2023. április 8., 17:36

Győzelmet vettél, ó Feltámadott!

Az idei nagyhét során érdemes kilátogatni egy sétára a kisgéresi Köves-hegyre, ahol láthatjuk Jézus szenvedéstörténetének új és egyedülálló megjelenítését. Az elmélyültebb átéléshez Bibliát is vihetünk magunkkal.

Az első stációk
Az első stációk kazettáiból
Fotó: Molnár Gabriella

Ahogy a történetünkből majd kiderül, előbb valami rossznak kellett történnie ahhoz, hogy ennek a formabontó újdonságnak az ötlete megszülethessen.   

Az előzmények 

Ez a rossz pedig a koronavírus-járvány hatására kényszerűen megváltozott világunk volt. A kistárkányi születésű, néhány éve Kisgéresben szolgáló Blanár Gabriella református lelkipásztor vissza-lapoz gondolataiban. A 2020. március 16-ai országos karantén derült égből villámcsapásként ért mindenkit. Életünk addig megszokott ritmusát, beleértve a legnagyobb keresztyén ünnepünk, a húsvét rituáléját, szokásait, istentiszteleti rendjét, mindent a feje tetejére állított.  Hasonlóan volt ez a rákövetkező évben is. Ekkor mondta azt a szintén lelkész férjével Gabriella, hogy ez nem mehet így tovább. Ugyan egyikőjük sem a falu szülöttje, évek óta itt szolgálva megismerték a kisgéresiek szokásait, mentalitásukat, s érzékelték, hogy a mindig is templomjáró helyieknek hiányzik az Isten házában megélhető húsvét. Kitalálták tehát az imasétákat. Ezek alkalmával a templomban egyesével jelen lehettek és imádkozhattak, együtt lehettek – a lelkésznő szerint a Biblia legfontosabb történetével – Jézus passiójával. Ennek akkor nagy volt a sikere.  

A formabontó ötlet 

Az idei böjt egyik reggeli imája során érezte meg Blanár Gabriella, hogy valami hiányzik a böjt mélyebb megéléséből. Olvasva Jézus szenvedéstörténetét szinte egy pillanat alatt összeállt, mivel is űzhető el a kínzó hiányérzet. 

Blanár Gabriella
Blanár Gabriella
Fotó:  Molnár Gabriella

Itt jegyezzük meg, hogy a lelkésznő októbertől egyike A Szakkör hetente Királyhelmecen összejáró és együtt alkotó bútorfestő csoportjának, ahol közvetlenül a böjt előtt foglalkoztak a templomkazetták festésével. Praktikus ember lévén – ahogy meséli – azon gondolkodott, vajon mire használja majd fel a szakkörön megfestett kazettákat. Az a gondolat is foglalkoztatta, hogy jó volna a gyerekeknek, de akár a felnőtteknek is elmélyíteni a húsvét lényegét, mert úgy érzi, eszünk, iszunk, de az ünnep lényege elvész.

Amikor az iskolában a gyerekeket kérdezte a húsvétról, megdöbbenve tapasztalta, hogy számukra a csokit, a pénzt, a tojást jelenti. Arra gondolt, hogy rohanó, értékrendjét vesztő világunkban ki, ha nem a lelkész kötelessége megadni legalább a lehetőségét az elmélyülés megélésének. S ha kevesebben is járnak templomba, mint nagyanyáink idején, de azt vette észre, hogy nagyon sokan és szívesen sétálnak a kisgéresi Köves-hegyen, a borospincéket övező akácerdős részen, de akár a szőlőhegyek dűlőin is. Ő is szokott ott sétálni családjával, és örömmel tapasztalta, hogy fiatalokkal, köztük sok királyhemecivel is találkozott. Visszatérve az ötlethez, ezek az említett részletek mintha egy pillanat alatt összeálltak volna benne, és kirajzolódott előtte a passiótörténet megreformált, 14 helyett 12 stációban, kazettákon való megjelenítésének az ötlete a Köves-hegyen.

A megvalósítás

Nagyjából három hét maradt a Jézus szenvedéstörténetét végigkövető, 12 állomás megfestésére, ami hetente 4 kazetta elkészítését jelentette. Gabriella férje, Erik méretre vágta a farostlemezeket és megoldotta a kazetták helyszínen való megfelelő rögzítésének a lehetőségét. Minden egyebet az ügyeskezű lelkészfeleség valósított meg, alkotás közben pedig elmélyülhetett az általa éppen festett történetben. Megtervezte a harmonikus forma- és színvilágot. Az első néhány kazetta kerete zöld színt kapott, a kereszt hordozását és a megfeszítést ábrázolókét vörösre, a kereszthalál utáni stációkat a mennyország kékjére, míg az utolsó, a feltámadását ünneplő kazettát aranyra festette.

A kazetták szerkezete nem követi a templomkazettákét, mert azoktól eltérően, mindegyik középpontjában egy négyzet alakú, aranyszínű alapra festett motívum utal a passió egyes szakaszai-ra. Az alsó részekbe egy-egy igét írt fel, amit a séta során, Bibliával a kézben ki is lehet keresni. Minden igéhez egy kis üzenet is tartozik a könyvek könyvét ritkábban, vagy egyáltalán nem forgatók számára. 

A központi négyzet körüli térben szereplő motívumokat a református templomkazetták mintavilágából vette. Ahhoz, hogy a kisgéresi Köves-hegyen pontosan hova helyezzék ki a festett kazettákat, valamint a passiójárás útvonalának megtervezéséhez egy született kisgéresit, a böjtöt (is) szintén mélyen megélő, katolikus Paholics Ildikó tanácsát kérte. Így tehát a nagyhéten a 12 állomáshelyre kihelyezett kazettákat körülbelül egyórás séta során járhatjuk be a kisgéresi Köves-hegyen.

Megjelent a Magyar7 2023/14.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.