Fókuszban a komáromi erődrendszer
Hamarosan újabb felújításokra és építkezésekre kerülhet sor a közép-európai ritkaságnak és nemzeti műemléknek számító komáromi erődrendszerben. A Duna két partján húzódó erődrendszer fejlesztésére közel 1,3 millió eurós uniós támogatás érkezik a határon átnyúló program keretében.

Mindezt Andrej Ozimytől, a turistavezetést és az erődöt népszerűsítő szolgáltatást biztosító Pro Castello Comaromiensi nonprofit szervezet igazgatójától tudjuk meg.
Az uniós támogatásnak köszönhetően az információs fogadóközpontot a kaszárnyaépület megújult főkapuja mellett alakítják ki. Az új pénztárban a várséták belépőjét lehet megvásárolni, ahol lesz egy információs anyagokkal ellátott ajándékbolt, ezenkívül raktárhelyiség, kiállító- és előadóterem, illetve több toalett. A kaszárnyaépület homlokzatát az eddig kimaradt, a főkaputól a kápolnáig húzódó 150 méteres szakaszon újítják fel, hogy az érkezőket egy szép épület fogadja. Trafóállomást is terveznek, továbbá lefektetik a fő villanyvezetékeket a központi erőd területén. Sor kerül az épület melletti út felújítására is, amit a már folyamatban levő régészeti kutatás előz meg.
– mondja az igazgató.
Nagy motivációt jelent, hogy a látogatók részéről folyamatos az érdeklődés az erődrendszer iránt. Tény, hogy a turisták számát lecsökkentette a járvány, hiszen elmaradtak a korábban megszokott diák- és nyugdíjas csoportok, valamint az utazási irodák által idehozott turisták. Tavaly március 15-én lakat került a bejáratra, majd volt olyan időszak, hogy egyidejűleg legfeljebb 6, később 15 fős csoportokat engedhettek be.
A tavaly nyári nyitvatartás során közel 43 százalékkal esett vissza a látogatottság, mivel főleg csak hazai és magyarországi látogatók jelentkeztek.
A felnőtt-, a diák-, illetve a nyugdíjasjegyekből, amiért cserébe a vaklabirintusukba is bebocsátást nyertek, közel 20 ezer euró jött össze, a szuvenírek árából további 10 ezer euróra tettek szert.
A direktor Sebő Beáta kolléganőjével együtt az olvasóinkat is meghívta az augusztus 29-én első ízben megtartandó Komáromi ostromlakomák – 1848/49-es hadászati és gasztronómiai bemutatók című egész napos, ingyenes rendezvényükre, amelyre a túlparti Monostori Erőd Hadkultúra Központtal közösen közel 50 ezer eurós támogatást kaptak a Kisprojekt Alaptól.
A kézműves-kirakodóvásárral és állatsimogatóval színesített műsorfüzér részét képező főzőversenyre a [email protected] e-mail-címen augusztus 20-ig lehet jelentkezni.
Az amatőr és profi kategóriában meghirdetett versenyre elsősorban helyi civil szervezetek és éttermek csapatait várják, de örömmel veszik a máshonnan érkező társaságok nevezését is. A finomságokat szakmai zsűri értékeli, a legügyesebb szakácsokat díjakkal jutalmazzák.
Rossz időjárás esetén a szabad tűznél főzhető, korabeli ételek főzése és kóstolója a kazamatákban valósulhat meg, és az 1848/49-es csatajeleneteket esőben is megtartják. Klapka György honvéd tábornok szobrának közös megkoszorúzásával a komáromi hős és a tavaszi hadjárat résztvevőinek emléke előtt is tisztelegni kívánnak, erre ugyanis a korábbi korlátozások miatt nem nyílt lehetőség.
Megemlítendő, hogy a kaszárnyaépületben az Öreg Erőd nonprofit szervezet önkormányzati jóváhagyással több helyiséget bérel a várostól. A bérleti díjból folyamatosan levonják az általa végeztetett felújítások árát.
Az épület kápolnarészét 2017-ben 35 évre kapták bérbe, ahol borozót, rendezvénytermet, valamint VIP- és szivarszobákat alakítanak ki a szállóvendégeknek.
A kápolnarésztől a Lipót-kapu felé húzódó épületszárny emeleti részén lesznek az alacsonyabb komfortú szálláshelyek. További három termet a saját bevétellel nem rendelkező Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesület használ székhelyként. Ezeket négy éve 25 évre ingyen kapták bérbe a várostól. Azóta a Bethlen Gábor Alap és a Nyitra Megyei Önkormányzat támogatásával két termet felújítottak. Az összejövetelek a klubban valósulnak meg, a másikban a szekeres gazdák hagyományos viseletét, életmódját bemutató kiállítást rendeznek.
Gyuricsek Attila, a helyi Kamarum Kft. egyik tulajdonosa lapunknak elmondta, társával, Kuzma Györggyel együtt
az erődben szeretnék üzemeltetni a Kamarum–Komárom Városi Sörfőzdét.
A városi önkormányzat júniusi ülésén 14 szavazattal jóváhagyta a bérbeadási szándéknyilatkozatot, amelynek alapján a már eddig is sokat bizonyított Öreg Erőd n. sz. bérbe venné a kaszárnyaépület egyes helyiségeit, hogy ott a műemlékvédelmi szabályok betartásával kézműves látványsörfőzdét indítson. Ez ügyben a képviselők a szerződés feltételeinek ismeretében vélhetően a szeptemberi ülésükön hozzák meg a végső döntést. A kiszemelt termek felújítási költségeit beszámolnák az évi 8 ezer eurós bérleti díjba.
– magyarázza Gyuricsek Attila.
A cég évente 500 hektoliter sört szeretne főzni, pilseni alapú 11-es és 12-es világos, barna és fekete sört, és szeretné bevinni a köztudatba az amerikai, a belga és a német fajtákat, a búzasört és az ipát is. A kínálatát fokozatosan bővítené, és a kereslettől függően heti egy alkalommal, nyáron talán gyakrabban is főzne. A turisták a látványfőzés során részletesen megismerkedhetnének a technológiákkal, megkóstolhatnák az egyes fajtákat, s természetesen meg is vásárolhatnák. A sörcímkéket a komáromi vár, a város több neves személyisége és a térség egy-egy kulturális műemléke ékesítené. Különböző rendezvények, így sörfesztivál szervezése is szerepel a tervek között, és céges rendezvényeken, esküvőkön is kínálnák a sörkülönlegességeket.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/31. számában.