2023. október 27., 19:38

Ki nyer ma? – Szakmai fórum a Bodrogköz szívében

A CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat NKFT királyhelmeci képviselete Ki nyer ma? címmel szakmai fórumot tartott a Bodrogköz szívében. A fórumra meghívták a települések polgármestereit, és minden olyan vállalkozót, civil szervezetet, akiknek bármilyen kapcsolatuk van a turizmussal, annak infrastruktúrájával, a vendéglátással.

CED - Királyhelmec
Fotó: Zsebik Ildikó

A rendezvényen a résztvevők tájékoztatást kaptak a településeket érintő új kihívásokról, a Terra Incognita aktuális pályázati felhívásairól, valamint megismerhették a CED szolgáltatásait, és a partnerei által kínált üzleti lehetőségeit.

Elsőként Ivan Fedor személyében egy sikeres pályázó mutatta be a közeli Kisbáriban megvalósított álmát, egy rendhagyó kempinget, amely már 3 éve sikeresen működik.

A kemping érdekessége, hogy az 7 lombházból áll, ezek teljeskörű felszereltséggel rendelkeznek. Van bennük víz, gáz, klíma, megoldott a szemétszállítás, és utólag egy wellness-szel is bővült.

CED - Királyhelmec
Barta Pál, Paula Buliakova, Veronika Mohňanská és Ivan Fedor
Fotó:  Zsebik Ildikó

Ezt követően Kassa megye Košice region turizmus nevet viselő intézményének két munkatársa, Veronika Mohňanská és Paula Buliakova Tegelhof mutatta be az aktuális pályázati lehetőségeket, mindenkit arra biztatva: ha megtehetik, pályázzanak, valósítsák meg álmaikat.

Minden projekt kulcsszava idén az élményszerzés volt. Olyan elképzeléseket kell a pályázóknak benyújtaniuk, amelyek még nem léteznek, ám egyediségükkel idevonzzák a látogatókat nemcsak Szlovákia távolabbi területeiről, hanem akár külföldről is. A pályázatok nyertesei között összesen 1 350 000 eurót tudnak kiosztani.

A pályázatok egyik része olyan rendezvények szervezésére vonatkozik, amelyek szintén élményalapúak, és lehetnek helyi jellegűek vagy nemzetközi részvétellel megrendezettek.

Sajnos ezek a pályázatok csak október 31-éig nyújthatóak be, tehát viszonylag rövid idő áll rendelkezésre azok megszerkesztésére. Mindenképp egyéni ötleteket várnak, és nem már  létező projekteket. Inspirációk gyűjthetőek a Pinterest profil segítségével.

A következő pályázati lehetőség benyújtási határideje november 20-a. Itt 4 kategóriában lehet pályázni. Az első az ökoturizmus. A sikeres pályázat egyik feltétele az, hogy az idegenforgalom keretén belül mindig az adott régió autentikus értékeiből kell kiindulni, és egyedi élményeket kell nyújtania az agro, a falusi-, a vizi- , a film-, a geoturizmus, illetve a természetjárás terén.

Az itt elnyerhető összeg 5000 eurótól 50 000 euróig terjed, és a jövő év október végéig kell azokat megvalósítani. Természetesen a támogatható költségek is meghatározásra kerültek.  

Ami a Nagy fejlesztési projektek kategóriáját illeti, cél az erős turisztikai vonzerővel rendelkező projektek támogatása. Itt a meglévő lehetőségek egyedivé tételére, vagy új lehetőségek kiépítésére lehet pályázni. Ebben az esetben az elnyerhető összeg alsó határa 50 000 euró, maximuma pedig 200 000 euró. A kivitelezésre két év áll a pályázók rendelkezésére.

A harmadik, Európai örökség kategória régiónkban nem aktuális, így az előadók máris áttértek az utolsó, negyedik lehetőség bemutatására, amelynek megnevezése: Új élmények a meglévő szálláshelyekkel kapcsolatban.

Itt nem új szálláshelyek létrehozása a cél, hanem a meglévő portfóliók bővítése, élményszállásokká tétele az ökoturizmus alapelvei mentén.

Ebben a kategóriában az elnyerhető összeg 5 000-80 000 euró között mozog.

CED - Királyhelmec
Drab Melinda
Fotó:  Zsebik Ildikó

Minden sikeres pályázat esetén az önrész 10 százalék. A pályázatok benyújtása online történik, az E-GRANT aplikáció segítségével. Részletek a www.TERRAINCOGNITA.sk oldalon olvashatóak.

A fórum következő részében a vendéglátó Drab Melinda bemutatta hallgatóságának a CED működését és feladatait.

Elsősorban célzott partnerközvetítéssel foglalkoznak, összekötik a keresletet a kínálattal. Pályázati programokhoz kapcsolódóan kivitelező és beszállító partnerek ajánlásával tudnak segíteni, ezzel is erősítve a szlovák-magyar gazdasági kapcsolatokat.

Fontos, hogy a települések, vállalkozások éljenek a szlovákiai pályázati lehetőségekkel is, de hangsúlyozta: nemcsak a pénz lehet egy vállalkozás segítségére, hanem a képzési anyagok, az információ, a tanácsadás ugyancsak.

A CED Cedukáció programja olyan ingyenesen elérhető képzési anyagokat tartalmaz, melyeket vállalkozásfejlesztési szakemberek állítottak össze, akik között van beszédtréner, start-up mentor, üzletfejlesztési tanácsadó, generációkutató, google ads szakértő, és sokan mások. Végül Melinda felhívta a jelenlévők figyelmét a Dunaszerdahelyen hamarosan megrendezésre kerülő Felvidéki EXPO-ra, a Felvidéki Vállalkozói Mentorprogramra, illetve a www.vallalkozzokosan.sk honlapra.

CED - Királyhelmec
A közönség
Fotó:  Zsebik Ildikó

Az előadók sorát Barta Pál zárta, aki az Alsó-zempléni régiófejlesztési ügynökség képviseletében elmondta, milyen fejlesztések jellemezték Kassa megyét az elmúlt évtizedben, illetve felvetette a kérdést: sikeres-e az a pályázat, amely ugyan megvalósult, de nem tudja önmagát fenntartani.

CED - Királyhelmec
Körmöndi Barnabás
Fotó:  Zsebik Ildikó

A találkozónak voltak magyarországi vendégei is Cigándról. Körmöndi Barnabás az Alsó- és Felső-Bodrogköz arculata közös kialakításának első lépéseiről számolt be a közönségnek.

A fórum végén az érdeklődők személyes eszmecserét folytathattak az előadókkal.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.