2023. június 20., 15:48

Hamran István: „A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“

Az illegális migráció, azaz a bevándorlók számának emelkedése, illetve a kialakult helyzet kezelése és felügyelete volt a témája a Komáromi Városi Hivatalban június 20-án megtartott sajtótájékoztatónak, amelyen jelen volt: Štefan Hamran országos rendőrfőkapitány és helyettese, Damián Imre, valamint Keszegh Béla polgármester és Ujj Ernő, a városi rendőrség parancsnok-helyettese.

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
A keddi komáromi sajtótájékoztató résztvevői
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A komáromi származású Hamran István tájékoztatása elején leszögezte, már korábban is tudták, hogy eljön az idő, amikor egyes politikai szubjektumok politikai célokra, a közvélemény befolyásolására használják fel a migránstémát, s akár a szándékos félretájékoztatására és pánikkeltésre is képesek lesznek. Mint mondta, már itt van ez az időszak, amikor egyebek mellett a szlovák állami rendőrségnek címezve az a tanács is elhangzott: végre ideje lenne elkezdeni a hatékony kommunikációt a magyar rendőrséggel.

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
Jobbról balra: Štefan Hamran országos rendőrfőkapitány és helyettese, Damián Imre
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Ez számunkra érthetetlen kijelentés, hiszen korábban sosem voltak olyan jó szinten a szlovák-magyar rendőrségi kapcsolatok, mint amilyen jó szinten manapság vannak. Egyebek mellett ezt bizonyítják a szervezett bűnüldözés terén közösen elért érdemeink is. Balogh János magyarországi rendőrfőkapitányhoz pedig nem csak szakmai, hanem baráti kapcsolatos is fűznek…”

Mint mondta: kivizsgálták azt a komáromi lakossági bejelentést, miszerint egy háromtagú migránsbanda rátámadott egy vétlen hölgyre, aki előlük kénytelen volt bemenekülni, az egyik boltba. Annak hivatalos eredménye szerint  felesleges volt a közösségi médiában történt pánikkeltés, akárcsak az olyan további rémhírkeltések, miszerint a Szlovákián csak áthaladó, nálunk maradni nem akaró bevándorlók nőket akarnak megerőszakolni, mert a migránsok eddig senkit sem akartak bántalmazni.

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
Nagy médiaérdeklődés övezte a sajtótájékoztatót
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Nincs okunk lezárni az érintett 35 határátkelőhelyünket, s arra elegendő kapacitásunk sincs, hogy a 655 kilométer hosszú határszakaszt folyamatosan őrizzünk. A schengeni övezetre vonatkozó jogszabály szerint a belső határokat csak a közrend, illetve a belbiztonság rendkívül súlyos veszélyeztetése esetén lehet lezárni. Jelenleg azonban erre nincs okunk, Tény, hogy családegyesítés céljából sok migráns kelt útra, köztük nagyon sok a nő, akik a férjük után mennének Németországba” – fogalmazott. 

Hozzátette: a migránsok Szlovákiában eddig egyetlen bűncselekményt sem követtek el, csak két kisebb kihágást, például sós pálcikákat loptak egy boltból, de amikor tetten érték őket, kifizették azok árát…

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne teljeskörű megoldást találni!
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Hangsúlyozta: minden migráns, aki a schengeni övezetben van, kiutasíthatatlan, a tagországok csak átvehetik őket egymástól, de például Magyarország egyáltalán nem akarja befogadni őket. Állítása szerint a többségük Szíriából, háborús övezetből érkezett, ezért a kiutasításuk lehetetlen, mert odahaza a halál vagy az embertelen bánásmód vár rájuk, ami megengedhetetlen. „Az uniós törvényeket Szlovákiának is tiszteletben kell tartania. A szír állampolgároknak akkor is joguk van oltalomra, ha nem kaptak menekültstátuszt. Olyan személyek megvédéséről van szó az igazságtalanságokkal szemben, akik háborús övezetből érkeztek”  -- véli.

Hozzáfűzte: a szakembereik a migránsok dialektusából is meg tudják állapítani azt, hogy valóban szír állampolgárok-e, ha nem rendelkeznek hivatalos okmányokkal.

„A magas szinű belbiztonság megtartása a célunk, amihez szükség van a schengeni külső határok védelmének komoly megerősítésére az egész Európai Unióban. Ugyancsak fontos a közös ellenőrzés, járőrözés  a magyar–szerb határon, mert ott tudjuk megállítani, s az EU területén kívülre kísérni azokat, akik átjutnak azon a határon” – fejtette ki.

