Így készülnek a tesztelés második körére a Dunaszerdahelyi járásban: polgármestereket kérdeztünk
A Dunaszerdahelyi járás kénytelen újra tesztelni. Vajon mi okozta a legnagyobb gondokat az első körben, és mi várható a másodikban? Mi a helyzet Dunaszerdahelyen, Somorján és a környező településeken? Van-e egyáltalán az egésznek értelme? A polgármesterek elmondták.

Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere arra a kérdésünkre, mennyire tartotta eredményesnek a tömeges tesztelés első körét, elmondta, az értékelést inkább a járványügyi szakemberekre hagyná, de laikusként úgy látja, mindenképpen eredmény, hogy fertőzöttek tízezreit sikerült kiszűrni.
A legnagyobb problémát az országos tesztelés előkészítetlensége okozta, a helyzetet Őry szerint sok esetben az önkormányzatok mentették meg.
Csallóközcsütörtökön a tesztelés nagyobb fennakadások, incidensek nélkül zajlott le, bár előzetesen tartani lehetett attól, hogy nem sikerül letesztelni minden helyi lakost, hiszen az állandó lakcímmel rendelkezőkön túl nagy számban élnek a településen olyan lakosok is, akiknek a bejelentett lakcíme például a közeli fővárosban van.
A polgármester elmondta, a faluban egy helyszínen összesen három mintavételi pont működött, a lakosok utólagos megelégedésére.
A tesztelés első körének költségei mintegy háromezer euróra rúgnak, amit az ígéretek szerint az állam ugyan utólag visszatérít, de a költségek egy részét nem tudták elkönyvelni, így azt nem is fogják visszakapni
– tette hozzá Őry.
A polgármester nem vállalkozott arra, hogy eldöntse, helyes döntés-e a tesztelés második körének megtartása, de igyekeznek felkészülni arra, hogy a második körben sok olyan polgár szeretné majd leteszteltetni magát a községükben, aki ugyan olyan járásban él, ahol nincs második kör, de a Dunaszerdahelyi járásban dolgozik, ezért szüksége lesz negatív teszteredményre.
Őry elmondta, a második körben már négy mintavételi csapatot fognak felállítani, hogy a várhatóan nagyobb érdeklődés se okozzon fennakadásokat.
“Lehet szeretni és nem szeretni, egy biztos: azokhoz a döntésekhez, melyeket a kormány meghozott, felelőségteljesen kell hozzáállnunk, ugyanis nem tudjuk mivel állunk szembe. Ilyen esetben senki nem tudhatja, mi a jó döntés" – mondta el a ma7-nek Nemeshodos polgármestere.
Balódi László szerint azonban a kormány döntéshozatali mechanizmusával már sokkal több gond van: a Matovič-kabinet egy sor értelmezhetetlen és teljesíthetetlen döntést hozott, nem csoda, ha a kormány kommunikációja is rendkívül széttartó.
– fogalmazott a polgármester.
Balódi László szerint például teljesen érthetetlen döntés volt a kormány részéről, hogy megtiltotta az embereknek a temetőlátogatást, miközben az országos tesztelésen kígyózó sorokban álltak az emberek egy-egy mintavételi pont előtt.
– vélekedett.
Az országos teszteléssel kapcsolatban Balódi elmondta, múlt hétvégén Szlovákia összes önkormányzata 150 százalékra teljesített.
“Mi is minden tőlünk telhetőt megtettünk Hodosban. Minden tiszteletem azoké a helyi önkénteseké és tűzoltóké, akik hajlandók voltak szabadnapot is kivenni csak azért, hogy eljöjjenek segíteni. Nagyon hálásak vagyunk nekik, ahogyan hálásak vagyunk, és nagy köszönet jár azoknak is, akik a kellemetlenségek ellenére türelmesen és kötelességtudóan részt vettek a tesztelésen” – jelentette ki Balódi, hozzátéve, bízik benne, hogy így lesz ez a tesztelés második fordulójában is.
Szerdán délután bezárt a Somorjai Városi Hivatal, mivel kiderült, hogy 11 alkalmazottja pozitív, köztük a polgármester is. Azután tesztelték le az összes munkatársat, hogy egy közülük fertőzött lett. Az antigén teszteket pénteken PCR-tesztekkel fogják ellenőrizni. Egyelőre minden pozitívra tesztelt alkalmazott tünetmentes.
Orosz Csaba polgármester tehát otthonról irányítja az újabb tesztelési forduló előkészületeit, elmondása szerint már fáj a keze, annyit emelgeti a telefont. Reméli, hogy akárcsak az első fordulóban, most is minden flottul fog menni, bár az tény, hogy az önkormányzatoknak bele kellett adniuk apait-anyait és rengeteg pénzt, hogy a tesztelés gond nélkül mehessen végbe.
