2020. február 15., 19:30

Ezentúl lázmérővel a hónunk alatt megyünk Kárpátaljára?

Felsőnémetiben, a szlovák- ukrán határon  az illetékesek a gyakorlatban is kipróbálták azt,  mi a teendő, ha a határátlépők között feltehetően koronavírussal fertőzött egyént találnak. A gyakorlat sikeres volt, minden adott ahhoz, hogy reagálni tudjunk a veszélyes helyzetekre – konstatálta a kormányfő, miután pénteken, a belügyminiszterrel együtt, megtekintette a gyakorlati felkészülést.

Galéria
+1 kép a galériában
a TASR felvétele

A schengeni határ azért egyedi, mert itt több tényezőnek kell egyszerre működnie. A határátkelőt a pénzügyi igazgatás irányítja, ugyanakkor itt vannak a határrendészet emberei, a külföldi rendőrök, a Szlovák Állami Rendőrség tagjai, a regionális egészségügyi hivatal, a nagymihályi kórház, egyszerűen sok-sok szervezet, és ezeknek  ésszerű időn belül az előírásoknak megfelelően kell reagálniuk az adott helyzetre–magyarázta.

A kérdés most az, hogy minden marad a gyakorlás szintjén, vagy a Szlovák Köztársaság úgy dönt, hogy rendszeresen és intenzíven ellenőriz minden határátlépő személyt. Ebben a kérdésben a kormányfő az ország fő tisztiorvosával kíván  egyeztetni.

„Megbeszéljük, szükség van-e arra  hogy a schengeni határt átlépőknek pl. megmérjük a lázát, ahogyan azt bizonyos országok  nemzetközi repülőterein teszik, vagy nálunk még konkrét veszélyek egyelőre nem fenyegetnek.“ Amennyiben Szlovákia az első variánst támogatja, Pellegrini biztosított mindenkit arról, hogy az ország rendelkezik a kiszűrés és a védekezés műszaki hátterével.

Szlovákiában már 41 embert vizsgáltak ki  a koronavírus gyanújával, egyelőre minden vizsgálat negatív eredményt hozott. Az első gyanús mintát Németországba küldték elemzésre. Szlovákiában csak február harmadikától végeznek ilyen jellegű laboratóriumi vizsgálatot a Nemzeti Influenza Referencia Központban, amelyet a Közegészségügyi Hatóság hozott létre –nyilatkozta az Egészségügyi Minisztérium szóvivője, Zuzana Eliášová.

Így az eredményeket pár órán belül kézhez kapjuk, míg Berlinből mintegy 48 órát kellene rá várni – mondta az ország fő tisztiorvosa, Ján Mikas, miközben hozzátette: Berlinnel továbbra is együttműködünk, amennyiben pozitív koronavírus- mintát találnánk, azt Berlinbe is elküldjük megerősítésre. A kormányfő utasítására a tárca anyagi forrást különített el további laboratóriumi műszerek beszerzésére, hogy  a vírusos és mikrobiológiai fertőzések  laboratóriumi diagnosztikai lehetőségei javuljanak- egészítette ki az elmondottakat  Zuzana Eliášová.

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.