2024. január 24., 16:49

Két orvos, két generáció, azonos értékrend

Országos viszonylatban mintegy kétszáz körzeti orvos hiányzik az ellátórendszerből. Kassa megyében 2022-ben a körzeti orvosok átlagéletkora 57 év volt. Királyhelmecen pár éve egy fiatal doktornő új rendelőt nyitott. Akkoriban a rajta kívül praktizáló hét körzeti orvos többsége elérte a nyugdíjkort.  

Pataky Éva
Pataky Éva doktornő a nyugdíjkorhatárt 10 évvel meghaladva jelenleg is rendel
Fotó: Molnár Gabriella

Mára többségük más szakvizsgával is rendelkező fiatal kollégájának adta át praxisát. Ez azt is jelenti, hogy öt körzeti orvos csak néhány napot rendel, a hét többi napján jellemzően belgyógyászati vagy más szakrendelését végzi. Csupán hárman vannak olyanok, akik teljes munkaidőben, a hét öt napján dolgoznak körzeti orvosként. 

Közülük Pataky Éva doktornő az, aki a nyugdíjkorhatárt 10 évvel meghaladva jelenleg is rendel. Azon kevesek egyike Királyhelmecen, aki ötéves sebészorvosi praxisát követően több mint négy évtizeden át körzeti orvosként is lelkiismeretesen gyógyította a bodrogközieket.

Az eltelt évtizedek során az egészségügyben végbement változásokra visszagondolva, elsőként a munkáját megkönnyítő modern technikát emelte ki, hozzátéve, hogy praktikusnak találja a mai elektronikus egészségügyi rendszert. Egyesek emlékezetében majd úgy marad meg, mint aki pár évvel ezelőtt, utolsóként tért át az írógéppel írt receptek, beutalók és kórképek után a számítógépes adatkezelésre. 

Az emberek egészségtudatával kapcsolatban elárulta, hogy nosztalgiával gondol azokra az időkre, amikor még nem volt „Google doktor“. Akkoriban a beteg bizalommal fordult hozzá és elfogadta az általa ajánlott gyógymódot. Mára ez megváltozott.

Az itt-ott összeolvasott információkat hallva a betegeitől komoly kihívást jelent számára elmagyarázni, hogy nincs két egyforma szervezet, mindig mindenkire egyedi összefüggéseiben kell tekinteni. Manapság azt tartja a legnagyobb problémának, hogy a gyógyszerészek a hatóanyag szerint kezelhetik a vényeket, nem ismerve a beteg minden diagnózisát, s ebből kifolyólag a gyakorlatban nem ritkán figyelmen kívül hagyhatják a különböző hatóanyagok egymásra gyakorolt kölcsönhatásának veszélyeit. Ha ő egy bizonyos vérnyomáscsökkentőt ír fel, nem szerencsés, ha a beteg a patikustól azonos hatóanyaggal bíró, de más összetételű gyógyszert kap. 

Mint mondja, praxisa kezdetén szűkebb volt a kínálat, de volt elég gyógyszer. Nagyjából 15-20 éve szoktatták rá a gyártók marketingfogásai az embereket a feleslegesen sok gyógyszerre. 

Ő maga átlátta ennek a hosszú távú negatív következményeit, ezért is próbálta minden egyes alkalommal megértetni a beteggel, hogy csak valóban indokolt esetben kell orvosságot szedni. Azon kevés körzeti orvosok egyike, akinél a beteg a vérvételt követő pár percen belül megtudhatja, bakteriális vagy vírusos fertőzése van-e, elkerülve így a felesleges antibiotikumos kezelést. Egyes páciensei azonban nagyon nehezen értik meg, hogy a légzőszervi megbetegedések csupán 10 százalékánál indokolt és hatásos az antibiotikum, mégis ragaszkodnak hozzá. 

Mindig is fontosnak tartotta elmagyarázni betegeinek, hogy immunrendszerünket, testünk természetes védekező mechanizmusát a gyógyszeres rombolás helyett erősítenünk kellene, serkentve annak természetes öngyógyító képességét. Az ő rendelőjét sem kerülték el az egyre gyakrabban diagnosztizált szív- és érrendszeri vagy más betegségekkel küzdők.

