Hidrogénvölgy létesül Kassa megyében
Kassa megyében egy úgynevezett hidrogénvölgyet hoznak létre, azaz egy olyan régiót, ahol a teljes hidrogén-ökoszisztéma, vagyis annak előállítása, szállítása és felhasználása megvalósul. A megyei önkormányzat tájékoztatása szerint kilencmillió eurós uniós támogatást nyertek el ennek megvalósítására.

A projekt első szakaszában, 2027 közepéig egy 2 MW teljesítményű elektrolizátort helyeznek üzembe Kassán, amely évente 170 tonna környezetbarát, zöld hidrogén előállítását biztosítja majd. Ez tíz hidrogénüzemű autóbusz és egy hidrogénszállító drón éves üzemeltetéséhez elegendő mennyiség. Hidrogéntöltő állomások telepítése is szerepel a tervek között.
A második szakaszban egy újabb 2 MW teljesítményű elektrolizátort üzemelnek be, ezzel a hidrogéntermelés évi 500 tonna fölé emelkedik. Bővülne a hidrogénbuszok flottája, valamint üzembe helyeznének hidrogénmeghajtású szemetesautót, illetve további három szállító drónt is. A projekt részét képezik olyan tanulmányok is, amelyek a meglévő földgázvezetékek hidrogénvezetékekké való átalakításának lehetőségét vizsgálják – tájékoztatott a Kassai Kerületi Önkormányzat.
A EastGate H2V nevű, hét ország 22 partnerét tömörítő nemzetközi projekt 2025 áprilisában indul.
– mondta Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke. Véleménye szerint a projekt hozzájárul a dekarbonizációhoz, a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséhez és a fenntartható fejlődéshez. Kassa megye az előállított zöld hidrogént regionális autóbuszok üzemeltetésére használja majd.
Trnka úgy véli, a hidrogénvölgy jelentős előnyöket hoz Kelet-Szlovákia lakosai, gazdasága és környezete számára.
– magyarázta hozzátéve, emellett a levegőminőség is javulhat a térségben.
A projekt résztvevői az energetikai, a közlekedési és az ipari szektorból érkeznek Szlovákiából, Hollandiából, az Egyesült Királyságból, Ukrajnából, Szlovéniából, Spanyolországból és Németországból. Az egyik partner a Szlovák Nemzeti Hidrogénszövetség, melynek végrehajtó bizottságának elnöke, Ján Weiterschütz arról beszélt, feladatuk a hidrogén felhasználásának népszerűsítése, amelynek köszönhetően a jövőben az ország más régióiban is megvalósulhatnak hasonló projektek.
– fejtette ki.
A projekt a Kassai Műszaki Egyetem (TUKE) gépészmérnöki, illetve anyagtudományi és kohászati karának kutatásaira is támaszkodik, amelyek már évek óta foglalkoznak hidrogéntechnológiákkal.
– mondta Tomáš Brestovič, az egyetem gépészmérnöki karának innovációért és technológiatranszferért felelős dékánhelyettese, hangsúlyozva, a hidrogén környezetbarát, tiszta üzemanyag, amely kulcsszerepet játszhat a fenntartható energia jövőjében.
