2020. január 23., 09:40

Jubileumok jegyében a magyar kultúra napján, Komáromban

Az újjáalakulásának 20. évfordulóját idén ünneplő, Ex Libris Díjas Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület stílusosan a magyar kultúra napjára időzítette évzáró közgyűlését. A január 22-én a Zichy-palotában megtartott rendezvényen egykor a közeli Virten munkálkodó és az ottani temetőben örök álmát alvó költő-nyelvújítóról, Baróti Szabó Dávidról is megemlékeztek születésének tavalyi 280. és halálának 200. évfordulója alkalmából.

Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Ezen évfordulókon és a Himnusz születésnapján, valamint a nemzeti összetartozás évének hazai meghirdetésén kívül Kustyán Ilona egyesületi titkár életjubileuma további okot adott a közös ünneplésre.

A komáromi születésű, sokrétű áldásos tevékenységet folytató gimnáziumi tanárt Keszegh Margit egyesületi elnök, a Magyar Kultúra Lovagja és Keszegh Béla, Komárom polgármestere köszöntötte fel.

Továbbá mindketten örömmel nyugtázták, hogy siker koronázta a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület (JKME) több éve indított kezdeményezését: 2020. január 1-től a Szózatot is megalkotó Egressy Béni zeneszerző nevét viselheti a Városi Művelődési Központ.

Megígérték, hogy a JKME újjáalakulásának 20. évfordulója alkalmából felújítják az Erzsébet-szigeten található Jókai-filagóriát, amelyre az írófejedelem mellszobra is visszakerül. Továbbá QR-kódokkal jelölik meg a Jókai-emlékhelyeket. E cél megvalósulását mindkét Komárom városvezetése anyagiakkal támogatja.

Majd a jubiláns a Baróton 1739. április 10-én született és Virten 1819. november 22-én elhunyt magyar költő és nyelvújító, jezsuita, később világi pap és tanár tartalmas életútját mutatta be. Kiemelte az 1773-77 között a komáromi gimnáziumban folytatott tevékenységét: miközben a szónoklattant oktatta, irodalmi-fordítói munkássága is kiteljesedett, s megírta az időmértékes verselésről szóló tanulmányát. Azután 1779-ben Kassán megismerkedett Kazinczy Ferenccel és Batsányi Jánossal, akikkel kiadta a Magyar Museumot, az első magyar nyelvű irodalmi folyóiratot.

1799-ben nyugállományba vonult, s miután irodalmi törekvéseinek jutalmaképpen Ferenc királytól 600 forintnyi nyugdíjat kapott, az egykori tanítványa, györkényi Pyber Benedekhez, Komárom vármegye főjegyzője fiához költözött Virtre, ahol élete utolsó két évtizedét töltötte. Az ősi magyar településen emlékművet emeltek a tiszteletére, s minden évben a Baróti Szabó Dávid Napok és a róla elnevezett szavalóverseny megrendezésével is adóznak az emlékének.

Keszegh Margit elnöki beszámolójában a tavaly sikeresen megvalósított rendezvényeiket (13. Jókai-díj-átadó, 2. Magyar Széppróza Napja - Jókai Mór születésnapján, március 15-i ünnepség, megemlékezés az Egressy Béni-emléktáblánál, Jókai-pályadíj-átadó a Selye János Gimnáziumban, augusztus 20-i ünnepség, magyar népmese napja, október 6-i megemlékezés) részletezte, amelyekről folyamatosan tudósítottunk. Végül megköszönte az elnökség (Török Ágota ügyvezető alelnök, Kustyán Ilona titkár, további tagok: Jobbágy Zsuzsanna, Telkesi Mónika, Szénássy Tímea, 2019-től pedig Hajabács Mária is segíti annak munkáját), valamint Farkas Adrianna – az irodalmi és Stirber Lajos, a Magyar Kultúra Lovagja – a zenei szekció vezetője, továbbá Steffek Nóra – a revíziós bizottság elnöke eddigi munkáját.

Az idei munkatervet Kustyán Ilona vázolta, kiemelve az egyesület két évtizedes munkáját felölelő múzeumi kiállítás megnyitásával egybekötött november 14-i megemlékezést, amely műsora majd a Tiszti Pavilon dísztermében folytatódik. Továbbá egy jubileumi kiadványt is összeállítanak. Természetesen, a már említett hagyományos rendezvényeik ez évben is megvalósulnak.

Az évzáró közgyűlésen egyebek mellett a megszokott bizottsági beszámolók is elhangzottak. Némi üröm is vegyült az örömbe: kiderült, hogy a JKME 192 tagja közül csupán 17-en fizették be a tavalyi tagdíjat. Emiatt az elnökség fontolóra veszi az ingyenes tagság, illetve a tagdíj fizetése helyett az önkéntes adományozás lehetőségét. Komárom legrégebbi kulturális csoportosulása javarészt Komárom város anyagi segítségével működik, ugyanis a tavalyi 2757 eurónyi bevételéből 2200 euró volt e támogatás. Kis számban akadnak olyan pártfogóik, akik az adójuk 2 százalékát a JKME-nek utaltatják át, ezért az elnökség az aktuális adózási időszakban ilyen jellegű kéréssel fordult a munkáját méltányoló további polgárokhoz is.

A rendezvényt záró vitában a helyi műsorszervezők közös régi vágyaként hangzott el: a Komáromi Városi Hivatal illetékes szakosztálya koordinálja a helyi rendezvényeket, ekképp megelőzve azt, hogy egyidőben ne szervezzenek több fontos programot.

Továbbá az is, hogy a Jókai-díjjal kapcsolatos pályázatra a „selyés“ egyetemisták is jelentkezzenek, hiszen a legutóbbira beérkezett 21 pályamű között egyetlen komáromi szerző műve sincs. Végül Stubendek László, a Csemadok Komáromi Alapszervezetének elnöke köszöntötte a jubiláló egyesületet - azt a további együttműködésükről biztosítva, s gratulált a lokálpatriotizmust és nemzettudatot is erősítő munkájához.
 

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.