Galánta a Kodály Napokban lélegzik - Mester és tanítványok
Micsoda pompás és kellemes látvány volt, mikor a legendás karnagy, Józsa Mónika a kórusban énekelt mosolyogva, miközben diákja, a Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusából nagy lendülettel és odaadással vezényelt. Vagy amikor a Pro Kultura Füleki Férfikar modern zenei elemekkel ötvözte a csendesebb kórusmuzsikát Jones Christi Bella Ciao előadása közben. Talán ezekről a halkan szívet megérintő, kedves pillanatokról is szól minden alkalommal a Kodály Napok.
Koszorúzással, gálahangversennyel és eredményhirdetéssel zárult Galántán a XX. Kodály Napok, amelyet május 29. és 31. között rendeztek meg a „Fiaim, csak énekeljetek” mottó jegyében. A jubileumi rendezvény egyben a Szlovákiai Magyar Felnőtt Énekkarok Országos Minősítő Versenye is. A háromnapos eseménysorozat fővédnöke Kodály Zoltánné Péczely Sarolta volt.
A Kodály Napok a mátyusföldi Galánta egyik legfontosabb kulturális rendezvénye. A város Kodály Zoltán lelki szülővárosaként őrzi a zeneszerző emlékét, hiszen Kodály gyermekéveinek meghatározó részét itt töltötte.
A versenyt vasárnap ünnepi koszorúzás követte Kodály Zoltán galántai emlékművénél. A résztvevők innen a Kodály Zoltán utcán vonultak a városi művelődési központba, ahol délután tartották a gálahangversenyt és az eredményhirdetést.
A koszorúzáson Gubík László, a Magyar Szövetség országos elnöke Kodály Zoltán gondolatával köszöntötte a jelenlévőket - zene nélkül az élet tévedés.
Beszédében Kodályt az egyetemes és magyar szellemtörténet egyik meghatározó alakjának nevezte, akinek öröksége a felvidéki magyar közösség számára ma is irányadó lehet. Kiemelte, hogy a kórus az együttműködés iskolája: egy kórusmű akkor szól jól, ha a szólamok nem egymást akarják legyőzni, hanem egymásra épülnek. Ezt a felvidéki magyar közösségre is vonatkoztatta, hangsúlyozva, hogy a közösségi munkában is szükség van egymásra figyelésre, fegyelemre és összehangolt cselekvésre.
Gubík László beszédében arra is kitért, hogy a kultúrát nem lehet egyszerűen örökölni, azért minden nemzedéknek újra meg kell dolgoznia. Kodály és Bartók népzenegyűjtő munkáját olyan példaként említette, amely azt mutatja: a tiszta forrás megőrzéséhez kapcsolatban kell maradni az emberekkel, a falvakkal és a közösségekkel. A kisebbségi sorsban élő közösség számára különösen fontosnak nevezte az igényességet, mert szerinte a középszerűség nem lehet vállalható út sem a kultúrában, sem a közösségi életben.
A gálát Kiss Beáta, a Csemadok országos elnöke nyitotta meg. Beszédében a kóruséneklés közösségformáló erejét emelte ki. Úgy fogalmazott, ha több ember énekelne, szebb lenne a világ körülöttünk. A kórusokban dolgozó énekesek szerinte olyan kincs birtokában vannak, amely egyszerre fejleszti a személyiséget, a zenei készséget és a közösségi érzéket. Hangsúlyozta, hogy a Kodály Napokhoz hasonló rendezvények fennmaradása azt bizonyítja: a felvidéki magyar közösségnek továbbra is van ereje élő kultúrát művelni.
Kiss Beáta arra is rámutatott, hogy a kóruséneklés mögött komoly munka áll. A néhány perces színpadi produkciók mögött próbák, utazások, család és munka mellett vállalt idő, energia és fegyelem van. Az anyanyelvű éneklés szerepét külön is hangsúlyozta, mondván: az anyanyelvű műveltség megkoronázza a közösség erőfeszítéseit.
A zsűri elnöke, Kertész Attila szerint a Kodály Napok szép ívet és fejlődést jelez a felvidéki magyar kórusmozgalom történetében.
A XX. Kodály Napok minősítő versenyének eredményei
A vasárnapi gálaműsorban a részt vevő kórusok válogatást adtak elő verseny- és hangversenyprogramjukból. A nagymegyeri Bárdos Lajos Vegyeskart Orsovics Yvette vezényelte, műsorukban Kodály Zoltán János köszöntő című műve és Tóth Péter Lángok című darabja szerepelt. A füleki Melódia Női Kart Makainé Simon Katalin irányította, Delibes Léo O salutaris hostia című művét szólaltatták meg. A komáromi Concordia Vegyeskart Stubendek István vezényelte, a kórus Ligeti György Haj, ifjúság! című művével lépett közönség elé. A ragyolci Jázmin Női Kart Tóth Ágnes vezényletével hallhatta a közönség, műsorukban Vijay Singh Dona Nobis Pacem és Medieval Gloria című művei szerepeltek. A PRO KULTÚRA Füleki Férfikart Sósik Szilárd vezényelte, Farkas Ferenc Pataki bordal című darabját és Christi Jones Bella ciao feldolgozását adták elő. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusa Tóth Péter Karácsonyi kantáta című művének III. és IV. tételét énekelte. A komáromi Cantus Iuventust Orsovics Yvett vezényelte, műsorukban Kocsár Miklós Psallite Deo című műve hangzott el, szólót Židek Alexandra énekelt. A rimaszombati Blaha Lujza Vegyeskórus Sósik Szilárd vezetésével Karai József Menyasszony, vőlegény című művét adta elő. A galántai Kodály Zoltán Daloskört Józsa Mónika vezényelte, a hazai kórus Eric Whitacre Sing Gently című darabjával szerepelt. Az ipolybalogi Szent Korona Kórus Molnár Ottó vezetésével Dietrich Buxtehude Der Herr ist mit mir, BuxWV 15 – Alleluia című művét énekelte. A koloni Zobor Hangja Vegyeskart Csáky Antal vezényelte, műsorukban Daróci Bárdos Tamás Bukovinai lippenős című darabja hangzott el.
Az Ipolybalogi Szent Korona Kórus arany minősítéssel, a zsűri dicséretével végzett az első helyen.
A második-harmadik helyen holtversenyben a Galántai Kodály Zoltán Daloskör és a Nagymegyeri Bárdos Lajos Vegyeskar végzett arany minősítéssel és a zsűri dicséretével.
A XX. Kodály Napok kórusversenyén a legmagasabb pontszámot elérő kórusnak járó különdíjat és elismerő oklevelet az Ipolybalogi Szent Korona Kórus kapta.
Kiemelkedő karnagyi teljesítményért különdíjban részesült Józsa Mónika, Orsovics Yvett, Molnár Ottó és Csáky Antal.
Záreczky László-díjat kapott Mészáros Magdolna, Szalay Szilvia és Mézes Rudolf.
Veszprém Város Vegyeskarának különdíját a Nagymegyeri Bárdos Lajos Vegyeskar kapta. Az elismerés fellépési lehetőséget jelent a veszprémi Hangvillában, kétnapos, teljes ellátással járó kirándulással egybekötve, közösen egyeztetett időpontban.
A kortárs magyar szerző művének legjobb előadásáért járó Hajnalok Völgye Kórusfesztivál különdíját a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusa érdemelte ki.
Az ATEMPO.sk zene.tánc.színház oklevelét és különdíját, amely egyéves kiemelt médiatámogatást biztosít szlovákiai magyar hírportálon, szintén a különdíjak között adták át.
A Kodály napok hangulatáról a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak részletesebben.