2022. december 6., 15:16

Jóska bácsi vándorútra indult - elhunyt Gágyor József, a mátyusföldi népi gyermekjátékok gyűjtője

Életének 82. évében elhunyt a legendás tanító, néprajzkutató, helytörténész, Gágyor József. Nevéhez szorosan kötődik a mátyusföldi néprajzkutatás, gyermekjátékok és népi mondókák gyűjtése. Nagy ismerője és kutatója volt a tallósi Esterházy-kastély és a település történetének.

Gágyor József
Gágyor József
Fotó: Csemadok
Lecsukott szemmel még látom a lelkét, ki mellettem ül, és nékem mesél. Nem maradt utánad más, csak az emlék, örökké szeretlek, bárhol legyél

– búcsúzik a család, a gyermekek, az unokák, a dédunokák és egy közösség a szeretett és mélyen tisztelt Gágyor Jóska bácsitól, akinek gyűjtéseit, írásait, verseit, történészi és néprajzos munkáit, történeteit az egész Felvidék, de leginkább a mátyusföldi régió ismeri.

Megy a gyűrű vándorútra” – ezt a kötetet emelem le szüleim könyvespolcáról, miután Gágyor József Andrea lánya közli velem a szomorú hírt: a mama után két hónappal a papa is elment. Az egész gyermekkorom meghatározó versikéi, népi játékai találhatók az általa összegyűjtött kötetekben. Felrémlik, mennyit olvastunk, mondókáztunk anyámmal a Szól a rigó kiskorában című gyűjtésből. Ezt a rongyosra olvasott kötetet később a saját gyermekem könyvespolcára helyeztem át.

A Megy a gyűrű vándorútra kétrészes kötetben a mátyusföldi gyermekjátékok vannak összegyűjtve, Gágyor József a Kodály módszerrel összhangban dolgozott, mélyen ismerte a nagy zenei mester munkásságát. Jóska bácsi sosem hagyta veszendőbe menni az értékeket. Kamaszkoromban szívesen lapozgattam a Bobog a szívem című gyűjteményét, amelyben Tamás fiának gyermekkori szösszeneteit, apró-cseprő mondásait, történeteit írta meg. Titkon megsúghatom most már, ez a könyv motivált arra, hogy jómagam is elkezdjem leírni kislányom gyermeki hangjának megnyilvánulásait.

Megy a gyűrű vándorútra
A kötetekben a mátyusföldi népi gyermekjátékok vannak összegyűjtve
Fotó:  Szomolai Andrea

Jóska bácsi a Magyar7 hetilapunk hű olvasójának számított. Főszerkesztőnknek nemrégiben el is mondta, romló egészségi állapota néha már nem teszi lehetővé, hogy saját maga olvass a lapot, de mindig felolvastat belőle.

Szerette a történeteket, a sajtót, a kultúrát, a hagyományőrzés és a régiós magyarság megtartásának érdekében tett minden erőfeszítést

„A játék amellett, hogy szórakoztat, hogy kedvtelés és sport egyidőben, előkészít az életre is. A nevelésnek úgyszólván minden összetevőjét magában rejti. Elmélyíti a gyermek érzelmeit, növeli esztétikai érzékét, megmozgatja fantáziáját…Elmélyíti az ifjú ember hazafias érzelmeit, növeli életörömét. Játék nélkül az élet olyan lenne, mint csillag nélkül az égbolt” – olvashatóak Jóska bácsi szavai a Megy a gyűrű vándorútra prológusában.

Most Jóska bácsi indult vándorútra, Istenke is meg akarta ismerni a mátyusföldi gyermekjátékokat, és a helyi történeteket, ezért szüksége lett odafönt egy igazi mesterre.

Gágyor József 1941. március 15-én született Ipolynyéken, 1958-ban érettségizett Ipolyságon. 1960-ban a pozsonyi Felsőfokú Pedagógiai Iskolán alapiskolai tanári oklevelet szerzett. Tallóson, majd Diószegen tanított. Később a tallósi kisegítő iskola, majd a hidaskürti alapiskola igazgatója volt. Sokáig lakott családjával a tallósi Esterházy kastélyban, ebben az épületben működött a kisegítő iskola is. Nem csoda hát, hogy jó ismerője volt az épületnek és szinte megszállottan kutatta annak történelmét. Kutatásai eredményeképpen több könyv is született a témában. Egyik könyvében a patkó alakú kastély nagy udvarát, a kastély melletti szabad bejárású parkot a gyermekkor édenkertjének nevezte.

Gágyor József december 4-ének reggelén hunyt el, temetése december 7-én, délután 14:00 órakor lesz a tallósi temetőben. Médiacsaládunk őszinte részvétét fejezi ki az elhunyt szeretteinek, kedves olvasónk emlékét megőrizzük.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.