2024. február 21., 16:06

Fellendülőben a pozsonyi turizmus?

Tavaly jobb évet zárt a pozsonyi turizmus, mint az előző években. Biztató hír ez nemcsak a városnak, hanem a kulturális intézményeknek, de mindenekelőtt a szálláshelyek és vendéglátóhelyek üzemeltetőinek is. A járványellenes intézkedések eltörlése után fokozatosan nőtt a látogatók száma egész Európában, így Szlovákiában is. Ezt igazolják a Turisztikai Világszervezet statisztikái is, amelyek szerint 2019-hez képest hozzávetőlegesen 90 százalékos a külföldi turizmus élénkülése Európában. A szlovák fővárosba látogatók száma is emelkedett 2023-ban, és megközelítőleg a Covid előtti szintre tért vissza, elsősorban a nyári szezonnak köszönhetően.

Mihály-kapu
Fotó: TASR

A szakemberek azt mondják, Pozsony helyzete specifikus a turizmus terén, mivel az egész év folyamán nagyjából egyenletesen látogatják. Amíg a nyári hónapokban a turisták a várost megismerni jönnek ide, addig az év többi részében elsősorban munkahelyi ügyek miatt telnek meg szállóvendégekkel a szálláshelyek. Persze a képlet azért nem ennyire egyszerű, a pozsonyi ember tudja, látja: különbség van a nagyjából három hónapig tartó nyári szezon és az év többi része között. Elég csak végigmenni a belvároson, ilyentájt – kivéve a karácsonyi szezont – nem sűrűn találkozik itt az ember bámészkodó turistákkal.

A vendéglátó egységek sok helyütt hét óra után már vacsorát sem adnak, ami nem túl bizalomgerjesztő az idetévedt külföldi turista számára. A nyári szezon turistáktól hemzsegő, lüktető életének nyoma sincs ilyenkor a belvárosban sem.

Pozsonyban több a külföldi látogató

Július Buday, a Bratislava Tourist Board (BTS) PR-szakembere szerint más szlovákiai turisztikai célpontoktól eltérően a fővárost a külföldi látogatók keresik nagyobb mértékben. Az adatok szerint azonban 2023-ban már a hazai turisták is több éjszakát töltöttek Pozsonyban, mint egy évvel azelőtt. 

– Pozsonyt hagyományosan csehek, osztrákok, németek, lengyelek és britek látogatják a leggyakrabban. Tavaly augusztus végéig több mint 760 ezer látogató töltött el legalább egy éjszakát Pozsonyban – mondta Buday hozzátéve, bár hivatalos adatok egyelőre nincsenek az évvégi állapotokról, feltételezhetően az itt éjszakázók száma az év végéig elérte az egymilliót.

A rendelkezésre álló belépődíj-statisztikák szerint a legnépszerűbb turisztikai célpontok az állatkert, a dévényi vár, a pozsonyi vár és az UFO, azaz a Szlovák nemzeti felkelés hídja ligetfalui pilonjának tetején lévő építmény. 

– De vannak adataink arról is, hogy az ingyenes városnézések nem kevésbé gyakori célpontja például a Szent Márton-székesegyház vagy a Kék templom – mutatott rá Buday. A nagyobb látogatottsághoz hozzájárulhat a nemrégiben felújított Mihály-torony és a dévényi vár is. 

Érdekes színfoltjai Pozsony turizmusának az ún. városnéző séták, amelyek közül a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás által egy évtizede indított magyar nyelvű tematikus séták is nagyon kedveltek és látogatottak. Az utóbbi időben nemcsak a pozsonyi magyarok, hanem dél-szlovákiai és magyarországi magyarok, de magyarul tudó szlovákok is részt vesznek ezeken a sétákon. A városnéző séták célja, hogy bemutassák a főváros magyar vonatkozású látványosságait, történelmi épületeit, műemlékeit, a város történetét. Amint azt Korpás Árpádtól, a Pozsonyi Kifli alelnökétől megtudtuk, több ilyen sétát szerveztek a Liszt Intézettel, a Csemadokkal vagy a katolikus, református és evangélikus egyházzal együttműködve is. 

