2022. december 16., 10:51

Járványt hozott a Mikulás

December elején utolért bennünket az influenzajárvány. Több óvodában, iskolában alig talált gyermekeket a Mikulás, sok intézményben ugyanis 40-50%-os a hiányzás, és a bezárást fontolgatják, elsősorban a Nagyszombati kerületben. Szakembereket, tanárokat és óvónőket kérdeztünk a helyzetről.

 

influenza - iskolák
Fotó: Hegyétei Magyar Tannyelvű Alapiskola és Óvoda

Az ördög ezúttal is a részletekben rejlik, de most mintha úgy viselkedne, mint a Mikulás krampusza: pajkos és nehéz nyakon csípni.

Az influenza erőteljes támadásának egyik oka, hogy a Covid alatt keveset jártunk ki a korlátozások miatt, így a gyermekek immunrendszere nem nagyon találkozott az influenzavírussal, árulta el Vörös Terézia, a dunaszerdahelyi közegészségügyi hivatal osztályvezetője.

– Most hirtelen minden megváltozott, kinyíltak az eddig csukott kapuk, a tömegrendezvényeken idegenekkel találkozunk, és az az influenzavírus, ami két évig „pihengetett”, ezt kihasználva nagyon erősen tudott támadni. Jogos a kérdés, hogy újfajta influenzatörzsről van-e szó, mert tényleg intenzív tüneteket produkál. Ezt hivatalosan azonban még nem tudom megerősíteni, mivel a beküldött minták kivizsgálása csak a jövő héten kezdődik. Ami az egyéb vírusos megbetegedéseket illeti, bizony azokból sincs hiány, a tanév megkezdése óta folyamatosan kapjuk a jelzéseket, hogy a rota-, adeno- és norovírusok eléggé gyakoriak a gyerekek körében, amelyek a közösségben is terjedhetnek. 

Tarol az influenza

Azt, hogy az utóbbi hetekben megemelkedett a betegek száma a rendelőben, megerősítette Kosár Kinga gyermekorvos is. 

– Előfordul, hogy 60-80 kis beteget látunk el, többségében óvodásokat. Nemcsak a vírusos, hanem a bakteriális fertőzések száma is megugrott. Az influenza jóval korábban jött, nagyon fertőz és tarol. Ilyen betegszám januárban és februárban szokott lenni. Az elmúlt két évben szervezetünk tényleg kevesebb vírussal, baktériummal találkozott, mint előtte. Az izoláció, a szájmaszk viselése miatt kicsit ellustult az ellenálló képességünk. Egy óvodás évente 8-9 alkalommal is lebetegedhet. Ezek a betegségek – és most az enyhe légúti fertőzésekről van szó – hozzájárulnak ahhoz, hogy később az immunrendszerük edzettebb legyen. 

De nem csak a gyerekorvosok várója van tele. Mint mondja Csidey Fodor Ágnes háziorvos, idén sokkal több a tartósan magas lázzal, orrfolyással és száraz köhögéssel orvoshoz forduló páciens, a tünetek hevesebbek és erősebbek annál, amelyet az elmúlt években megszoktunk.

– Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy az előző években a maszknak és az elzártságnak köszönhetően igazából nem is volt influenzajárvány. Most viszont már sokkal gyakoribb az influenzás megbetegedés, mint a covidos. Biztos, hogy az immunrendszerünk edzettségének hiánya is hozzájárul az intenzívebb tünetek kialakulásához, de az idei influenzajárvány a megszokottnál is erősebb tünetekkel jár.

A Dunaszerdahelyi járás egyes oktatási intézményeiben több mint 50 %-os a hiányzás, de többségükben a fenntartóval együttműködve még tartják a frontot. A héten azonban egy óvodát és egy alapiskolát ideiglenesen mégis be kellett zárni a drasztikus hiányzási mutatók miatt, tudtuk meg Vörös Teréziától.

– A jövő héten talán már reálisabb képünk lesz arról is, hogy megáll-e az emelkedés, vagy tovább folytatódik. Mindent összevetve a mostani járványhelyzet még mindig nem drasztikusabb, mint a Covid előtti években.  

Ha lehet, előzzük meg

A közegészségügyi szakember szerint nagyon fontos ebben az időszakban, hogy sokat legyünk a szabad levegőn, sokat szellőztessünk és ügyeljünk a higiéniára. Mossunk gyakran kezet, kerüljük el azokat az embereket, akiken látjuk, hogy betegek, és akinek valamilyen tünete van, az inkább ne menjen közösségbe.

Gyógyítsa magát otthon, és orvoshoz csak akkor menjen, ha már tényleg elkerülhetetlen, hiszen a várótermek tele vannak, sokszor több órát kell várakozni, ahol mi is fertőzhetünk, de bennünket is megfertőzhetnek más vírusokkal, szól a szakember megszívlelendő figyelmeztetése.

Kosár Kinga azt hangsúlyozta, hogy a szülő feladata, hogy megtanítsa csemetéjét helyesen orrot fújni, mert szinte minden légúti megbetegedés a felső légutakból indul ki.

– Banális dolognak tűnik, de a tapasztalat az, hogy a nem jól kezelt náthából alakul ki a középfülgyulladás, az arcüreggyulladás és a hörghurut. Ha a betegség tüneteit észlelik a gyermeken, otthon kell tartani, és a jól bevált házi módszereket kell alkalmazni a tünetek enyhítésére. A pedagógus pedig küldje haza a beteg gyereket. De nemcsak a pedagógusok, a szülők is látják, hogy sokszor bizony betegen is elküldik az iskolába a gyerekeket – tette hozzá a gyerekorvos.

