Ipartörténeti műszaki emlékek Zselízen
Csonka Ákos helytörténész közösségi oldalán egy vasúttörténeti érdekességre hívta fel a figyelmet.

– kezdte beszámolóját Csonka Ákos helytörténész, majd felhívta a figyelmet egy hasonló, ám jóval kisebb volumenű felfedezésre a közelmúltból:
A sínek minden bizonnyal az 1887. szeptember 18-án átadott Csata–Léva közti vasút 32 kilométeres pályájának részletei. A Resicza felirat a dél-bánsági Resicabányára utal (egykori Krassó-Szörény Vármegye), amelynek kohója 1805-től látta el a Monarchia nagy részét sín- és vasanyaggal.
A helytörténész a vasúti történeteket kutatva arra nem talált nyomot, hogy a 19. század végén épült síneken pontosan milyen vonatok közlekedtek, a Magyar Vasúttörténeti Parkban azonban fellelhető egy mozdony, ami minden bizonnyal sokat gurult ezeken a vasakon (is).
A GARAMVÖLGYI CZUKORGYÁR 2 – STEG/ÁVT VC. OSZTÁLY, MÁV 476 SOROZAT-ának szertartályos mellékvonali gőzmozdonyáról a Vasúttörténeti Park honlapján az alábbi információk olvashatóak: „A négy kapcsolt kerékpárú, D-tengelyelrendezésű, nedves gőzzel működő, kéthengeres ikergépezetű, szertartályos, 30 km/h engedélyezett sebességű mozdonyt a Garamvölgyi Cukorgyárak Részvénytársaság rendelte meg az Osztrák-Magyar Államvasút Gépgyártól.
A jármű 1913-ban épült és a sikeres mütanrendőri próbája után az egész »pályafutása« során a gyárban üzemelt.
Feladata volt: a nyersanyaggal, cukorrépával, répa feldolgozásával kapcsolatos segédanyagokkal, mindenekelőtt a mészkővel, mésszel, majd a késztermékkel, a cukorral és a gyártási melléktermékkel, a melasszal rakott kocsik gyáron belüli mozgatása. A mozdony a nehéz tolató és mellékvonali tehervonatok szolgálatára lett tervezve. Egy valódi vasúti szörnyeteg.”