2022. december 1., 17:17

Hagyomány és életképesség

Szeretsz gyerekekkel foglalkozni, és óvónő vagy nevelőnő szeretnél lenni? Érdekel a pszichológia, a gyógypedagógia és az egészséggondozás? Fontos számodra a magyar nyelven való tanulás? számodra a losonci Pedagógiai Szakközépiskola a jó választás – áll az iskola felhívásában.

Csereprogram Losoncon
Csereprogram Losoncon
Fotó: Pataky Veronika

Ez az ország egyik legnagyobb múltú szakközépiskolája, illetve az egyetlen olyan állami fenntartású középfokú intézmény, amely magyar nyelvű pedagógiai képzést biztosít. Az óvónő- és nevelőképzés magyar és szlovák nyelven folyik, a leendő szociális nevelők és pedagógiai asszisztensek szlovák nyelvű képzést kapnak. Az intézményben az általános műveltséget nyújtó tantárgyak mellett kiemelt szerepet kap a művészeti nevelés és a szakmai gyakorlat, de tanítanak pszichológiát, gyógypedagógiát, egészséggondozást és metodikát is. 

Fontos a diákok testi és lelki épülése

A felvételizőknek tehetségvizsgát kell tenniük, amellyel bizonyítják rátermettségüket. A gyakorlati oktatás már az elsőben elkezdődik, a felsőbb évfolyamokban minden héten egy-egy napot töltenek a diákok óvodákban és napközi otthonokban.

Tanulmányaikat szakérettségivel fejezik be, amely három, gyakorlati, írásbeli és szóbeli vizsgából áll. 

Kovács Bettina, az iskola egyik volt diákja nem bánta meg, hogy ezt az intézményt választotta. 

– Nagyon sokat adott nekem ez a négy év, emlékezetes marad örökre. Itt döntöttem el ugyanis, hogy óvónő szeretnék lenni. A gyakorlatok során megtapasztaltam, hogy ez igazán varázslatos szakma – mondta. Hasonló véleményen van Takács Szimona is, aki szintén ebben a tanintézményben érettségizett. 

– Én gyerekek között érzem jól magam. Ha velük vagyok, minden gondom elszáll. Ez az iskola megadta nekem az alapot és a lehetőséget, hogy azt tanuljam, amit igazán szeretek. Tehát én azt mondom, hogy míg a többieknek munkájuk lett, nekem hivatásom – emelte ki Szimona. 

A szaktantárgyak oktatása mellett súlyt helyeznek a diákok testi és lelki épülésére, mondta Németh Zsuzsanna pedagógus.

– A tanulók úszó-, turisztikai és korcsolyatanfolyamon vehetnek részt, amelyek főleg a testet erősítik. A lelki feltöltődést, a magyar identitástudat és a közösséghez való tartozás érzésének erősítését a tanulmányi kirándulásokkal, csereprogramokkal, a Rákóczi Szövetség diákutaztatási programjával motiváljuk, a célállomás Magyarország – fűzte hozzá Németh Zsuzsanna.

Szakmai gyakorlat és csereprogram

A losonci Pedagógiai Szakközépiskola húsz éve tartja a kapcsolatot a szarvasi Gál Ferenc Főiskolával. Az együttműködés célja a módszertani tapasztalatcsere az óvodapedagógus-képzés területén, a nemzetközi kapcsolatok bővítése és az oktatói és hallgatói tudományos tevékenység élénkítése. Ennek eszközei a szakmai napok, konferenciák, a szakirodalom és a tankönyvek cseréje, illetve kölcsönzése. 

– Az is célunk volt, hogy a kapcsolatok bővüljenek a kultúra és a sport területén is, de főként a hallgatók és diákok szakmai gyakorlatának a megteremtése állt a fókuszban. Ezért nagyon örültünk, hogy két járványos év kihagyása után ismét Losoncra látogathattunk – nyilatkozta lapunknak dr. Szilvássy Orsolya, a szarvasi Gál Ferenc Főiskola Nemzetiségi és Idegen Nyelvi Tanszékének vezetője. 

Csereprogram Losoncon
„A kéthetes gyakorlatunk egy helyi szlovák nevelési nyelvű óvodában zajlott, ahol kedvesen fogadtak minket”
Fotó:  Pataky Veronika

– A kéthetes gyakorlatunk egy helyi szlovák nevelési nyelvű óvodában zajlott, ahol kedvesen fogadtak minket. Betekinthettünk a mindennapjaikba, megtudtuk, hogy minden hétnek van egy témája, ott-tartózkodásunkkor éppen a gyümölcsökről és a zöldségekről tanultak. Az első héten egy szlovák, a második héten egy magyarul is beszélő óvónő felügyelte az ovisokat. Ennek köszönhetően megfigyelhettük a kétnyelvűséget is a városban. A gyakorlat során rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk, délutánonként pedig érdekes programokon keresztül ismertük meg Losonc és környéke nevezetességeit – osztotta meg élményeit Csicsely Nóra, a magyarországi főiskola szlovák nemzetiségi óvodapedagógus szakos hallgatója. 

Milyen a nyílt hét a losonci iskolában?

Ha felkeltette érdeklődésed az iskola, a november 30-tól december 3-ig tartó nyílt hét során személyesen is betekintést nyerhetsz a mindennapjaiba. Az érkező diákokat és kísérőiket az iskola pedagógusai, illetve kiválasztott diákjai fogadják. Elkalauzolják őket az intézményben, megnézhetik a szaktantermeket, részt vehetnek az órákon, betekintést nyerhetnek a diákéletbe is – ígéri az iskola.

– Újdonságként diákjaink egy rögtönzött „felvételit” is tartanak, melynek során bemutatják, hogyan zajlik a tehetségi felvételi – mondta Chovan Attila történelem szakos pedagógus. Az intézményben 320-an tanulnak, a magyar osztályokban 64-en. Nagyjából 18-20 magyar diákot tudnak felvenni, a megye ugyanis ilyen keretszámot határozott meg. 

– Érdemes hozzánk jelentkezni, hiszen végzőseink pedagógiai szakérettségit szerezhetnek, megszerzik a „pedagógiai minimumot”, így óvónőként, nevelőnőként, esetleg pedagógiai asszisztensként is el tudnak helyezkedni. Iskolánk remek alapot biztosít a pedagógiai főiskolai tanulmányokhoz is. A pedagóguspálya szép és fontos hivatás, ezért reméljük, hogy intézményünkben még sok magyar ajkú szakembert tudunk képezni a jövő magyar gyermekei számára – hangsúlyozta Chovan Attila. 

Hagyomány és életképesség a két kulcsszava a több mint másfél évszázada működő iskolának. Ez idő alatt mintegy 7 ezer diák végzett az intézményben, és kapott olyan biztos alapokat, amelyekre bátran építhetett a főiskolai és egyetemi tanulmányai során vagy a munkahelyén. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/48. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.