Ízek, sportok, bölcsők
Török, kazah, japán és magyar ízeket, gasztronómiai különlegességeket is kóstolhattak a résztvevők a Gömörpéterfalán megrendezett Turán ízei és népi sportok napja elnevezésű rendezvényen.

A családias hangulatú eseményen két Gömöri Vándorbölcső is gazdára talált, a Felföldi Dalia Iskola pedig bemutatta a szablya, az íj, a fokos, a bot és a karikás ostor használatát, valamint a magyar népi birkózások különféle módjait.
A Dalia Népfőiskola és a Magyar-Turán Felvidék szervezésében, valamint a Magyar-Turán Szövetség társszervezésében első alkalommal rendezték meg az eseményt, melynek célja, hogy a Turán szellemiséget az ízvilágon és a népi sportokon keresztül bemutassák.
Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Szövetség elnöke elmondta, nem feltétlenül a hagyományokra helyezték a hangsúlyt, sokkal inkább azt a folyamatot szerették volna bemutatni, ami az ősi hagyományból eredően megjelenik a mai kor ételeiben és a harcművészetében egyaránt.
– avatott be Kopecsni Gábor.
"Kuyrdaknak nevezzük, és birka, valamint bárányhússal készült. Sült vese, máj, tüdő és szív egészíti ki ezt az ételt" – mondta a kazah ételbemutatón Fenyvesi Zhanara.
A Budapestről érkezett török csapat köftével kínálta a vendégeket, ami magyarul fasírtot jelent.
– mondta Abdikoglu Kenan, aki 27 éve él Magyarországon.
A hazai „étlapon” szerepelt palóc leves muflonból, zöldséges vaddisznóragu, kis-alföldi halászlé, helyben füstölt hal, ahogy az Ipoly menti idősek tanították, tyúkhúsleves, angyalbegyerő, szalonnás, sonkás köleskása és a székely csapat korhelylevese. Volt tehát választék bőven.
A rendezvény másik részét a népi sportok bemutatója alkotta.
– mondta Kopecsni Gábor, aki a Kárpát-medencében elsőként kezdte kutatni a magyar népi harci kultúrát. A bemutató során elhangzott többek között az is, hogy a botharcot a botoló táncok motívumai őrizték meg, amely összefüggésben van a szablya hatvágással, és e két fegyvernem ötvözeteként dolgozták ki a fokosvívó rendszert. A résztvevők megismerkedhettek a karikás ostor harcszerű alkalmazásával, a Felföldi Dalia Iskola által képviselt dinamikus íjászat, és a kutatások során rendszerbe foglalt magyar népi birkózások pusztakezes és eszközös változataival is.
– hangsúlyozta Mudi Róbert, református lelkész a Gömöri Vándorbölcső átadásán, amelyet a Felvidéki Vándorbölcső mintájára indították útjára.
"Az átadáskor azt kértem a bölcsők új tulajdonosaitól, hogy erősítsék meg a kapcsolatukat az Úrral, hogy ne csak a gyereküket ringassák, de legyen az ő egész személyiségük, a családjuk és a felvidéki szolgálatuk is Isten áldó kezében, ringjanak benne, mint a gyerekeik a bölcsőben" – emelte ki a lelkész.
– emelte ki Mikolt.
Cziprusz Zoltán hozzátette, nagy megtiszteltetés számukra, hogy ők is részesei lehetnek a vándorbölcső programnak, és külön köszönik a benne lévő ajándékokat az önkéntes felajánlóknak.
A Dunaszerdahelyi, Lévai, Galántai, Rőcei, Érsekújvári járásból és Magyarországról is érkeztek a családias hangulatú, programokkal teli rendezvényre. Az estet Török Tilla magyar és közép-ázsiai dallamok zenei előadásával zárta. A szervezők a nagy sikerre való tekintettel szeretnének hagyományt teremteni az eseményből.
Megjelent a MAGYAR7 22. számában.