2022. augusztus 1., 16:02

Gyökereink tündöklő virágai

Különleges színfoltjai a magyar népi kultúrának és a hagyományőrzésnek az asszonykórusok. Az Alsóbodoki Asszonykórus tagjainál senki nem tudja jobban visszaidézni az ízes falusi történeteket, művelni a palóc nyelvjárásban megszólaló kóruséneklést. Népviseletükben Zoboralja pompás színvilága, énekeiből az ősök dalöröksége köszön vissza.

alsóbodok
Ötven éves az alsóbodoki asszonykórus
Fotó: Tigyi Milos

Személyes emlékek kötnek az Alsóbodoki Asszonykórushoz, amely az idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját. Számtalanszor láttam már őket színpadon, az idősebbek mindig előszeretettel mutatták meg az alsóbodoki népviseletet és avattak be titkaiba. Emlékszem egy régi előadásukra, amelyen pikáns zoborvidéki „nótákat” szólaltattak meg, volt ott igazi vigadalom, pirulás és kedves asszonykacagás.

A koronavírus-járvány után sajnálattal hallottam Alsóbodok polgármesterétől, Paulisz Mariántól, hogy a híres asszonykórus tagjai közül sokan már a mennyei kórusban énekelnek.

"Gyerekkoromtól az asszonykórussal éltem. Nagymamám alapítója és hosszú éveken át aktív tagja volt a csoportnak, csak úgy, mint édesanyám is. Mindig csodáltam éneküket, gyönyörű népviseletüket, amelyre nagyon vigyáznak és gondozzák. Tréfásan szoktam is a hölgyeknek mondani, hogy ők a szívem „csücskéi” – meséli a polgármester.

Az asszonykórus fennállásának ötvenedik évfordulójára nagyszabású emlékünnepséget is szerveztek, amelyen könyvkeresztelőre is sor került. A neves néprajzkutató, Fehér Sándor és Gyepes Angelika, a Csemadok helyi alapszervezetének elnöke, kórustag úgy gondolta, felkutatja az asszonykórus múltját, a róluk szóló megjelenéseket és meglepik a csoportot egy sajátos kiadvánnyal.

"Hálánkat szeretnénk kifejezni azért, hogy az asszonyok ennyi éven át helyt-álltak a község kultúrájának megőrzésében. Nem sajnáltak időt, fáradságot, hogy felélesszék a pislákoló tüzet a fiatalabb generáció szívében a hagyományaink és kultúránk iránt" – hangsúlyozta Angelika a Gyökereink tündöklő virágai című kötet keresztelőjén.

„Bámulatos az a történelmi tavasz, amelynek során az itt élő emberek ráébredtek saját zenei anyanyelvük, zenei hagyományuk szépségére, értékére.” Így kezdődik az Alsóbodoki Asszonykórus emlékkönyve. 1972 tavaszán a Csemadok járási bizottsága megrendezte Zoboralján a Tavaszi szél vizet áraszt népdalversenyt. Ekkor alakult meg az asszonykórus is, kezdetben hagyományőrző csoportként, az Alsóbodoki Asszonykórus elnevezést a kilencvenes évek végén vették fel.

A csoport vezetését a helyi tanítónő, Balabán Júlia vállalta, és Ág Tibor, a neves népdalgyűjtő biztatásával működött a hagyományőrzés. A falu egyként mozdult meg, a csemadokosok a háttérből segítették az asszonykórust, saját autóval vitték őket versenyekre, rendezvényekre. A csoport vezetését 1979-ben vette át Holec Ilonka népdalénekes, szólista, aki oszlopos tagja és máig vezetője a kórusnak. Ilonka néni Zoboralja kincse, nagyon szeret dalolni, tehetségének fiatalkorában a neves népdalgyűjtők is csodájára jártak, számtalan elismerés birtokosa.

A kórus tagjai a népviseletüket is őrzik, minden darabot kincsként kezelnek. Erre már a fiatalokat is megtanították, mint minden tudományukra, hiszen tudják, hogy az utánpótlás nagyon is fontos.  

Megjelent a Magyar7 2022/30. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.