2023. május 1., 14:09

Galánta és a cigányság

A muzsikusnak dalból van a lelke! Hát még a híres galántai cigány muzsikusoknak, akikről még a bécsi császári udvarban is ódákat zengtek a régmúlt századokban. Galánta cigánysága a 18. században élte fénykorát, amikor még az Esterházy grófok is oltalmat hirdettek a különleges kultúrával és zenei tehetséggel megáldott cigányság felett.

Novák Veronika előadása a Galántai Múzeumban
Novák Veronika előadása a Galántai Múzeumban
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Később, a huszadik század elején a galántai cigánybálokról és a cigány muzsikusokról még a korabeli sajtó is ódákat zengett. Ismert tény az is, hogy Kodály Zoltán, aki Galántán élte gyermekkori éveit, sokat zenélt gyermekként a vonatállomás körül játszadozó cigány „malacbandával”.  

A Galántai Honismereti Múzeum Lámpafénynél című előadássorozata részeként adott elő a vágsellyei levéltár egykori igazgatója, Novák Veronika, Galánta és a romák címmel. A rendezvény társszervezője a Pro Renovatione polgári társulás már harminc éve szervezi a regionális történelemmel kapcsolatos előadásokat. A társulás igazgatója, a műemlékvédő történész, Pekarovics György hangsúlyozta, a galántai cigányság mindig is magyar volt, ezért is volt hatással a mátyusföldi magyarság arculatára. 

Novák Veronika azokkal az oklevelekkel foglalkozott előadásában, amelyek különleges jogokat, védelmet adtak, de kötelességeket is megfogalmaztak a mátyusföldi cigányságnak. Lényeges volt, hogy a 17–18. századbeli cigányokat, akik leginkább kovácsmesterségből éltek, és kötelesek voltak megpatkolni a földesurak lovait, nem kötötték röghöz, nem volt kötelességük a föld megművelése.

Az Esterházyak oltalmuk alá vették a galántai cigányokat, és szabad költözési jogot adtak nekik. Az 1751-ben, Esterházy Ferenc által kiadott oklevél a legjelentősebb, amely az alapja a galántai cigányok későbbi történetének, s amelyet pár évvel később Esterházy Miklós is megerősített Tallóson. Ebben az oklevélben udvari szabad muzsikusoknak nevezik a galántai cigányokat, nekik cserébe jámbor és becsületes életet kellett élniük. Ennek megteremtését és fenntartását a cigányvajdára bízták. 

A kiváltságlevélnek az volt a hatása, hogy szabadon muzsikálhattak, teljes idejüket annak áldozhatták, ezáltal sokat fejlődtek

– magyarázta Novák Veronika. A galántai cigányság hírneve a tizenkilencedik században kissé megkopott, de még a huszadik században is komoly hatással voltak a régió zenei életére. 

Időközben mások lettek a társadalmi elvárások, tulajdonképpen változott a közízlés is. A szocializmus alatt egyre inkább rákényszerültek a munkára, és nem voltak olyan kiváltságaik, amilyeneket az Esterházyak adtak nekik. 

Amint azt Novák Veronika elmondta, azzal, hogy kinevezték a vajdát, aki közülük való volt, biztosították a „klánon” belül a hierarchiát és a rendet. Mária Terézia 1761-ben megtiltotta, hogy a cigányokat egyiptomiaknak nevezzék, helyette az „újmagyarok” vált használatossá. Megtett mindent a cigányság összefogásáért és átneveléséért, de neki sem sikerült. Voltak tehát akkor is problémák, de amíg megengedték nekik, hogy saját közigazgatásuk, bíróságuk, elöljáróságuk legyen, addig jobban tudtak velük kommunikálni, és a rendet fenntartani. A szokásaikat a huszadik században erőszakkal próbálták megváltoztatni, s mint tudjuk, az erőszak mindig ellentétet szül. 

Megjelent a MAGYAR7 17. számában.


 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.