„Ha szellemisége él, akkor a felvidéki magyarság feltámad!“ Esterházy-emléktáblát avattak Komáromban
Újabb nemzettudatunkat és keresztény hitünket erősítő eseményre került sor május 13-án a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont nemrég felújított főépületénél. A házigazda intézmény, az Esterházy Akadémia, a Felvidéki Értékőrzők és nem utolsó sorban az ajándékozó Turi Török Tibor szobrászművész összefogásának köszönhetően a mártír sorsú gróf Esterházy János emléktábláját leplezték le a főépület bejárati belső falán. A jelenlevők közösen egy hársfát ültettek az új iskolakápolna elé a gyalázatos zsidótörvény elleni 1942. május 15-i „nemmel szavazás“ emlékére és a tábla megszentelése alkalmából.

A gróf nevéhez-életművéhez méltó rendezvényen, amelyen többek között Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója is megjelent, az ünnepi köszöntőt mondó Madarász Róbert, a Marianum igazgatója hangsúlyozta: "Ha Esterházy szellemisége él, akkor a felvidéki magyarság feltámad!“. Molnár Imre történész, Esterházy-kutató pedig a magvas ünnepi beszédében kiemelte:
Az emléktáblát Kiss Róbert atya, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke áldotta és szentelte meg, s annak megkoszorúzása után a szervezők a meghívott vendégekkel, köztük Novák Tamással, a Komáromi Zsidó Hitközség vezetőségi tagjával, Kiss Róbert atyával és Molnár Imrével együtt ültették el az emlékfát. A szabadtéri „Esterházy-műsorfüzér“, amely nívóját két kisdiák előadásában szívmelengető dal és Wass Albert Előhangja is emelte, a Himnusz közös eléneklésével zárult. Azután az érdeklődők az iskola folyosóján megtekinthették a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség Esterházy-emlékkiállítását, záróakkordként pedig a Szent András Bazilikában a gimnazisták ballagásával egybekötött szentmisére került sor.
Az avatóünnepségről részletesen beszámolunk a Magyar7 hetilap május 17-en megjelenő számában.