„Csak a fertőtlenítőlámpák darabja 350 euróba került, de vettünk kesztyűket, védőöltözékeket is, mert azokból keveset kaptunk. A tesztelőcsapatok élelmezéséről is mi gondoskodtunk. Jelenleg 15 ezer eurós kiadásnál tartunk, és kíváncsian várjuk, hogy a nem tervezett költségeinkből mennyit látunk viszont, mennyit térít vissza az állam” – tudjuk meg tőle.
Somorja alaposan megszívta Pozsony közelségét, hiszen rengeteg nem helyi lakos is a 9 szűrési pont valamelyikén teszteltette magát. A polgármester szerint valóságos tesztelési turizmus alakult ki.
„Nemcsak a helyiek sorban állását nehezítették, de még a statisztikákat is rontották. Ráadásul a 30 pozitív somorjai esetből többen nem idevalósiak. Az első kör tapasztalataiból tanulva, olyan döntést hoztunk, hogy a második körben a helyi lakosainkat előnyben részesítjük. Nem szeretnénk megérni azt, hogy éppen a somorjai polgároknak ne jusson tesztelőanyag. A múlt héten szombaton a nagy érdeklődés miatt néhány tesztelőhelyen el is fogytak a tesztek, pótlásuk pedig nem volt egyszerű” – fűzi hozzá.
Orosz Csaba nem nagy értelmét látja az újratesztelésnek Somorján, annál is inkább, mert a máshonnét érkezettekkel együtt is csak 0,36 százalékos lett a fertőzöttségi arány. Szerinte inkább azokon a helyeken kellene tesztelni, ahol a járványgócok alakultak ki.
Puss András, Felsővámos polgármestere portálunk megkeresésére elmondta, tart attól, hogy az előzőnél kicsit nehezebb hétvége áll most előttük. Rengeteg ugyanis az érdeklődő más járásból.
Ahogy a múlt héten, úgy most is, egy állomás lesz a faluban, de a tesztelést végző munkatársaik „annyira ügyesek”, hogy a polgármester nem számít különösebb fennakadásra. Az első kör legnagyobb nehézséget az okozta, hogy pénteken délig nem tudták, honnan lesznek egészségügyi szakembereik. Hiába várták, hogy a honvédelmi tárca megoldja a problémát, holott ezt ígérték, végül nekik kellett kezükbe venni a dolgot.
„Utolsó pillanatban sikerült három egészségügyi nővért találnunk, akik szombat-vasárnap elképesztő munkát végeztek. Óriási köszönet jár nekik!”
A második fordulóról Puss Andrásnak az a véleménye, a felfokozott társadalmi hangulat miatt igenis hasznos, ha letesztelik a falu lakóit, bár nincs meggyőződve arról, valós eredményt kaphatunk az antigén-tesztek segítségével.
Dunaszerdahely polgármestere még tegnap közölte, több más járásbeli település vezetőjével egyeztetve úgy döntöttek, ha módjukban áll, saját lakosaikat fogják előnyben részesíteni a tesztelésnél. Az első körben is rengeteg kihívást kellett megoldaniuk, most sincs ez másként, ha tömegével érkeznek nem dunaszerdahelyiek a tesztelésre, abból komoly gond lehet.
„Ha az egész országra jellemző, hosszú sorokat nem számítjuk, azt hiszem, rendben lezajlott a tesztelés első fordulója” – jelentette ki Hájos, hozzátéve ő maga is két órát sorakozott az egyik állomás előtt.
Az emberek egészsége a legfontosabb – emelte ki a polgármester.
Azt gondolom, hogy azok a sárosfaiak, akik az első körben részt vettek a tesztelésen a második fordulón is részt vesznek. Tartunk attól, hogy az első fordulóhoz képest még többen jönnek majd más településekről és járásokból (az első fordulóban a letesztelt személyek 28%-a nem sárosfai volt, legtöbben Dunaszerdahelyről, Somorjáról, Várkonyról, Pozsonyból érkeztek, ezeken a településeken ugyanis akár több órát kellett várakozni a tesztelésre – mondta el Sárosfa polgármestere.
Földváry Terézia szerint a legnagyobb kihívást az időbeni és egyértelmű információk hiánya okozta és okozza. Mint mondta, csütörtök délelőtt például még nem volt hivatalos értesítés a tesztelés idejéről, és nem igazolták vissza az egészségügyi csapat tagjait sem.
“Megint az utolsó pillanatban készítettük az információs szórólapot, éjjel lesz széthordva, hogy pénteken már a lakosok postaládájában legyen” – kifogásolta.
Arra a kérdésre, hogy helyes döntésnek tartja-e, hogy járásukban ismét tesztelni kell, úgy felelet, ennek helyességét csak utólag tudjuk megállapítani.