Hittel és szeretettel Szelmencen is könnyebb
A nagyszelmenci határon részletesebb betekintést nyerhetünk, hogyan is jut el a közelről és távolról érkező adomány a menekültekhez. Másképp segítenek az Ukrajnából most érkezőkön, illetve azokon a belső menekülteken, akik az ország nyugati részén, Kárpátalján találtak átmeneti nyugalmat.

A nagyszelmenci kultúrház nagytermében évekkel ezelőtt a Parapács zenekar koncertjén jártam. Pár hete ezt a termet jelölte ki a falu polgármestere, Tóth Lajos az adományok gyűjtőhelyének. A Katolikus Karitász a Szlovák Vöröskereszttel együtt az elsők között, február 25-én este érkezett meg a nagyszelmenci határra, hogy nemzetközi hálózattal bíró humanitárius szervezetekként segíthessenek a rászorulókon. A teremben ülve felfigyeltem a karitász logójával ellátott piros mellényt viselő, szinte kizárólag magyar önkéntesekre. Fő koordinátorukat, Szabó Zsoltot, a helyi görögkatolikus papot kérdeztem.
Zsolt atya, hogyan lett ön is aktív résztvevője a történéseknek?
A kezdetektől kijártam a határra és mint helyi pap, szerettem volna segíteni. Megismerkedtem az Iglóról érkezett Katolikus Karitász két munkatársával. Őket kérdeztem, hogy miben tudunk mi, helyiek szerepet vállalni. Ők a kis mikrobuszukkal élelmiszert hoztak magukkal és meleg teát, amivel elsőként tudták megkínálni a hosszú órákon át sorban álló, a határ szlovák oldalára érkező anyákat és gyermekeiket. Szombaton reggel már együtt főztük a teát nálam, a parókián és közben összebarátkoztunk. Ettől függetlenül pedig, ahogy a különböző távolságokban élő, segítő szándékú emberek leültek a világháló elé, Nagyszelmencre rákeresve, a polgármesteren kívül az én nevem is megtalálták, akár a parókia, akár a Szent Efrém óvoda kapcsán. Felhívtak, és így spontán belecsöppentem az események forgatagába
Az önkéntesek csapata hogyan állt össze, illetve hogyan újul meg?
Tény és való, hogy az első héten a segítőim zömében helyiek voltak, szinte éjt nappallá téve sürögtek-forogtak. Rögtön szombaton éjjel két órakor érkezett egy nagyobb adomány Németországból, amit ki is pakoltunk. Az elkövetkező napokban is folyamatosan fogadtuk, illetve a mai napig fogadjuk az adományokat. Azt a nehéz hetet lezárva, rájöttünk, hogy a beláthatatlan ideig tartó megterhelést kis csapatunk nem fogja bírni.
Ezért kitaláltuk, hogy egy egyszerű google formanyomtatványt kitöltve bárki jelentkezhet, tehermentesítve a falubelieket. Hála istennek, ahogy megosztottam a világhálón a nyomtatványt, perceken belül voltak is jelentkezők Bodrogköz és Ung-vidék szinte minden településéről. Azóta reggel 7 és este 10 óra között 3x5 órás műszakokra osztjuk be az önkénteseket, akik között voltak már Komárom és Rimaszombat környékéről is. A napokban négyen érkeznek egy egész hétre Nyitra vonzáskörzetéből, illetve több alkalommal segített a határ túloldaláról, Kisszelmencről egy hölgy.
Az adományok terén folyamatosan várják a takarókat, plédeket, női és gyerek tisztálkodási szereket, illetve tartós élelmiszert?
Tulajdonképpen igen. Folyamatosan bejárnak hozzánk a közeli parkoló sátrai-ból a humanitárius szervezetek önkéntesei, és azt visznek el tőlünk, amire éppen szükségük van akár a sátraikban náluk megpihenő, a kassai vagy nagymihályi központokba busszal továbbutazó menekülteknek. Elképzelhető, hogy ha jobban felmelegszik az idő, akkor a takarókra már nem lesz szükség. Ha valamiből itt helyben hiány lép fel, akkor a karitász központi raktárából, Iglóról kérünk. Visszafele pedig az autót olyasmivel pakoljuk meg, amiből nálunk túl sok gyűlt össze.
