Füstbe ment a szobrocskatolvaj terve - KÉPEKKEL
Eltűnt, mint Petőfi a ködben – szokták mondani azokra, akiknek nyoma veszett. Nos, Komáromban július 16-án a költőóriás Čech Gábor fémszobrász által készített, miniatűr alkotása tűnt el. A tolvaj azonban nem sokáig örülhetett az egyedi zsákmányának, mert a komáromi városi rendőrség ripsz-ropsz kiderítette a létét, vagyis szeretett Sándorunk egyik versének címét idézve: a terve füstbe ment...
Korábban már megírtuk, hogy a Jókai Mór-emlékév keretében, Keszegh Béla polgármester felkérésére Čech Gábor fémszobrász nyolc olyan egyedi miniatűr szobrocskát készít, amelyek magát az írófejedelmet és a hozzá egykor szorosan kötődött személyeket, esetleg regényhősöket ábrázolják, s azokat a belváros több helyszínén helyezik el. Nos, Jókai lánglelkű költőbarátja, Petőfi Sándor kihagyhatatlan volt e páratlan gyűjteményből.
Az őt megörökített alkotás a Selye János Gimnázium kerítésén kapott helyet, de még meg sem száradt a művet rögzített ragasztó, annak máris lába kelt.
Komárom város facebookos oldalára azonban már felkerült az Andruskó Imre gimnázium-igazgató által is gyorsan megosztott, örvendetes hír: „A Komáromi Városi Rendőrség lopás alapos gyanúja miatt kezdett nyomozást ismeretlen tettes ellen, aki július 16-án a délelőtti órákban egy, a Selye János Gimnázium kerítésére kihelyezett szobrot tulajdonított el. Rendőreink a kamerafelvételek elemzésével, három órával a bejelentés után már fülön is csípték a tettest, és a szobrot visszaszolgáltatták jogos tulajdonosának“.
Keszegh Béla polgármester pedig ezt a bejegyzést tette közzé az ürömmel és örömmel is teli esetről: „A Jókai 200-as emlékév kapcsán számos nagyszerű ötlet és kezdeményezés született. Az egyik ilyen ötlet kapcsán miniszobrok és járdafeliratok készülnek, amit egy játék fog össze. Erről többet a jövő héten. Történt az, hogy az egyik tervezett miniszobrot, ami Petőfit, Jókai barátját ábrázolja, kihelyezték a Selye gimi előtti kerítésre. Nem számoltak a féktelen irodalomrajongókkal, mivel a rögzített szobor alatt a ragasztó még meg sem száradt, és már valaki el is tulajdonította“.
A továbbiakban hangsúlyozta, hogy
Végül megígérte, hogy jövő héten az egész projekt bemutatásra kerül, s mindenki felfedezheti az egyedi szobrokat és a feliratokat: „De azért senki ne vigye haza!“. Nos, talán érdemes lenne a szobrocskák (pl.: azok között A cigánybáró című Jókai-kisregény alapján 1985-ben készült, közkedvelt magyar animációs filmből ismert fekete macska) gipszmásolatait elkészíteni, s azokat majd a helyi turisztikai-információs irodában, esetleg rendezvényeken bicentenáriumi emléktárgyként árusítani...