2020. november 6., 19:47

Így készülnek a tesztelés második körére a Dunaszerdahelyi járásban: polgármestereket kérdeztünk

A Dunaszerdahelyi járás kénytelen újra tesztelni. Vajon mi okozta a legnagyobb gondokat az első körben, és mi várható a másodikban? Mi a helyzet Dunaszerdahelyen, Somorján és a környező településeken? Van-e egyáltalán az egésznek értelme? A polgármesterek elmondták. 

Covid-19 országos tesztelés
Fotó: Rózsár Vince
Őry Péter: A helyzetet az önkormányzatok mentették meg

Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere arra a kérdésünkre, mennyire tartotta eredményesnek a tömeges tesztelés első körét, elmondta, az értékelést inkább a járványügyi szakemberekre hagyná, de laikusként úgy látja, mindenképpen eredmény, hogy fertőzöttek tízezreit sikerült kiszűrni.

A legnagyobb problémát az országos tesztelés előkészítetlensége okozta, a helyzetet Őry szerint sok esetben az önkormányzatok mentették meg.

Csallóközcsütörtökön a tesztelés nagyobb fennakadások, incidensek nélkül zajlott le, bár előzetesen tartani lehetett attól, hogy nem sikerül letesztelni minden helyi lakost, hiszen az állandó lakcímmel rendelkezőkön túl nagy számban élnek a településen olyan lakosok is, akiknek a bejelentett lakcíme például a közeli fővárosban van.

A polgármester elmondta, a faluban egy helyszínen összesen három mintavételi pont működött, a lakosok utólagos megelégedésére.

A tesztelés első körének költségei mintegy háromezer euróra rúgnak, amit az ígéretek szerint az állam ugyan utólag visszatérít, de a költségek egy részét nem tudták elkönyvelni, így azt nem is fogják visszakapni

– tette hozzá Őry.

A polgármester nem vállalkozott arra, hogy eldöntse, helyes döntés-e a tesztelés második körének megtartása, de igyekeznek felkészülni arra, hogy a második körben sok olyan polgár szeretné majd leteszteltetni magát a községükben, aki ugyan olyan járásban él, ahol nincs második kör, de a Dunaszerdahelyi járásban dolgozik, ezért szüksége lesz negatív teszteredményre.

Őry elmondta, a második körben már négy mintavételi csapatot fognak felállítani, hogy a várhatóan nagyobb érdeklődés se okozzon fennakadásokat.

Balódi László: Ne csodálkozzunk, ha az emberek elégedetlenek

“Lehet szeretni és nem szeretni, egy biztos: azokhoz a döntésekhez, melyeket a kormány meghozott, felelőségteljesen kell hozzáállnunk, ugyanis nem tudjuk mivel állunk szembe. Ilyen esetben senki nem tudhatja, mi a jó döntés" – mondta el a ma7-nek Nemeshodos polgármestere.

Balódi László szerint azonban a kormány döntéshozatali mechanizmusával már sokkal több gond van: a Matovič-kabinet egy sor értelmezhetetlen és teljesíthetetlen döntést hozott, nem csoda, ha a kormány kommunikációja is rendkívül széttartó.

Ma mindez úgy működik, hogy délben van egy sajtótájékoztató, de az ott elhangzottak már délután kettőkör nem érvényesek, este hatra pedig már megint más szabályok lépnek érvénybe. Ez nemcsak az önkormányzatok, de az állampolgárok számára is követhetetlen, nagy keveredést okoz fejekben. Ne csodálkozzunk, ha sokan elégedetlenek”

– fogalmazott a polgármester.

Balódi László szerint például teljesen érthetetlen döntés volt a kormány részéről, hogy megtiltotta az embereknek a temetőlátogatást, miközben az országos tesztelésen kígyózó sorokban álltak az emberek egy-egy mintavételi pont előtt.

Hogy szűk családi körben csak büntetés terhe mellett mehettünk ki szüleink és hozzátartozóink sírjához, nos ez – legyünk őszinték – egy primitív döntés volt”

– vélekedett.