Fontos, hogy városnéző sétáinkat magyarul tartjuk, de amellett, hogy bemutatjuk Pozsony magyar vonatkozásit, a város arculatát évszázadokon át jelentős mértékben formáló német, szlovák, zsidó, horvát és más hagyományokról, értékekről is szó esik ezeken a sétákon"

– mondta Korpás Árpád, a szervezett városnézések egyik kezdeményezője, akitől azt is megtudtuk, hogy a tematikus séták idén sem maradnak el. 

SZNF-híd
Fotó:  TASR

Pozsonynak egyébként régi gondja, hogy a legtöbb turista csak egy éjszakát tölt itt el, vagy egyet sem, és érkezésük napján este tovább is állnak a külföldi látogatók. Ennek megváltoztatása érdekében indult a „72 órás város”. Ezt a programot kínálja az idelátogató külföldieknek a pozsonyi turizmust felügyelő BTS. A program nemcsak az egyes turisztikai helyeket népszerűsíti, hanem hosszabb itt tartózkodásra is motiválja a látogatókat. 

Veszélyeztetik a turizmust

Szlovákia fővárosa turisztikai szempontból hosszú ideje elsősorban a természeti szépségekből, a történelmi emlékekből és a múltban épült ikonikus épületekből profitál. Tény azonban, hogy a szállodákon és éttermeken kívül jelentős turisztikai infrastruktúra nem létesült itt az elmúlt húsz évben, inkább csak a közlekedési infrastruktúrát fejlesztették, bővült a nemzetközi légi összeköttetés, korszerűsítették a városi és helyközi autóbusz-közlekedést, valamint a vasúti személyszállítást. Nagy adóssága Pozsonynak azonban a Duna kihasználatlan potenciálja. Ugyan lehet itt motorcsónakot bérelni és több a sétahajó is, mint a múltban, a folyó mindkét partjának kihasználásában még mindig vannak tartalékok. A valaha kedvelt Lido természetes fürdőhely helyreállításával kapcsolatos tervek is csak papíron maradtak, mint ahogy a Pozsonyt Somorjával összekötő Dunabusz bevezetésével kapcsolatos elképzelések is. 

Ráadásul a pozsonyi utazási irodák legújabban arra figyelmeztetnek, hogy az új forgalmi változások veszélybe sodorhatják a fővárosban a turizmust. A Vajanský rakparton lévő Park INN szálloda előtt azelőtt naponta több száz turista szállt le a buszokról. Amióta azonban a négysávos út külső sávja kerékpárúttá alakult, megszűnt a rövidtávú parkolás lehetősége.

Így a Ruzsinó irányából érkező turistabuszoknak, amelyek belvárosi ismeretterjesztő sétára vagy éppenséggel a szállodába szállítják utasaikat, már a Kis Színpadnál lévő megállónál meg kell állniuk, egy kilométerre az eddigi megállóhelytől, vagy meg kell fordulniuk a 

River Parknál, és visszatérniük a központba, hogy a szemközti oldalon megállhassanak az út szélén. A Szlovákiai Utazási Irodák Szövetsége kifogásolja, hogy a tavaly nyár végén bevezetett közlekedési változások bonyodalmakat okoznak az utazási irodáknak. Negatívan befolyásolják a turisták komfortérzetét, és végső soron csökkenthetik a főváros vonzerejét. Az utazási irodák és a szállásadók különösen a kiszámíthatatlanságot róják fel az önkormányzatnak.

A változásoknak van egy közös nevezőjük, hogy nem közölték őket előre. Sok kellemetlenséget elkerülhettünk volna egy szakmai megbeszéléssel”

– kifogásolta Marcela Lauková, a Beutaztató Utazási Irodák Klubjának elnöke az utazási irodák nemrégiben tartott közös sajtótájékoztatóján.

Pozsony
Fotó:  TASR

A fővárosi önkormányzat viszont azt állítja, hogy a forgalmi változásokat rendszeresen megbeszéli az érintettekkel, és törődik a fővárosi turizmussal. 

