Esterházy Jánosra emlékeztek Kassán
Megemlékezést tartottak 2022. március 13-án gróf Esterházy János születése 121. évfordulója alkalmából Kassán, a mártír Csáky-Dessewffy palota udvarán álló mellszobránál.

A megemlékezés a Kassai Polgári Klub szervezésében, Magyarország kassai főkonzulátusának közreműködésével valósult meg. Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja ünnepi beszédében – amelyet Buczkó István konzul olvasott fel – rámutatott, Esterházy János életét a közösség szolgálatának minden körülmények közötti felvállalása, a közép-európaiság és hitének szilárdsága jellemezte, személyisége szimbolizálja a 20. századi felvidéki magyar sorsot: a békeidőket, Trianon igazságtalanságát, a Felvidék visszatérését, majd a háború utáni megtorlásokat, bebörtönzést és kitelepítéseket. A múlt század nehéz éveiben kiállása a magyarság, a kereszténység és a közép-európaiság értékei mellett mindig iránymutató fáklya volt a magyarság számára – emelte ki.
„Isten szolgája Esterházy János születésének 120. évfordulója alkalmából hirdetett Esterházy-emlékévre visszatekintve elmondhatjuk, hogy a mártír emlékezete szülőföldjén soha nem halványult el. A szlovák állam által hivatalosan még mindig háborús bűnösnek kikiáltott mártírnak emlékhelyek, szobrok tucatjait állítja a hálás utókor, ezeknek az emlékhelyeknek a száma mára meghaladja a negyvenet a Felvidéken. Esterházy és ezzel a magyarság rehabilitációja azonban sajnos még mindig várat magára Szlovákiában” – fogalmazott Hetey Ágota.
Hozzáfűzte, Esterházy Jánost a történelem számos válaszút elé állította. Grófi családban születve megtehette volna, hogy a saját életét éli, azonban tudatosan és meggyőződésből ő a közösség szolgálatát vállalta fel. 1938-ban a kassai választókörzet megválasztott képviselőjeként ő is meghívást kapott a magyar parlamentbe, ő azonban ismét a nehezebb utat választotta, a magyar kisebbségi létet. 1945 után életét mentve elhagyhatta volna az országot, de ő maradt. Diktatúrák jöttek-mentek, de ő egyiknek sem hódolt be, kitartott elvei mellett.
– emelte ki.
Esterházy a kisebbségek ügyét mindig szívén viselte, legyen szó a magyar vagy éppen a szlovák kisebbségről, s mindig fontos volt számára a kisemberek véleménye. Szinte a Felvidék minden településén megfordult, hogy elbeszélgessen az emberekkel, megismerje a problémáikat, az életüket. Ez az, amire most is égetően szüksége van a felvidéki magyar közösségnek – húzta alá a főkonzul.
„Az Esterházy-emlékév felhívta az egyetemes magyarság figyelmét a hitét végig megőrző, sorsát alázattal felvállaló mártírra, akinek boldoggá avatását a lengyel egyház indította el 2019-ben.
– zárta ünnepi beszédét Hetey Ágota.
A kassai és Kassa környéki magyar közösség részvételével zajló megemlékezésen Palenčárné Csáji Ildikó, a Kassai Polgári Klub elnöke röviden felidézte a mellszobor 2011-es felállításának körülményeit. Pásztor Zoltán püspöki helynök imája és a Szózat közös eléneklését követően koszorút helyezett el a szobornál Buczkó István konzul, az MKP Platform nevében Major György, a Szövetség MKP Platform Kassai járási elnöke és Palkó Ferenc, a Csemadok Kassai Városi Választmánya nevében pedig Hanesz Angelika elnök és Oltman Livia titkár.