A háborús helyzet és a szankciók miatt sok helyütt több fokkal lejjebb tekerték a fűtést, egyes helyeken időszakosan ki is kapcsolják. Természetesen lehet összefüggés a nem megfelelő fűtés és a megbetegedések gyakorisága között, mondta Vörös Terézia.

– Ami a fűtést illeti, valóban nem kellemes, ha hidegebb van, de a szellőztetés hiányát sokkal nagyobb problémának látom. Ahol alacsonyabb a hőmérséklet, ott nem nagyon nyitnak ablakot, így a légtér hamarabb megtelik vírusokkal, baktériumokkal, amelyeket aztán belélegeznek a gyerekek és megbetegednek. Ne feledjük, a hideg ellen még mindig könnyebb a védekezés, mint a betegségek ellen.

Óvodai és iskolai körkép

Az Ekecs–Apácaszakállasi Magyar Nevelési Nyelvű Óvodában még nem beszélhetünk járványról. Mint mondta Kiss Katalin igazgató, náluk nem drasztikusak a hiányzási mutatók. 

– Ekecs községről tudni kell, hogy gondoskodó a fenntartó, az önkormányzatnak is nagyon fontos a gyermekek egészsége és védelme, az épületben meleg van, de hétvégére természetesen nálunk is temperáljuk a hőmérsékletet. A szellőztetést is akkor végezzük el, amikor a gyerekekkel a szabadban tartózkodunk, és az önkormányzat részéről semmilyen utasítás nem érkezett azzal kapcsolatban, hogy a hőmérséklet szabályzóját esetleg lejjebb kellene tekernünk. 

A vásárúti József Attila Alapiskola és Óvoda igazgatója, Bognár László arról beszélt, hogy sajnos már több hónapja folyamatosan tapasztalják a vírusok jelenlétét.

– Megerősödésük hullámokban jelentkezik, általában egy kisebb közösséget érintve. Most például a harmadik osztályban tarol, ahová jelenleg csak egy fiú jár a tizennégy tanulóból. A lezáráson egyelőre még nem gondolkodunk, megvárjuk, mit hoz a következő hét. Az óvodában inkább az esősebb őszi napokon voltak kevesebben. 

influenza - iskolák
Fotó:  József Attila Alapiskola

Légen az iskolában már októberben folyamatosan hideg volt, mintha elromlott volna a fűtés, mondta lapunknak Gyurkovics Árpád, a Benyovszky Rudolf Alapiskola igazgatóhelyettese.

– Már az október is úgy telt, hogy diák, pedagógus alaposan felöltözött, hogy ne kelljen kabátban ülni a tanórákon. Eddig, ha fáztunk szóltunk, és beindult a fűtés – akár még a fűtési szezon előtt is.  Most szóltunk, de nem melegedtek a radiátorok. „Spórolunk”– szólt az utasítás. Nem tehettünk mást, megértettük, és ha kellett, kabátot is felvettünk. És igen, volt, aki emiatt megfázott, megbetegedett. Minden tiszteletem minden kollégáé és szülőé, akik az elmúlt két évben megmutatták, hogy az állami tehetetlenség és tanácstalanság ellenére mennyire rugalmasak és kreatívak.

Mégis, mint pedagógus és mint szülő is rettegek az újabb online tanítás/tanulás lehetőségétől. Talán ekkor fog elfogyni a szülők türelme, vagy pont ez az a félelem, ami frusztrál mindenkit, hogy nem tudjuk mi lesz, mi vár ránk. Megtanultuk a távoktatás minden csínját-bínját, de szerintem nem hiányzik senkinek. Legalábbis véleményem szerint a gyerek helye az iskolában van

– zárta véleményét a légi pedagógus.

Hegyétén is takarékosra vették a fűtést.

–  A Covid időszaka alatt rendszeresen kijártunk, futottunk, bicikliztünk, sportoltunk. Az influenza elkezdődik novemberben, csakis a gyerekek immunrendszerén múlik, ki mikor esik át rajta, és mennyi ideig tart a gyógyulásuk. Kis iskola lévén mi ezen hamar túlestünk. A fűtést ellenőrzés alatt tartjuk, nem izzadunk, de hideg sincs – mondta Zemes Szilvia, a hegyétei Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Óvoda pedagógusa.

Jobb helyzetben vannak a középiskolák, hiszen a nagyobb gyerekek körében most annyi az influenzás megbetegedés, mint a Covid előtti években volt de-cemberben. De, mint mondta Trencsík János, a somorjai Madách Imre Gimnázium igazgatója, nem árt az óvatosság, hiszen a mostani jó helyzet nem jelenti azt, hogy a jövő héten is így lesz, hiszen a legtöbb iskolát Nagyszombat megyében zárták be az országban.

– Az épületben és az osztálytermekben is hőérzékelők vannak, ahogy egy kicsit emelkedik a kinti hőmérséklet, kisüt a nap, azonnal leállítja a rendszer a fűtést, tehát még véletlenül sem veszik el energia. Egy aránylag modern technológia van a birtokunkban, és ez a takarékos rendszer jól működik. Jelen pillanatban úgy fűtünk, ahogy eddig is, az osztályokban 20 fok körüli a hőmérséklet, a tornateremben ettől nyilvánvalóan hűvösebb van, de a hőmérséklet ott is ideális a gyakorlatok elvégzéséhez. Komoly panasz ezzel kapcsolatban mindenesetre még nem érkezett. Természetesen van olyan diák, aki az otthoni 25-27 fokos „szaunához” szokott hozzá, az nyilván panaszkodik, de ez már évekkel ezelőtt is így volt.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/50. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.