„A Vajanský rakpart átalakítása kapcsán csak a Park INN szálloda előtt szűnt meg egyetlen megálló a turisták be- és kiszállására. Az összes többi megálló megmaradt” – nyilatkozta az utazási irodák sajtótájékoztatójára reagálva Peter Bubla, az önkormányzat szóvivője. Ebben ugyan igaza van, ám egyáltalán nem mellékes az a körülmény, hogy éppen ez a megálló volt a szállodához a legközelebb. S ha a külföldi turistának a kofferével a Kis Színpadtól kell a szállodáig a városon végigcaplatnia, nem biztos, hogy még egyszer kedve lesz ellátogatni ide, és nem fogja ajánlani a barátainak sem. Őt ugyanis aligha érdekli, hogy ezekkel a változásokkal a főváros milyen célt követett, ha már egyszer itt tölti az éjszakát: kényelmet akar. Az egy kilométeres kofferes gyalogtúra viszont nem az.

Gondot jelent a turisták le- és felszállása

Bubla szerint azonban egészen másból kell a turistáknak a pozitív élményt a fővárosról megszerezniük. 

– Mi a közterek helyreállítására és fejlesztésére összpontosítunk, hogy Pozsony vonzó legyen a turisták számára. Egy négysávos út a belvárosban nem éppen turisztikai attrakció – mondta a szóvivő, aki szerint a turisták által látogatott kulcsfontosságú közterületek egész sora átalakult, megszépült a közelmúltban. Ilyen a Szabadság téri szökőkút, a Mihály-torony és a Duna Ligetfalu-parti közterülete. 

Az ikonikus Salvator gyógyszertárat is felújítottuk. Az elnöki palota előtti területet is helyrehoztuk, több utcát újra aszfaltoztunk, illetve padokkal, fákkal díszítettünk"

– sorolta a szóvivő.

Az utazási irodák szerint azonban ez a helyzet tarthatatlan, mivel gyakran éppen a nehezebben mozgó nyugdíjas turisták az ügyfeleik. Ezért azt szeretnék, hogy a szálloda előtt megszüntetett megálló helyett, kapjanak egy újat a SZNF-híd alatt vagy a Galéria előtt. Az utazási irodák szerint, ha az önkormányzat érdekelt lenne a turizmus fejlesztésében, akkor fontos lenne számára az együttműködés és az egyeztetés a külföldi látogatók számának növelését célzó lépésekről. Az idegenforgalomban vállalkozók is azt állítják, hogy a helyzet jelentősen bonyolódott, ám szerintük Pozsony számos más részén is gondot okoznak a forgalomváltozások. 

A pozsonyi turizmus iránti érdeklődés hiányára panaszkodnak a szállodatulajdonosok is. Juraj Marek, a Pozsonyi Szállodaszövetség elnöke szerint a város csak egy hónappal korábban és mindennemű vita nélkül jelentette be a szállások adójának tavalyi emelését, ami szerinte nem éppen azt jelenti, hogy az önkormányzat előre egyeztet és érdekelt a turizmus fejlesztésében. 

Az önkormányzat és az idegenforgalom terén vállalkozók érdekei tehát láthatóan nem egyeznek. Pedig a cél mindannyiuk számára az lenne, hogy több turista látogasson a városba, nem pedig az, hogy átgondolatlan intézkedésekkel elriasszák őket innen. 

Egy koronavírus-járvány előtt megrendelt tanulmány szerint évente mintegy hétmillió ember látogat el a szlovák fővárosba. A legnagyobb csoportot – az idelátogatók mintegy 47 százalékát – az egynapos látogatók alkotják. A második legnagyobb csoportot azok alkotják, akik a családjuknál vagy az ismerőseiknél éjszakáznak – ezek aránya 31 százalék. Az elemzés szerint csak a maradék 22 százalék veszi igénybe a szállodákat, hosteleket vagy egyéb szálláshelyeket. Évente megközelítőleg egymillió látogató éjszakázik Pozsonyban, és átlagosan két éjszakát töltenek itt. A rekordév továbbra is 2019, amikor csaknem 1,4 millió látogató éjszakázott Pozsonyban, ezek mintegy 70 százaléka külföldről érkezett.

Megjelent a Magyar7 2024/7.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.