2019. december 2., 19:51

Húszéves a kassai Kikelet

Az idén ünnepli fennállása 20. évfordulóját a kassai Kikelet Ifjúsági Közösség. A diákklub háromnapos rendezvénysorozatot szervezett a kerek évforduló alkalmából, amelynek kapcsán Tohol Orsolyával, a Kikelet elnökével beszélgettünk.

Először is ejtsünk néhány szót a kezdeti évekről. Hová, meddig nyúlnak a Kikelet gyökerei?

A Kikelet 1999-ben alakult meg, mivel egy ideje nem kerültek megrendezésre olyan események, amelyek érintették volna a magyar ifjúságot. Aztán jött egy csapatnyi fiatal, akik idejüket nem sajnálva megalapították a Kikeletet. A kezdeti évek nagyon produktívak voltak, nagy volt az érdeklődés és sok újdonsággal álltak elő.

Milyen a szervezet jelene?

A Kikelet csapata viszonylag újnak mondható. A legtöbben tavaly léptek be, ezért kellett egy kis idő, hogy összeszokjunk, együtt megtanuljuk, mit hogyan kell csinálnunk, de úgy gondolom, egy nagyon összetartó, aktív és lelkes csapattá kovácsolódtunk, valamint folyamatosan dolgozunk a fejlődésünkért és az eredményességért.

Sajnos, Kassán egyre nehezebb megragadni az egyetemisták és a középiskolások figyelmét, ezért törekszünk új események megszervezésére,

de szeretnénk néhány, korábban már megtartott programot is visszahozni. Mint például a Kikelet-bált. Jelenlegi programjaink is elég színesek, előadásoktól kezdve játékesteken és filmvetítéseken keresztül a bulisabb programokig minden megtalálható.

Nemrég volt a tisztújítás, újraválasztottak elnökké. Mit jelent számodra ez a bizalom?

Nagyon sokat jelent, ugyanis tavaly elsős egyetemistaként nagyon félve és bizonytalanul vettem át az elnöki pozíciót. Nem tudtam, képes leszek-e egy csapat vezetésére, miközben még az egyetemet is szoknom kell. Szerencsére a csapatom képesnek gondolt rá, és azóta is támogatnak és segítenek.

Valamivel több mint egy éve állsz a Kikelet élén. Nagy tervekkel vágtál neki a feladatnak. Mit sikerült ezekből megvalósítani? Át kellett őket értékelni, esetleg születtek új ötletek, elképzelések?

Volt, amit sikerült megvalósítani, és volt, ami még várat magára, de eddig nincs okom panaszra. A jó csapatnak köszönhetően folyamatosan születnek az új ötletek, a régieket is próbáljuk újítani és valami pluszt hozzáadni.

Milyennek látod a magyarság, illetve a magyar diákok helyzetét Kassán? Mi az, amin javítani lehetne vagy kellene?

Sajnos, erre a kérdésre nehéz derűlátóan válaszolni. A fiatalok nagyon inaktívak, nehéz őket kimozdítani a szobájuk kényelméből. Szerencsére akadnak azért olyanok, akik állandó résztvevői a rendezvényeinknek, és öröm látni az eseményeinkre ellátogató új arcokat is. Igyekszünk korosztályok tekintetében univerzális programokat szervezni.

Az idén sok a kerek évforduló a diákkluboknál. A nyitrai Juhász Gyula Ifjúsági Klub (JUGYIK) és a pozsonyi József Attila Ifjúsági Klub (JAIK) 55 éves, a brünni Kazinczy Ferenc Diákklub (KAFEDIK) 50, a Kikelet pedig 20 éves. Ezt egy közös rendezvénysorozattal ünneplitek. Milyen a kapcsolatotok a többi szervezettel?

Szerencsére nagyon jó kapcsolat van a klubok közt, és bármiben számíthatunk egymásra. A Party Trip egy olyan programja a Diákhálózatnak, amely már nem először került megrendezésre, az idei mégis különleges, hiszen 7-ből 4 tagszervezet évfordulót ünnepelt, de a többiek is készültek programokkal. A Party Tripen bárki részt vehet, a kijelölt eseményeken kell gyűjteni az általunk osztogatott kártyákat, és aki a legtöbb helyre eljut, ingyenjegyet kap Gombaszögre.

Első alkalommal rendeztétek meg a Kassai Ifjúsági Napokat. Hogyan értékeled a rendezvényt? Lesz folytatás?

Igen, az idén rendeztük meg először, de nem utoljára! A Kikelet 20. születésnapját akartuk ilyen módon megünnepelni, és úgy véltük, ez tökéletes alkalom arra, hogy elkezdjünk egy olyan programot, amit minden évben megszervezhetünk. Egy háromnapos rendezvénysorozat valósult meg, amit fogadással kezdtünk. Második nap borkóstolóval és tánc-házzal vártuk vendégeinket, a harmadik napon pedig az EndOrFin és a Gorlo Volka zenekarok biztosították a jó hangulatot, és az eseményt nem mással, mint a már védjegyünkké vált magyar bulival és Dj Péterrel zártuk. Felmerültek hirtelen adódó problémák, ám sikerült vennünk az akadályt, és úgy gondoljuk, hogy jól sikerült a rendezvény. A visszajelzések is ezt igazolják.

További terveid, illetve terveitek a jövőre nézve?

Tervek és elképzelések bőven akadnak, melyeknek csak az anyagi helyzetünk szabhat határt. Legnagyobb tervünk a már említett Kassai Ifjúsági Napok folytatása és fejlesztése. Jövőre egy hétfőtől péntekig tartó rendezvénysorozatot szeretnénk megszervezni, amit egy bállal zárnánk le. Ekkor lenne évek után először megrendezve a Kikelet-bál. Az idén elindult az együttműködés a HÖOK Külhoni program és a Diákhálózat közt, ennek keretében februárban nálunk is szervezünk egy workshopot.

Ennek célja, hogy interaktív formában nyújtsunk ismeretet a különböző fogyatékossági típusokról olyan hallgatóknak, akik a későbbiekben hivatásuk gyakorlása során nagy valószínűséggel kapcsolatba kerülnek fogyatékossággal élő személyekkel.

A terveink közt szerepelnek még különböző előadások, többek közt a zero waste életmódról, amit Csank Veronika, a Zero Waste Felvidék Facebook-csoport alapítója fog tartani, lesz egy ismeretterjesztő előadásunk is, ahol magyar diákok számolnak be az Erasmus+-os tapasztalataikról, és még sok egyéb.   

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/48. számában.   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.