Az elmúlt félévben több rákos daganatra derült fény, mint korábban két év alatt, és megsokasodtak a fiatalabb korban jelentkező gerincproblémák. 

A méltó utódra várva

A mosolygós, jó egészségnek örvendő doktornő úgy akart nyugdíjba menni, hogy betegeit hasonló szellemiségű utódra hagyhassa. Szerencsésen egymásra találtak Nagy Csatlós Zsófiával, aki a szakvizsgáját megelőzően 9 hónapos gyakorlatát a rendelőjében töltötte, illetve helyettesítette is. Fiatal utóda nemcsak a betegeket látta el, hanem figyelt a régió rendőreinél és tűzoltóinál esedékes évenkénti preventív vizsgálatokra is, ugyanis Pataky doktornő a belügyminisztérium által kirendelt körzeti orvosuk. A rezidens gond nélkül megbirkózott az orvosi és az adminisztratív feladatokkal is, így az idős orvos nyugodt szívvel megy majd nyugdíjba tavasszal, tudván, hogy betegei a lehető legjobb kezekben lesznek. Értékeli, hogy Zsófia nem sajnálja a betegre szánt időt, türelemmel meghallgatja panaszait és az ajánlott kezelését megindokolva azt is elmondja neki, mire számíthat. 

Nagy Csatlós Zsófia férjével, Sándorral
Nagy Csatlós Zsófia férjével, Sándorral
Aki visszavágyik a gyökereihez

Nagy Csatlós Zsófia egy kisebb beavatkozás miatt betegállományban van, ezért kiskövesdi otthonában látogattam meg. Mint mondta, a szűkebb környezetében élők a méhész „nektáros“ Eszter húgaként ismerik, de a tágabb Bodrogköz lakóinak szinte még ismeretlen. Nyilván azért is, mert a kassai egyetemi tanulmányait követően a kötelező rezidens programját a terebesi kórházban töltötte, aminek a Covid osztályára is beosztották, de némely szakgyakorlata Bártfán és Nagymihályban volt. Ezért nem találkozhattak vele eddig a királyhelmeci kórház belgyógyászatán. 

Soha nem volt számára kérdés, hogy gimnazista éveinek városában, Királyhelmecen, magyar környezetben szeretne orvosként dolgozni. A Pataky doktornővel való megismerkedését a sors kezének tekinti. Nagyra értékeli, hogy olyantól tanulhatta meg a gyakorlati gyógyítás alapjait, akire szakemberként felnéz.

A felesleges antibiotikum-használat valós problémájával felelős orvosként a nehézségek ellenére is küzdeni fog. Hiába magyarázta esetspecifikusan egyik náthás betegének, hogy nincs jelen gyulladás a szervezetében, elég egy intenzív vitaminkúra és zsályás torokfertőtlenítés. Úgy tűnt, megértette, de ennek ellenére távozóban megkérdezte, hogy nem kaphat-e mégis antibiotikumot. 

Maga is tapasztalta a „Google doktor“ káros hatását, amit szinte lehetetlen kivédeni, meg kell tehát tanulni élni vele, sóhajt fel. Az orvos-beteg kapcsolat alapja szerinte a bizalom, s ennek megléte manapság ritka kincs.

Mentorához hasonlóan fontosnak tartja, hogy figyeljünk testünk jelzései mellett a lelki egészségünkre is, mert minden bajunk forrása a két rész egyensúlyának megbomlása.

A pár hónapos gyakorlata alatt is megtapasztalta, hogy még mindig sokan nem értik a két évente esedékes megelőző vizsgálatok jelentőségét, holott nagyon fontos lenne bármilyen bajunk mihamarabbi kiszűrése. Sokak számára mintha még minden más fontosabb lenne, mint saját egészségük, hiszen a legfrissebb statisztikák szerint országos viszonylatban a lakosság csupán valamivel több mint 35 százaléka jár rendszeresen kontrollvizsgálatokra. 

Nagy Csatlós Zsófia doktornő távozásomkor nevetve mondta, hogy nagyon várja már kényszerpihenője végét. Új rendelőjének nyitása körül számos dolga lenne, de reményei szerint március végén megkezdheti a munkát, és akkor majd a hét 5 napján fordulhatnak hozzá a betegek a város központjában. 

Megjelent a MAGYAR7 3. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.