Jól halad a rimaszombati ipari park építése
Jó ütemben halad az építkezés a rimaszombati ipari parkban, ahol már idén munkába állhatnak az első alkalmazottak. A beruházás nemcsak látványos, de stratégiai jelentőségű is, mivel fellendülést hozhat az évek óta gazdasági nehézségekkel küzdő régiónak.

A nagyszabású beruházás körvonalai 2021 januárjában kezdtek kirajzolódni, a gazdasági minisztérium akkor erősítette meg hivatalosan, hogy öt hátrányos helyzetű kelet- és közép-szlovákiai térség közül Rimaszombatot választotta ki a stratégiai állami invesztíció helyszínéül. A tárca közleménye szerint az ipari park építésével megvalósul az előfeltétele annak, hogy befektetők érkezzenek Szlovákia egyik legkevésbé fejlett és legmagasabb munkanélküliséggel küszködő régiójába.
A tényleges terepmunkák 2023 októberében kezdődtek meg az ipari park területén. Jozef Šimko polgármester akkor azt mondta, hogy ez a nap aranybetűkkel íródik be Rimaszombat történetébe, Halász Attila, volt alpolgármester pedig úgy fogalmazott, hogy az építkezés megkezdése hatalmas siker és előrelépés a városnak.
A projektet az állami tulajdonú MH Invest koordinálja a szlovák kormány támogatásával, amely a jelentős beruházások közé sorolta a fejlesztést. Az ipari park célja, hogy modern gyártó-, szolgáltató- és kutatótevékenységek számára kínáljon megfelelő infrastruktúrát. Az építkezés befejezése után az ipari parkot részben átadják Rimaszombat városának és az illetékes üzemeltetőknek. A további fejlesztések közé tartozik az I/72-es út korszerűsítése is, amely megkönnyíti majd az üzemek megközelítését és a szállítást.
– nyilatkozta az MH Invest egyik projektvezetője.
Az ipari park kiépítésének költségvetése csaknem 30 millió euró, az első és egyben legfontosabb betelepülő vállalat a német Winkelmann Group további 110 millió eurót fektet be a gyártócsarnok létesítésébe, amelyhez 41 millió eurós állami támogatást kap.
Rimaszombatban a hőszivattyús rendszerekhez is használt zománcozott melegvíztároló tartályok gyártását tervezik, mégpedig évente nagyjából 300 ezer darabot. A termelési kapacitás biztosításához első körben 450 alkalmazottra lesz szükségük, így a városban már megindult a munkások toborzása. A vállalat különféle szakmai és adminisztratív pozíciók betöltésére keres munkavállalókat, többek között gyártásvezetőket, karbantartási mérnököket, tervezési és logisztikai szakembereket, valamint ipari mérnököket. A tervek szerint az üzem már idén nyáron megkezdi működését. Az épülő gyár magában foglal egy gyártó- és szerelőcsarnokot, valamint egy modern logisztikai központot is.
A befektetés közvetlenül és közvetve számos további munkahelyet generálhat, beleértve a beszállítókat, a logisztikai szolgáltatókat és az egyéb kapcsolódó iparágakat. Halász Attila, a Magyar Szövetség járási elnöke is azt reméli, hogy a beruházás további beruházásokat kapcsol majd magához, s nemcsak 450 ember kap munkát, hanem a vállalkozói szféra és az egész gazdasági környezet is erősödhet a jövőben.
Cziprusz Zoltán megyei és városi képviselő, a Magyar Szövetség országos elnökségének a tagja szerint a beruházás történelmi jelentőségű nemcsak a város, de az egész régió szempontjából, mivel egy ekkora volumenű beruházás az egész gömöri és nógrádi régió gazdasági motorja lehet.
A Winkelmann nem zárta ki, hogy a jövőben még növelné az alkalmazottai számát, sőt a beszállítóknál létesülő pozíciókkal együtt akár ezer főt is foglalkoztatna.
Denisa Saková gazdasági miniszter korábbi nyilatkozata szerint a gömöri város ipari parkja iránt más német cégek is érdeklődnek.
– nyilatkozta Saková az STVR-nek, hozzátéve, hogy a tárgyalásokról egyelőre nem árulhat el részleteket. Jozef Šimko polgármester pedig a városi képviselő-testület ülésén számolt be arról, hogy két kínai cég is érdeklődik Rimaszombat iránt és fontolgatják a befektetést a városban. Ha sikerrel zárulnak a tárgyalások, akkor további 200 új munkahely jöhetne létre.
A kezdeti csúszásokat leszámítva tehát a rimaszombati ipari park létesítése jó ütemben halad. Már megtörtént a terület előkészítése, az utak, parkolók, csatornahálózatok, valamint a szivattyúállomások építése is. Jelenleg a munkálatok harmadik szakasza zajlik, amelynek során új transzformátorállomás készül, valamint kis- és nagyfeszültségű elektromos hálózatot építenek ki a technológiai rendszerek működtetéséhez. Az új transzformátorállomás biztosítja majd a világítást, az ipari park energiaellátását, s a nagy energiaigényű üzemeken kívül, a csapadék- és szennyvízcsatornák szivattyúállomásait is ellátja energiával.
Fontos mérföldkőnek számít, hogy néhány napja már a közvilágítást is bekapcsolták a létesítményhez vezető úthálózaton. Közben pedig már a gyártócsarnokban a belső berendezések és a gyártósorok összeszerelését is megkezdték, így a vállalatnak valószínűleg sikerül tartani az eredetileg kitűzött időpontot.
Az új üzem megjelenése stratégiai válaszlépéseket igényel az oktatás terén. A Besztercebányai Megyei Önkormányzat ezért a német cég elvárásaihoz igazítva középiskolai szakképzést indít korszerű gépipari és elektrotechnikai oktatással. A nyustyai szakközépiskola részeként egy modern technológiával felszerelt gyakorló központ jön létre Rimaszombatban, ahol a duális képzési modellen és a gyakorlati oktatáson túl felnőttképzés is indul, elősegítve a munkaerő mobilitását.
A duális képzési modell lényege, lehetővé teszi a tanulók számára, hogy már a tanulmányaik során gyakorlati tapasztalatot szerezzenek a Winkelmann üzemében. A központ működtetése tehát hosszú távon támogatja a fiatalok helyben maradását, a gazdaságélénkítést, és biztosítja a régió fenntartható fejlődését.
Megjelent a Magyar7 2025/19. számában.