2020. február 9., 16:33

Hétfőtől jubileumi Bálint napi vércsepp – akció

Február 10-én, hétfőn indul a Szlovák Vöröskereszt és az Országos Véradó Szolgálat által közösen szervezett 25. Bálint napi vércsepp elnevezésű országos akció. Az önkéntes véradók a Nemzeti Transzfúziós Szolgálat munkahelyein, a kórházak hematológiai és transzfúziós osztályain vagy a mobil vérállomásokon ingyen adományozhatnak életmentő cseppeket. A március 13-ig tartó jubileumi kampány jelszava: a szeretet gyógyít.

Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Az eseményre már Komáromban is készülődnek a diákok, kísérő tanáraik és az őket minden évben nagy szeretettel fogadó egészségügyi dolgozók.

Járásunkban az idei akcióba is azok az iskolák jelentkeztek be, amelyek e téren az előző években is jó példával jártak elöl. Ezek a következők: a Selye János Gimnázium, a Šulek Gimnázium, az Ipari Szakközépiskola és az Építők Utcai Szakközépiskola. Bár az időközben zajló tavaszi iskolai szünidő némileg korlátozza a diákok csoportos látogatását, de végül valamennyi iskolának sikerült megfelelő időpontot találnunk. Külső helyszínekre ezen akció során nem fogunk kiszállni. Megemlítendő, hogy az évente áprilisban megrendezendő Komáromi Egyetemi Napok idején a Selye János Egyetem hallgatói is erősítik majd az önkéntes véradók táborát. Későbbi időpontban, évi egy-egy alkalommal a gútai Magán Szakközépiskolába is ki szoktunk utazni. Időnként pedig olyan véradók is akadnak, akik egyedül térnek be hozzánk, hogy csatlakozzanak e nemes kezdeményezéshez

- tájékoztatta portálunkat Radi Enikő, a komáromi kórház hematológiai és transzfúziós osztályának főorvosa.

Tavaly az Ipari Szakközépiskolából 38-an, az Építők utcai Szakközépiskolából 12-en, a Selye János Gimnáziumból pedig 24-en adtak vért.

Ők fejenként 450 ml életmentő vércseppel gazdagították a komáromi vérkészítmény-állományt. Pár további fiatalban is megvolt a segítőkészség, ám róluk a kórházi kivizsgálásuk során kiderült, hogy az egészségi állapotuk meggátolja a véradást. Ugyanis csak a fizikailag és lelkileg egészséges 18-60 év közti, legalább 50 kilós felnőttek adhatnak vért.

Reméljük, hogy az említett négy iskolából idén is 80-100 körüli diák tér be hozzánk. Tudvalevő, hogy ezt a férfiak évi 4, a nők pedig 3 alkalommal tehetik meg. Szükséges az egyes véradások közti 3 hónapos regeneráció, ami esetenként 2 hónapra csökkenthető

- fejtette ki a doktornő.

Azt is elárulta, hogy a komáromi kórház adatbázisában 2 500 körüli aktív véradó szerepel, akik szükség esetén mozgósíthatók. Közülük rendszeresen közel kétezren adnak vért, és sokan már rendelkeznek a Jánsky-emlékérem különböző fokozataival.

A véradó-utánpótlás folyamatos biztosítása érdekében a 18 évnél fiatalabb diákoknak is szoktunk felvilágosító előadásokat tartani, amelyek során igyekeztünk eloszlatni a felesleges aggodalmaikat. Bár az első véradásnál maximális korhatárként a 60 év javasolt, ám a teljesen egészséges rendszeres véradók esetében e korhatár 65 év lehet. Motiváló tényezőnek számít, hogy a Szlovák Vöröskereszt minden évben a Jánsky-érdemrend egyes fokozataival tünteti ki a többszörös véradókat. Járásunkban december elején szoktuk megtartani a hagyományos ünnepséget, amelyen a járásbeli véradók az emlékérem gyémánt-, arany-, ezüst- és bronzfokozatát, valamint a Kňazovický-plakettet vehetik át. A nők és a férfiak esetében a bronzérem egyformán 10, az ezüstérem 20, az aranyérem azonban 30, illetve 40, a gyémántérem pedig 60, illetve 80 véradás után adományozható. A Kňazovický-plakettet a hölgyek több mint 80, a férfiak pedig 100 feletti véradással érdemelhetik ki. Mindnyájan a hétköznapok hősei, hiszen tettükkel életeket menthetnek meg

- magyarázta.

Végül hangsúlyozta, hogy bár jelenleg nem küszködnek vérhiánnyal, de a helyzet, így a váratlan műtétek, balesetek... esetén gyorsan megváltozhat.

Mivel a kórházunk az országos Agel-hálózathoz tartozik, ezért e csoport többi tagintézményével e téren kölcsönösen kisegítjük egymást. Például az aranyosmaróti, a lévai és a zólyomi kórház is rendszeresen tőlünk kér vérkészítményeket. Természetesen, mi is számíthatunk az ő támogatásukra. A rendszereses véradóinkon kívül mindig örömmel fogadjuk az életükben először vért adókat, bízva abban, hogy majd ők is többször visszatérnek hozzánk. Ma mi segítünk másoknak, s lehet, hogy holnap majd mi szorulunk hasonló segítségre

- zárta tájékoztatását Radi doktornő.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.