Az országos teszteléssel kapcsolatban Balódi elmondta, múlt hétvégén Szlovákia összes önkormányzata 150 százalékra teljesített.

“Mi is minden tőlünk telhetőt megtettünk Hodosban. Minden tiszteletem azoké a helyi önkénteseké és tűzoltóké, akik hajlandók voltak szabadnapot is kivenni csak azért, hogy eljöjjenek segíteni. Nagyon hálásak vagyunk nekik, ahogyan hálásak vagyunk, és nagy köszönet jár azoknak is, akik a kellemetlenségek ellenére türelmesen és kötelességtudóan részt vettek a tesztelésen” – jelentette ki Balódi, hozzátéve, bízik benne, hogy így lesz ez a tesztelés második fordulójában is.

Orosz Csaba: Előnyt fognak élvezni a helyi lakosok

Szerdán délután bezárt a Somorjai Városi Hivatal, mivel kiderült, hogy 11 alkalmazottja pozitív, köztük a polgármester is. Azután tesztelték le az összes munkatársat, hogy egy közülük fertőzött lett. Az antigén teszteket pénteken PCR-tesztekkel fogják ellenőrizni. Egyelőre minden pozitívra tesztelt alkalmazott tünetmentes.

Orosz Csaba polgármester tehát otthonról irányítja az újabb tesztelési forduló előkészületeit, elmondása szerint már fáj a keze, annyit emelgeti a telefont. Reméli, hogy akárcsak az első fordulóban, most is minden flottul fog menni, bár az tény, hogy az önkormányzatoknak bele kellett adniuk apait-anyait és rengeteg pénzt, hogy a tesztelés gond nélkül mehessen végbe.

„Csak a fertőtlenítőlámpák darabja 350 euróba került, de vettünk kesztyűket, védőöltözékeket is, mert azokból keveset kaptunk. A tesztelőcsapatok élelmezéséről is mi gondoskodtunk. Jelenleg 15 ezer eurós kiadásnál tartunk, és kíváncsian várjuk, hogy a nem tervezett költségeinkből mennyit látunk viszont, mennyit térít vissza az állam” – tudjuk meg tőle.

Somorja alaposan megszívta Pozsony közelségét, hiszen rengeteg nem helyi lakos is a 9 szűrési pont valamelyikén teszteltette magát. A polgármester szerint valóságos tesztelési turizmus alakult ki.

„Nemcsak a helyiek sorban állását nehezítették, de még a statisztikákat is rontották. Ráadásul a 30 pozitív somorjai esetből többen nem idevalósiak. Az első kör tapasztalataiból tanulva, olyan döntést hoztunk, hogy a második körben a helyi lakosainkat előnyben részesítjük. Nem szeretnénk megérni azt, hogy éppen a somorjai polgároknak ne jusson tesztelőanyag. A múlt héten szombaton a nagy érdeklődés miatt néhány tesztelőhelyen el is fogytak a tesztek, pótlásuk pedig nem volt egyszerű” – fűzi hozzá.

Orosz Csaba nem nagy értelmét látja az újratesztelésnek Somorján, annál is inkább, mert a máshonnét érkezettekkel együtt is csak 0,36 százalékos lett a fertőzöttségi arány. Szerinte inkább azokon a helyeken kellene tesztelni, ahol a járványgócok alakultak ki.

Puss András: Nem lesz könnyű dolgunk, de megoldjuk

Puss András, Felsővámos polgármestere portálunk megkeresésére elmondta, tart attól, hogy az előzőnél kicsit nehezebb hétvége áll most előttük. Rengeteg ugyanis az érdeklődő más járásból.

Folyamatosan keresnek minket telefonon, jöhetnek-e vagy sem. Nekünk ezeket az embereket is fogadnunk kell, nem küldhetjük el őket. Bízom benne, hogy meg tudjuk oldani.”

