Jakoby Gyula szobra - Kassa
Jakoby Gyulát, a „kassai remetét” az egyik legjelentősebb hazai művészként tartják számon. Szinte minden szlovákiai közgyűjteményben, de sok helyütt Magyarországon is megtalálhatók alkotásai.
1903-ban született Kassán. Szülővárosában járt alap- és középiskolába, osztálytársa volt a későbbi másik neves festő, Kontuly Béla is. Ő volt az, aki a művészeti szabadiskolákat látogató Jakobyt rábírta, hogy jelentkezzen a budapesti Képzőművészeti Főiskolára. Ugyan két és fél év után otthagyta, de 1929-ben megrendezte első kassai kiállítását, majd 1934-ben Eperjesen is bemutatkozott Jakoby. Ettől kezdve gyakran állít ki hazai és magyarországi tárlatokon. 1940-ben Kontuly Béla a deáki templom freskóin dolgozott. Segítőnek Jakobyt hívta meg.
Jakoby Gyulát, a festőt a látszólag kicsiny, hétköznapi dolgok érdekelték. Tájképekben, emberábrázolásban, faliképekben az érzelmi átélésen keresztül tárta elénk gondolatait, benyomásait, írja művészetének egyik értékelője.
A sokat tépelődő, kínlódó alkotók táborába tartozott, művészi egyéniségére a szerénység jellemző. Nem szívesen vált meg képeitől, a pénz sohasem izgatta.
Szobra, Bartusz György alkotása, először a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeum udvarán volt látható, és a múzeum egy ideig a mester nevét viselte. 2001-ben helyezték át a szobrot az Erzsébet utcába, a kassai dóm közelébe.
Megjelent a Magyar7 2024/45.számában.