Iskolai műhelykomplexum létesítéséről, aggasztó oktatásügyi reformról… – KÉPEKKEL
Andruskó Imre és Orosz Örs, a Magyar Szövetség két Nyitra megyei és komáromi városi képviselője szeptember 4-én a komáromi Ferences barátok utcája 26. címen működő médiateremben tartotta meg a nyári szabadságidény utáni első közös sajtótájékoztatóját. A média képviselőinek újabb időszerű témákról számoltak be.
Orosz Örs először a helyi Pozsonyi úti Műszaki Szakközépiskola műhely-komplexumának létesítésével kapcsolatban bejelentette a jó hírt: miután befejeződtek a munkálatok, két héttel ezelőtt megtörtént a létesítmény hivatalos átadása – kollaudációja. A több mint 3,5 millió euróból megvalósuló beruházásra kizárólag megyei költségvetésből került sor.
Beépítésre került a 20x100, azaz 2000 négyzetméter alapterületű, egyharmadában emeletes épület, ahol a korszerű műhelyeken kívül négy szaktanterem is létesült. A szakközépiskola volt igazgatója, Pál Elemér és a jelenlegi igazgató, Virág Mónika munkájának köszönhetően indult el ez a projekt, amelyet az eredeti tervek szerint már az idén tavasszal be kellett volna fejezni, de némi csúszásra került sor. Emiatt a régi hajógyári iskola szerelőcsarnokából a beköszöntött tanév elején kell átköltöztetni a szükséges berendezéseket. A hegesztőműhely új felszereléseinek megvásárlásához pedig a Magyar Szövetség Nyitra megyei frakciója biztosít pénzeszközöket.
Ezentúl teljesen új, energiahatékony környezetben tanulhatnak a diákok. Az iskola új parkolójának projekt-dokumentációjához a megye 12 ezer eurós támogatást nyújtott, mivel annak létesítése is szükség van. Hangsúlyozták: jelenleg ezen intézményben nem csak a Komáromi járás, de az egész közép-európai térség legnagyobb hiányszakmáit oktatják több mint 380 diáknak.
A képviselők nemrég megtekintették az építkezés eredményeit, amelyről most képes beszámolót tartottak az újságíróknak. Hozzátették: a másik nagyszabású megyei beruházásának, a komáromi Duna Menti Múzeum főépülete felújításának időszerű fejleményeit majd a következő sajtótájékoztatójukon ecsetelik.
Orosz Örs már korábban is beszélt arról, hogy több orvos érdeklődött a praxisalapításhoz, rendelőnyitáshoz szükséges megyei támogatás iránt. Most hozzáfűzte: miután Komáromban Asztalos Kele Orsolya gyermek- és Czirfusz Mónika körzeti orvos fejenként 20-20 ezer eurós támogatást kapott, további helyi, madari és naszvadi rendelőnyitáshoz nyújtottak 7400 és 30 ezer euró közti megyei támogatást…
Majd Andruskó Imre az oktatási tárca által tervezett, nagyszabású oktatásügyi reformot említette, amellyel összhangban a középiskolák a jövőben megszabott minimális létszámmal működhetnének, kevesebb diákkal nem. Az illetékeseknek augusztus végéig kellett volna kidolgozniuk a racionalizációs javaslatcsomagot, ami még nem történt meg.
Valószínű az, hogy a megyei önkormányzatok kénytelenek lesznek iskolákat összevonni, vagyis egyes alap- és középiskolák összevonásával majd iskolaközpontok létesülnének. Az azonban nem lehet mindegy, hogy színmagyar vagy vegyes igazgatásúak lesznek-e ezek a központok. Míg az oktatási tárca a horizontális összevonásokat preferálná (gimnáziumot a gimnáziummal vonnának közös igazgatás alá, a tanítási nyelvétől függetlenül), szerintünk a vertikális összevonások (egynyelvű iskolaközpontok kialakítása) felé vezetne a kiút. Az utóbbi magyar közösségünk oktatási autonómiáját is majd nagyobb mértékben tudná biztosítani.
A tervezett racionalizáció során Nyitra megyében valószínűleg leginkább veszélyeztetett az érsekújvári és az ipolysági magyar gimnázium. Ipolyság város képviselő-testülete már korábban határozott arról, hogy annak megmaradása érdekében Nyitra megyétől átvenné a gimnáziumokat. Így a magyar gimnázium a helyi magyar alapiskolával összevonva, a szlovák gimi pedig a szlovák alapiskolával egyazon igazgatás alatt működhetne. Zachar Pál, Ipolyság polgármestere a megyei önkormányzatnak már benyújtotta a vertikális összevonásra irányuló, saját tervezetüket. Azt szeretnék elérni, hogy a városban külön-külön magyar és szlovák nyelvű iskolaközpont létesüljön, amiről a szeptember 23-i ülésükön szavaznak a megyei képviselők.
Andruskó a továbbiakban az iskolavezetők és – fenntartók figyelmét arra a sajnálatos tényre is felhívta, hogy legfelső szinten az új tanév kezdetéig nem kötötték meg az új országos kollektív szerződést, ám ezt helyi szinten azért is fontos mielőbb megtenni, hogy ne ússzanak el a különféle bónuszok.
Például: a munkatörvénykönyv szerinti a heti 40 órás munkahét e szerződés léte esetén 37,5 órásra csökkenthető, valamint a pedagógusoknak 8 hetes szabadság helyett 9 hetes, az iskolák nem pedagógiai dolgozóinak pedig 5 hetes helyett 6 hetes szabadság jár.
Majd arra a sajnálatos tényre is kitért: az elmúlt hónapokban szlovák nyelvű újságcikkekben bírálták, ahogy azt az egyik tanácskozás résztvevője is tette provokatív felszólalásában, hogy a komáromi képviselő-testületi üléseken túlnyomórészt magyarul beszélnek. Tudvalevő az, hogy az önkormányzaton belül van egy régi egyezség arról, hogy az üléseken mindenki a saját anyanyelvét használhatja, s arra is van példa, hogy az adott személy az alkalom és téma szerint váltogatja a nyelveket. Aki valamit nem ért, az pedig tolmácsot kérhet. Persze, hivatalos vendég jelenlétében előfordulhat az, hogy az ülés nyelve az államnyelv legyen…
Végül a Selye János Gimnázium igazgatójaként felhívta a figyelmet egy jubileumra: e tanévben lesz 80 éve, hogy 1945. július 8-án megszűnt a tanítás a komáromi bencés gimnáziumban.
1945-ben ért véget a bő 170 éves tanítási folyamat ezen gimnáziumban. Az 1944-45-ös tanév a II. világháború miatt már inkább csak formálisan folyt le. 1945 júniusában pedig az ezzel megbízott pozsonyi iskolaügyi hivatal bezárta az összes hazai magyar iskolát, így a komáromi intézményt is. Az érettségire készülő diákok végül Magyarországon vagy szlovák iskolákban tették le az érettségi vizsgáikat. Ennek kapcsán egy régi térképet is bemutattak: Magyarország hegy-, sík- és vízrajzi viszonyainak átnézeti térképét iskolai használatra Lengyel Vilmos komáromi gimnáziumi igazgató-tanár, a Pannonhalmi Szent Benedek-rend tagja készítette.
E zászló és a gimnáziumi Bencés Emlékév részleteiről, valamint a mai sajtótájékoztatón érintett további témákról majd külön cikkekben számolunk be.