Ahogy a múlt héten, úgy most is, egy állomás lesz a faluban, de a tesztelést végző munkatársaik „annyira ügyesek”, hogy a polgármester nem számít különösebb fennakadásra. Az első kör legnagyobb nehézséget az okozta, hogy pénteken délig nem tudták, honnan lesznek egészségügyi szakembereik. Hiába várták, hogy a honvédelmi tárca megoldja a problémát, holott ezt ígérték, végül nekik kellett kezükbe venni a dolgot.

„Utolsó pillanatban sikerült három egészségügyi nővért találnunk, akik szombat-vasárnap elképesztő munkát végeztek. Óriási köszönet jár nekik!”

A második fordulóról Puss Andrásnak az a véleménye, a felfokozott társadalmi hangulat miatt igenis hasznos, ha letesztelik a falu lakóit, bár nincs meggyőződve arról, valós eredményt kaphatunk az antigén-tesztek segítségével.

Hájos Zoltán: A tesztelés első fordulója rendben lezajlott!

Dunaszerdahely polgármestere még tegnap közölte, több más járásbeli település vezetőjével egyeztetve úgy döntöttek, ha módjukban áll, saját lakosaikat fogják előnyben részesíteni a tesztelésnél. Az első körben is rengeteg kihívást kellett megoldaniuk, most sincs ez másként, ha tömegével érkeznek nem dunaszerdahelyiek a tesztelésre, abból komoly gond lehet.

„Ha az egész országra jellemző, hosszú sorokat nem számítjuk, azt hiszem, rendben lezajlott a tesztelés első fordulója” – jelentette ki Hájos, hozzátéve ő maga is két órát sorakozott az egyik állomás előtt.

Az emberek egészsége a legfontosabb – emelte ki a polgármester.

Ha csak a második fordulóra gondolok, nekiállhatnánk számháborúzni, mondhatnánk, hogy a járáshatárokon túlról érkezők rontották le a statisztikáinkat, de kérdezem, mi értelme van ennek? Látjuk, hogy nyakunkon a járvány. Megjelent a vírus a járás iskoláiban, nálunk Dunaszerdahelyen, Várkonyban, Alistálon. A számok is mutatják, valami nincs rendben, ebből a szempontból szerintem igenis célszerű a második forduló.”
Földváry Terézia: Attól tartunk, hogy ezúttal még többen jönnek más településekről 

Azt gondolom, hogy azok a sárosfaiak, akik az első körben részt vettek a tesztelésen a második fordulón is részt vesznek. Tartunk attól, hogy az első fordulóhoz képest még többen jönnek majd más településekről és járásokból (az első fordulóban a letesztelt személyek 28%-a nem sárosfai volt, legtöbben Dunaszerdahelyről, Somorjáról, Várkonyról, Pozsonyból érkeztek, ezeken a településeken ugyanis akár több órát kellett várakozni a tesztelésre – mondta el Sárosfa polgármestere.

Földváry Terézia szerint a legnagyobb kihívást az időbeni és egyértelmű információk hiánya okozta és okozza. Mint mondta, csütörtök délelőtt például még nem volt hivatalos értesítés a tesztelés idejéről, és nem igazolták vissza az egészségügyi csapat tagjait sem.

“Megint az utolsó pillanatban készítettük az információs szórólapot, éjjel lesz széthordva, hogy pénteken már a lakosok postaládájában legyen” – kifogásolta.

Arra a kérdésre, hogy helyes döntésnek tartja-e, hogy járásukban ismét tesztelni kell, úgy felelet, ennek helyességét csak utólag tudjuk megállapítani.

Bízom abban, hogy a tesztelés által remélhetőleg jó eredményt érünk el és a járvány intenzitása csökken. Nagyon fontos, hogy ezt követően a kormány koordinált (szomszédos országokkal) és hatékony intézkedéseket vezessen be annak érdekében, hogy az országhatárain is kiszűrje a fertőzött személyeket”
– fogalmazott a polgármester.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.