2021. október 23., 08:05

Gyertyagyújtással emlékeztek 1956 hőseire és áldozataira Kassán - KÉPEKKEL

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából gyertyagyújtással egybekötött megemlékezést tartottak Kassán, Márai Sándor szobránál.

2021-10-22 Kassa, 1956, forradalom, szabadságharc, megemlékezés

Mivel a járványügyi helyzet az idén sem tette lehetővé, hogy Magyarország kassai főkonzulátusa megtartsa hagyományos ünnepi fogadását, így rendhagyó módon, Márai Sándor írásain keresztül kültéri rendezvény keretében emlékezek a kassaiak az 1956-os magyar forradalomról.

Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja ünnepi beszédében hangsúlyozta, 1956. október 23-a nevezetes nap a magyar és az egyetemes történelemben, a magyar nép ekkor ütötte az első rést a kommunista világrend falán, amit 1968-ban a csehek és szlovákok, majd 1980-ban a lengyelek tágítottak tovább.

A magyar forradalom elbukott ugyan, de szellemisége tovább él a lelkekben”

– mondta hozzátéve, október 23-a mindenekelőtt a magyar egység ünnepnapja, hisz fiatalok, idősek, diákok, értelmiségiek, munkások és parasztok, egy egész nép kelt fel a diktatúra, az önkényuralom és az idegen katonai megszállás ellen, egy nemzeti gyökereitől és ezeréves keresztény kultúrájától megfosztott nép találta meg újra önmagát.

2021-10-22 Kassa, 1956, forradalom, szabadságharc, megemlékezés

A főkonzul kiemelte, az emlékezés egyben lehetőség a jövőbe tekintésre. Vajon mi, közép-európaiak méltóak vagyunk-e 1956, 1968 és 1980 szelleméhez, tudunk-e a kivívott szabadságunkkal élni? Most, amikor ismét magunk dönthetünk saját sorsunkról, képesek vagyunk-e történelmi sérelmeinken felülemelkedve közös jövőt építeni? – tette fel a kérdést.

1956, 1968 és 1980 nemzetei, gazdag kulturális örökségükkel, közös történelmükkel és politikai hagyományaikkal, egybecsengő gazdasági érdekeikkel természetes szövetséget alkotnak Európában, ami a Visegrádi Együttműködésben ölt kézzelfogható alakot.

Ha jól választjuk ki a közös célokat, együtt eredményesebbek lehetünk terveink megvalósításában. Ha a politikai akarat megvan, a történelmi megbékélés, a múlt árnyain való túllépés elérhető realitás” – mondta Hetey Ágota. „Az 1956-os forradalom legfőbb üzenete az egységről szól a mai felvidéki magyaroknak is. A megosztottság, a közös cél szem elől tévesztése a megmaradást veszélyeztetik. A felvidéki magyar közösség sorsa az Önök kezében van” – hangsúlyozta.

2021-10-22 Kassa, 1956, forradalom, szabadságharc, megemlékezés

Márai Sándor írásait Kövesdi Szabó Mária színművésznő, a kassai Thália Színház alapítótagja adta elő, Balogh Luca, a Milánói Operaház növendéke pedig énekelt. Gris Emese Diána elsőbeosztott konzul úgy fogalmazott, az 1956-os magyarországi események világtörténelmi jelentőségét aligha lehet túlhangsúlyozni. „Hőseink azt üzenték a világnak, hogy a diktatúra nem megváltoztathatatlan történelmi adottság, s hogy tartósan nem lehet az önkény, az elnyomás és a félelem terhe alatt élni” – mondta.

A megemlékezők a magyar himnusz eléneklését követően gyertyagyújtással tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emléke előtt.

2021-10-22 Kassa, 1956, forradalom, szabadságharc, megemlékezés
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.