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
Damián Imre leszögezte: a migránsok nem agresszívek, még verbálisan sem
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A helyettese, Damián Imre leszögezte: a migránsok nem agresszívek, még verbálisan sem. Gyakran inkább a rendőrség segítségét kérik, s tiszteletben kell tartanunk az emberi jogaikat. Rámutatott: bár akadnak, akik az egykori koncentrációs táborokhoz hasonló konténervárosokba zárnák az országunkba érkező bevándorlókat, de ezzel megsértenénk az emberi jogaikat. Ahelyett inkább azokkal ért egyet, akik a hazai rendőrállomány megerősítését kérik, mert „a szlovákai rendőrök kevesebben vannak, mint ahányat szívesen felvennénk az állományunkba“.

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
Keszegh Béla polgármester és Ujj Ernő, a városi rendőrség parancsnok-helyettese
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Keszegh Béla polgármester elmondta: a Szlovákiai Városok és Falvak Uniója június 12-én levélben fordult Ivan Šimko belügyminiszterhez, személyes találkozót kérve. Azon ismertetni szeretnék vele azokat a specifikus problémáikat, amelyek a települések biztonságának megőrzésével függnek össze. Azzal kapcsolatban ugyanis több helyen aggodalmak merültek fel, amelyeket a romló szociális helyzet, a migránskérdés és az állami rendőrség elégtelen személyi kapacitása váltott ki.

„Főként a határ menti régiókban élők körében eluralkodott az az érzés, hogy a rendőrség nem ura a kialakult helyzetnek, ezért a közösségi hálókon is folyik a feszültségkeltés, a radikális poilitikai szubjektumok pedig a saját érdekükben használják ki a kialakult körülményeket, illetve polgárőrségeket szerveznek, ami további problémákhoz vezethet. Ha az emberek nem fogják azt érezni, hogy az illetékes szervek meg tudják oldani a gondokat, a helyzet odáig vezethet, hogy egyesek a parlamenti választási kampányukra használják mindezt, támogatva a politikusok populista viselkedését...“ – olvasható a levélben, amelyre válasz még nem érkezett.

A személyes találkozó megvalósulásán kívül kérik a hadsereg bevonását a határátkelőhelyek ellenőrzésébe, hiszen „a Covid-pandémia idején is bebizonyosodott az, hogy a katonák képesek megőrizni a rendet“. A jövő évi költségvetés-tervezet kapcsán ugyancsak ajánlják az állami rendőrök kapacitásának megerősítését mindenütt, ahol többletfeladatokat kell ellátniuk. Fontosnak tartják a műszaki eszközök, így a kamerarendszerek hatékonyabb kihasználását a határátkelőhelynek számító vasúti hidaknál is, valamint a jelenleginél intenzívebb kommunikáció folytatását az önkormányzatok és a fegyveres erők képviselőinek közös platformján. 

„A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne megoldást találni!“
Ujj Ernő: "A mi kompetenciáink korlátozottak..."
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

 Ujj Ernő, a városi rendőrség parancsnok-helyettese megjegyezte: az ő kompetenciáik korlátozottak. A migránsokkal kapcsolatos bejelentéseket további kivizsgálásra továbbítják az illetékeseknek, s már asszisztáltak a vasúti átkelőhely őrzésénél is. Egyúttal a lakosokat arra kérte, hogy a gyanús eseteket továbbra is jelentsék be a 158-as ingyenes telefonszámon, s ők majd a lehetőségeikhez mérten intézkednek.

Végül Hamran rendőrfőkapitány a lakosoknak és a politikusoknak is megüzente: ne keltsék azt a látszatot, mintha Szlovákia lenne az illegális migráció epicentruma, hiszen ez nem igaz. „A félretájékoztatás és pánikkeltés nem segít, inkább árt mindenkinek. A migránskérdésre az Európai Unió szintjén kéne teljeskörű megoldást találni! Ahogy Brüsszel se, úgy mi sem vagyunk képesek teljes mértékben megoldani a migránskérdést. Szívesen átadom a posztomat annak, aki ezt szlovákiai szinten teljes mértékben meg tudja oldani“ – szögezte le a sajtótájékoztató végén.    

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.