2023. január 17., 18:55

Gágyor Józsefre emlékeztek Tallóson - KÉPEKKEL

„Vannak emberek, akiknek csillogó emléke világít”. Ilyen ember volt Gágyor József, helytörténész, tanár, író, néprajzos is. A közelmúltban elhunyt Gágyor Józsefre megható módon emlékeztek a mátyusföldi Tallóson, a településen, ahol élete nagy részét töltötte, amelyet második szülőfalujának tartott.

Gágyor József
Galéria
+11 kép a galériában
Gágyor Józsefre emlékeztek Tallóson
Fotó: Szomolai Andrea

Nagyszabású és szép megemlékezést szervezett a Csemadok tallósi alapszervezete a közelmúltban elhunyt helytörténész, néprajzos, író, a legendás tanár, Gágyor József, vagy ahogy a mátyusföldiek ismerték, Jóska bácsi emlékére. Gágyor József életének 82. esztendejében hunyt el, december 4-én, most már a tallósi temetőben nyugszik szeretett felesége, Manyika mellett. Két hónappal élete párja után hunyt el, teljesült a Randevú című versében megírt akarat:

„Beszéljünk meg egy mennyei randevút, ha véget ér a földi út”.
Szerelmem, te néprajz

A tallósiak és a meghívott vendégek szép számmal érkeztek a helyi kultúrházba, hogy megemlékezzenek a szeretett és legendás tanítóról, íróról, családtagról. Jelen voltak Gágyor József gyermekei is, akik meghatódva, szeretettel emlékezve kísérték figyelemmel az emlékműsort.

Gágyor József életútját Horváth Anita, a tallósi alapiskola igazgatója mutatta be. Elmondta, nagyon motiváló volt számára Jóska bácsi összes pedagógia célja, az, ahogy a gyereket mindig felemelte egy magasabb szellemi szintre, ahogy azt hirdette, valamivel többet tenni az átlagosnál egy közösségben az nem lehetősége a felvidéki magyarnak, hanem szent kötelessége.

Jóska bácsi gyűjtő volt, szerette a közösséget, az embereket, mindig mindenről volt véleménye és óriási tárgyi tudása, közben szívvel-lélekkel állt a családja mellett, és minden olyan kulturális és művészi érték mellett, amely emelhette a felvidéki közösséget. A néprajz, a nyelvjárás és a helytörténet érdekelte őt leginkább. Az Ipoly-vidék szülöttjeként szívesen és aranyosan csodálkozott rá a mátyusföldi nyelvjárásra, ennek a rácsodálkozásnak az ötvözetéből született meg rengeteg nyelvjárási gyűjtése, néprajzos munkája. Jóska bácsi felfigyelt a gyermekjátékok fontosságára is, ahogy egykoron mondta, ha a játék és a mese kihal, akkor nagy baj lesz a világban.

Fiatalon Tallóson telepedett le tanárként. Három község közül választotta Tallóst, mikor édesapjától megtudta, van ott egy ősi Esterházy uradalom, egy kastély és rengeteg népi titok. Ebben a faluban érte a tanári, a költői, az írói siker, a sírig tartó szerelem és a családalapítás öröme is. Hidat teremtett a helység történelme és a jövő generációja között.

Gágyor József költő is volt. Verseiben Kulcsár Ferenc elemzése szerint az Isten csendje lakott. Gágyor József költészetét a megemlékezésen Hagony Ilona, nyugalmazott pedagógus méltatta. Gágyor József korai verseiben főleg a család, a szerelem kapott helyet, míg érett költészetében mindig arról írt, ami számára nagyon fontos volt, az anyanyelvről, a magyar sors különböző vetületeiről.

Nagytudású, mindig jegyzetelő ember

Horváth Zoltán, Tallós polgármestere családtagként, gyermekei nagyapjaként emlékezett meg Gágyor Józsefről. Szeretettel mesélt Jóska bácsiról, akit nagyon sokszor látott a család egy könyvtárszobában, cetlikkel, jegyzetekkel körbevéve, hiszen gyöngyhalászként gyűjtötte a tudásmorzsákat. Mikor Horváth Zoltán 2006-ban polgármester lett, Gágyor József ellátogatott hozzá, vitte a kéziratait, és Tallós falu gondozásába ajánlotta szellemi gyűjteményét, hatalmas tudását.

Azóta szinte minden évben jelentetett meg a község kiadványt, hol verseskötetet, gyűjtést, értékes néprajzi kötetet, kastélytörténetet. A kastély Jóska bácsi szíve csücske volt, sokáig lakott is itt a helyi speciális alapiskola igazgatójaként, szenvedélyesen gyűjtötte az emlékeket, az írásos forrásokat az uradalomról, a budapesti levéltárban is megtalálható a kéznyoma, amit akkor hagyott ott, amikor a kastély történetét kutatta.

Horváth Zoltán bízik abban, hogy a tallósiak megőrzik Gágyor József szellemi örökségét és még nagyon-nagyon sokáig alapozni tudnak majd azokra az értékekre, amelyeket a nagy felvidéki néprajzos hátrahagyott.

Nyertes a mátyusföldi magyarság

Az Őszikék nyugdíjasklub nevében Stiavniczky Márta méltatta Jóska bácsit, akit gondos szervezőként, mindig mesélő, regélő, nagy tudású kultúremberként mutatott be. Mézes Rudolf, a Csemadok nyugati-regionális alelnöke Gágyor József egykori mondásával búcsúzott, miszerint kultúrát örökölni nem lehet, azt folyamatosan életben kell tartani és éltetni. Mézes szerint

Gágyor József munkásságával sokat nyert a mátyusföldi, valamint az egész felvidéki magyarság is.

A Csemadok nevében a szervezet országos titkára, Görföl Jenő is felszólalt, valamint szívhez szóló megemlékezést tartott Kozmér Beáta, a tallósi szervezet elnöke, aki Jóska bácsitól vette át a posztot 2002-ben.

A gyászoló család nevében Jóska bácsi lánya, Andrea köszönte meg a szép megemlékezést. Elmondta, még nagyon friss a gyász az utódok szívében, de büszkék édesapjukra, akinek lételeme volt az írás, és az édesanyjuk mindig teljes szívvel támogatta őt ebben a tevékenységben.

Gágyor József
Galéria
+11 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.