2022. július 9., 13:49

Két keréken a Mátyusföldön - KÉPEKKEL

Vidám gyereksereg, szorgos és cserfes anyukák, jó kedélyű, erős apukák alkotják a Mátyusföldi Bringások csapatát. Tudják, közösségbe tartozni csodálatos dolog, megtartó és építő, és ami a legfontosabb, a bringás kirándulások és az „apatáborok” során erősödnek a családok, de maga az intézmény is.

kerékpár
Galéria
+2 kép a galériában
Bringások a tallósi kastélynál
Fotó: Mátyusföldi Bringások

Vidám társaság érkezik hozzám a megbeszélt interjúra a Mátyusföldi Bringások képviseletében. Kovács József, az apukák és az alapító tagok képviseletében a bringás gyerekek egy maroknyi csapatát hozza magával Nagyfödémesről és Jókáról, Sercel Krisztián technikai szervezőként, bringás barátként, apaként a nagymácsédi gyerekeket szállítja. Az anyukákat és a bringás „csajokat” Mészáros Anna képviseli a beszélgetésünk folyamán. Mindannyian a kerékpáros egyesület rikító színű pólóját viselik, azonnal látni, hogy összetartoznak.

Bizonyára sokan találkoztak a közösségi hálón a Mátyusföldi Bringások fotóival, hiszen elindult az oldaluk népszerűsítése és bizony, van miről beszámolni.

A csapat, anyástul, apástul, gyerekestül nemrégiben vett részt az egész mátyusföldi régiót felölelő, többnapos biciklitúrán. Több mint hetvenen indultak útnak felfedezni a mikrorégiót. Ellátogattak a vízkeleti hegyi templomhoz, Feketenyékre, Pozsonyvezekényre és a gyerekek beszámolója alapján különösen jól érezték magukat a tallósi Big Family Lovasanchon. Egy éjszakát a tallósi vízimalomnál töltöttek, sátorban. Ez különösen az apáknak és a gyerekeknek volt jó szórakozás, az anyukák inkább a közeli Vén Diófa Panziót választották éjszakára.

Apatábor

A gyerekek élvezettel mesélik, hogy ilyenkor az a legjobb, hogy a szigorú anyukák vigyázó szeme nem láthatja őket, az apák pedig sokkal felszabadultabban és könnyedebben oldják meg a különféle helyzeteket. Egyébként az első alkalmak egyike volt ez, hogy a bringás társasághoz az anyukák is csatlakoztak, általában a Mátyusföldi Bringások kirándulásai „apatábor” jellegűek – magyarázzák a gyerekek, akik már alig várják a nyarat, amikor a bringás apukák és a gyerekeik útra kelnek, és a Balatontól egészen Horvátországig, biciklitúrákkal egybekötött kirándulásokat tesznek.

Mészáros Anna megjegyzi, az anyukáknak az apatáborok ideje alatt jut egy kis „énidő”, és rendkívül büszkék a férjeükre, társaikra, akik a maguk férfias, felszabadult módján is képesek vigyázni a gyerekekre, egyszersmind feltárni előttük a szabad lét lehetőségeit. Olyan minőségi apa-gyerek programok ezek, amelyek megszilárdítják a családokat, erősítik a kötelékeket.

Krisztián és József az apukák képviseletében nevetve mondják, bizony az apatáborokhoz hozzátartozik a jó magyar virtus, a szórakozás is, hiszen azt is meg kell mutatni a gyerekeknek. Az apák könnyedebben kezelik a bicikliutak során felmerülő váratlan helyzeteket.

Ha megázunk, mi apák nem kezdjük el rögtön átöltöztetni a gyerekeket, hiszen majd megszáradnak. De ha már kétszer ázunk meg egymás után, akkor már gondolkodni kell

– meséli nevetve Józsi, és hozzáteszi, egyszer egy ilyen esős alkalommal nem volt más lehetőség, mint keresni egy boltot és új ruhákat venni a gyerekeknek. Vasárnap délután lévén csak egy népviseleteket árusító ajándékboltot találtak nyitva a kirándulóhelyen, így lett egy csapatnyi népviseletbe öltöztetett gyerekük.

kerékpár
Kerékpárral a levendulásban
Fotó:  Mátyusföldi Bringások
Visszahozni a gyerekkori élményeket

A Mátyusföldi Bringások klubja polgári társulásként működik. Öt évvel ezelőtt egy baráti beszélgetés nyomán jött létre.

Arra gondoltunk, milyen jó volt gyerekként „csundérozni” (szlovákul čunder, a szerk.megj.), ami azt jelenti, hogy kimentünk a szülőkkel a Kis-Dunára, sátoroztunk, horgásztunk, csónakáztunk. Úgy érzékeltük, hogy az efféle hazai turizmus, az otthoni lehetőségek már nem sokat mondanak a mi gyerekeinknek.

Ezeket a kalandkirándulásokat, bicajozásokat, sátorozós élményeket akartuk behozni a gyerekeink életébe. Mindjárt az első éven láttuk, hogy ez a dolog bevált.

Mintegy húsz taggal kezdték, mára a taglétszám megötszöröződött. Időközben a bringás feleségek, az anyukák is közös társaságot alakítottak, és a nagyobb túrákra kedvük szerint már ők is csatlakoznak. A Máytusföldi Bringások polgári társulás jelenleg négy falut – Jókát, Nagyfödémest, Nagymácsédot és Pozsonyszőlőst (Vajnory) öleli magába.
Minden a gyerekekről szól

A klub azonban nemcsak kerékpáros kirándulásokat szervez, hanem segítenek a falvak nagytakarításában, faültetésben, főzőversenyekre is járnak. Tartanak hagyományos disznóvágást tavasszal, amikor a gyerekeknek külön programot szerveznek.

Minden a gyerekekről szól, azt szeretnénk, ha átélnék azokat az élményeket, amelyeket mi is átéltünk gyerekként, amelyektől gazdagabbak lettünk

– teszi hozzá Sercel Krisztián. Összegezve tehát, minden évben három nagy saját rendezvényük van, a tavaszi disznóvágás, a családi körtúra és az apatábor. A klub másik nagy hozadéka az élményszerzés mellett, hogy a gyerekek között is barátságok szövődnek, megélik a közösségbe tartozás örömét, és megtanulják, hogy a bajban törődni kell a másikkal.

Megjelent a Magyar7 2022/27. számában.

bringasok-erkeznek_maytusfoldi-bringasok
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.