezett képzési napok megrendezése mellett.
Mindenhol kérdőívek segítségével mérik fel azt igényeket, hogy konkrétan milyen témák iránt mutatkozik érdeklődés. „Kérem, használják ki ezt a lehetőséget, vigyék hírét e programnak, és várjuk a visszajelzéseiket!” – fogalmazott.
Hozzátette: a Felvidéken azért az SZMPSZ-t kérték fel a társszervezésre, illetve a megfelelő helyszín biztosítására, mert az a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak eddig is nagyon megbízható partnere volt, az egyike azoknak, akikre mindig lehet számítani.
A megnyitó után tartalmas előadásokra és workshopokra kerül(t) sor. A Batthyány-Strattmann László-díjas gyermekpszichiáter-pszichoterapeuta, dr. Hirsch Anikó, az MRE Bethesda Gyermekkórházának osztályvezető főorvosa Korai traumák – kötődési traumatizáció és az idegrendszeri fejlődés címmel, a kollégája, Sorompóné Fléger Ildikó ADHD-esetkoordinátor pedig a tájainkon is egyre gyakoribb figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarról (ADHD) tartott érdekes előadást.
Majd Radnai Johanna klinikai szakpszichológus Krízis, krízisintervenció, Rácz Hajnalka gyógypedagógus Családterápia, a már említett dr. Hirsch Anikó pedig Szupervíziós műhely címmel vezet(ett) workshopokat. Az ADHD-ban érintett családok számára létesült szülőcsoporttal pedig három órától fél ötig az Eötvös Utcai Alapiskolában Sorompóné Fleger Ildikó és Németh Sándor, a kórházi ADHD Centrum pedagógusa – családterapeuta asszisztense foglalkozik.
E témáról részletesebben majd a Magyar7 hetilap június 5-i számában írunk, ahol az általunk mikrofonvégre kapott magyarországi és felvidéki szakemberek tapasztalatainak és jótanácsainak is helyet adunk.