Az adományok azon részét, ami nem feltétlenül szükséges itt helyben, el tudják juttatni Ukrajnába vagy Kárpátaljára is?
Az országos (szlovák) karitásszal együttműködve juttatjuk célba az adományokat. Kárpátaljai magyar testvéreink ugyanúgy segítik az ukrán rászorulókat is, ahogy tesszük mi is, vagy bárki más ezen az oldalon.
annak már konkrét, célirányos szállítmányaink is. A héten például Németországból épp egy ilyen adományt várunk, amelyben ukrán menekült gyerekek számára lesznek iskolaszerek, segéd-eszközök.
A minap, az itt helyben összeállított ételcsomagok elkészítésébe magam is szívesen bekapcsolódtam, sőt én is átvihettem őket a határ ukrán oldalán várakozóknak, betekintést nyerve ezáltal az ottani helyzetbe. Azt mondták a kollégák, hogy ez a segítség nagyban az ön érdeme.
Többünk összefogásának köszönhető ez. Ijesztő volt látni az első egy-két napban a hideg estén, éjszakába nyúlóan, az órákon át éhesen sorban várkozó nőket és gyerekeket. Mindannyian láttuk, hogy ezen mihamarabb változtatnunk kell. Az ukrán határőrökkel és vámosokkal is megértettük, hogy sokuknak nagyon kimerítő lehet, ha csak a határon átjutva, a szlovák oldalon kapnak meleg takarót, forró teát, egy kis harapnivalót. Minden illetékes, rendőr, határőr, vámos nagyon készséges volt és belátták, hogy emberséges az elgondolásunk, partnerek lettek.
A kis furgonunk betolathat a határhoz és 4 önkéntesünk a karitász mellényét viselve, a hitelességet képviselve, a vámterület ukrán oldalára gyalog viszi át a csomagokat. Az általam koordinált magyar önkéntesek este 10 órakor pihenni térnek, de a két kassai kolléga marad éjszakára is. Előkészítünk 100 db ételcsomagot arra az esetre, ha reggel 7 óráig szükség lenne rá, ha a Vöröskereszt sátraiban éjjel megalvók esetleg megéheznének.
A kisszelmenci önkéntes hölgy említette, hogy a koncházai líceumban kialakított menekültszállásra, illetve Kisszelmencre, Palágykomorócra is el tudnak juttatni szükség szerint élelmiszert vagy más kisebb adományt.
Igen, annak köszönhetően, hogy ennek a hölgynek közvetlen kapcsolata van az említett magyar iskolával, tudatják velünk, hogy a náluk átmenetileg menedéket kereső mintegy 100 ukrán nő és gyerek ellátása éppen miben szenved hiányt. Ők úgy döntöttek, hogy maradnak az országban, lehúzódva a háború sújtotta Harkiv, Lemberg környékéről a legnyugatibb, egyelőre még biztonságos Kárpátaljára. Ezeken a pár kilóméterre fekvő, a kishomoki térséghez tartozó településeken akár ily módon is tudunk segíteni, azért imádkozva mindvégig, hogy mihamarabb béke legyen, és a belső menekültek hazatárhessenek.
A misék alkalmával összegyűlt adományokat a gyülekezet célirányosan az ukrajnai menekültek ellátására fordítja. Aki hozzá szeretne járulni az ételcsomagok összeállításához szükséges élelmiszerek megvásárlásához, pénzadományát a nagyszelmenci parókia a következő számlaszámon fogadja hálás köszönettel: SK78 0900 0000 0005 5120 3912 BIC: GIBASKBX. Számlatípus: farnosť, Számlatulajdonos: Gréckokatolická cirkev, farnosť Veľké Slemence a megjegyzés mezőbe kérik feltüntetni: Ukrajnának
Megjelent a Magyar7 2022/12. számában.