2025. július 12., 10:28

Esszencia Spirit, ahogy a Felvidék szereti

Több mint egy verseny – a harmadik Esszencia Spirit nemcsak rekordokat döntött, de új szintre emelte a felvidéki pálinkafőzés rangját. A nádszegi Bencze-ház ölelésében pálinkamester barátok találkoztak, hogy ízleljenek, illatoljanak, örüljenek egymásnak. A szívek pálinkaversenye ez, ahol bebizonyosodott, ott ahol jó pálinka fő, a lélek is melegszik.

 

Esszencia Spirit, ahogy a Felvidék szereti
Galéria
+2 kép a galériában
Balról jobbra Császár Dávid, Fitos András, Kacz Péter
Fotó: Baross Róbert felvétele
– Különleges ez a verseny, mert első perctől kezdve a közösségért akart tenni. A három pálinkafőző-mesternek, az Esszencia Spirit verseny elindítóinak az első pillanattól fogva jobbító szándékuk volt, nem üzleti érdek vezérli őket. Nagyon szép és megható, ahogyan a helyi hagyományokra alapozták az egész versenyt, az itteni emberek érdekét nézik, és azt tartják szem előtt, hogyan tudják szolgálni a szűk pátriát és az ott élőket.

Nem véletlen, hogy a település és a régió is teljes mellszélességgel és jó szívvel áll mellettük. Itt nem szokványos megmérettetés van, de barátok veregetik egymás vállát – mondja beszélgetésünk során a harmadik Esszencia Spirit pálinkafőző-verseny fő zsűritagja, Szöllősi Edit, okleveles pálinkamester szakmérnök.

A nádszegi rendezvényre, amelyet az Esszencia bérpálinkafőzde három tulajdonosa: Fitos András, Kacz Péter és Császár Dávid álmodott meg, idén közel 400 mintát neveztek, s a szakmai zsűri nem győzte emelgetni a kalapját. Kivételes tételek, merész kísérletek és egyre több elhivatott főzőmester munkája jellemezte az idei mezőnyt. Az év elején még csak találgatták, vajon túlszárnyalható-e a tavalyi 264 nevezett párlatszám. A válasz minden várakozást felülmúlt. Idén 387 tételt bíráltak. Fitos András pálinkafőző-mester szerint ez azt jelzi, a Felvidéken egyre többen hisznek abban, hogy pálinkát nemcsak főzni, hanem méltón képviselni is érdemes.

– Tavaly úgy gondoltuk, háromszáznál talán megáll a történet. Ehhez képest csak jöttek és jöttek a minták. Ez már nem csupán szám, hanem elismerés – mondta mosolyogva Fitos András. Nem titkolta elfogultságát és elárulta, ha megteheti, már most az almát nevezné meg a 2025-ös év pálinkájának. Ez a gyümölcs nem fagyott el, bőségesen terem, és bár egyszerűnek tűnik, mégis fantasztikus párlatot lehet belőle készíteni. Benne van minden – elérhetőség, szépség, karakter, a felvidéki régiókban is szép és bő termést lehet vásárolni, viszonylag olcsón.

 

„Elvetemült” párlatok

A nevezett minták zöme a csonthéjas gyümölcsökből érkezett, kiemelten a szilvából, amely nemcsak hagyományos, de ellenálló fajta is. Az őszibarackból kevés minta érkezett – nem véletlen, hiszen pálinkát főzni ebből a gyümölcsből sem egyszerű, jó pálinkát pedig még nehezebb. Egyre több az „elvetemült” párlat is – ahogy a szervezők mosolyogva nevezik az uborkából, sárgarépából, tehát zöldségfélékből készült kísérleteket. A négy minősítési kategóriában (arany, ezüst, bronz, dicséret) kimagasló eredmények születtek. 88 arany, 100 ezüst, 106 bronz minősítésről döntöttek – ez a szám már önmagában tükrözi a mezőny szakmai érettségét. Kacz Péter, szakértő zsűritag, pálinkafőzde-tulajdonos szerint a minták jelentős része már nemcsak lelkesedéssel, de tudatosan, odafigyeléssel és technológiai ismerettel készült. A versenyzők ma már nem félnek alacsonyabb alkoholfokkal dolgozni, mernek kísérletezni, és jobban ismerik az alapanyagot.

Esszencia Spirit, ahogy a Felvidék szereti
Az Esszencia pálinkafőzde három tulajdonosa
Fotó:  Szomolai Andrea

A nádszegi verseny értékelőjén érezhető volt valami egészen különleges: a Felvidéken nem csupán párlat készül, hanem közösség, identitás, hagyomány teremtődik a pálinkafőzés terén. A verseny hírneve egyre inkább túlszárnyal a Felvidék határain – a magyarországi mesterek is figyelnek, érdeklődnek, jönnek. És nem csak jönnek – visznek is – tőkét, tapasztalatot, barátságot.

 

Női érzékek

A pálinkaverseny egyik különlegessége volt, hogy a zsűri fele magasan képzett hölgyekből állt. A zsűri elnöke, Szöllősi Edit szerint ez tudatos döntés volt.

A hölgyek érzékszervi bírálatban kiválóak. Ők ösztönösen éreznek apró illat- és ízbeli különbségeket, mert a főzés, a tűzhely, a házi ízek világában mozognak. A férfiak ezt gyakorlással tudják elérni, de a nőknél ez gyakran már belülről jön. Az egyik ki nem mondott cél az is volt, hogy a pálinkaversenyek világába egyre több nő kapcsolódjon be, akár főzőként is.

Esszencia Spirit, ahogy a Felvidék szereti
Mindenki kapott szakmai értékelést
Fotó:  Esszencia Spirit

– Ha ugyanannyian lennének, mint a férfiak, szerintem le is köröznék őket – jegyzi meg nevetve beszélgetésünk során Fitos András. Szöllősi Edit hozzátette, egyre több szakértő jelentkezik, hogy zsűrizhessen a Felvidéken. Sőt, a szervezők idén először lehetőséget adtak arra, hogy „kibicként” érdeklődők is beüljenek a zsűri mellé – tanuljanak, ízleljenek, tapasztaljanak. Ahogy a pálinkás közösség nő, úgy erősödik a hite.

 

Kedvtelés és hit

A verseny abszolút győztese, Bugyi Ferenc nem titkolta, nála a pálinkafőzés nemcsak hobbi, hanem életforma.

– Ez megszállottság. Nincsen szabad hétvége – vagy gyümölcsöt gyűjtök, vagy azzal kell dolgozni. A jó pálinka alapja a jó gyümölcs. Hiába a jó mester, ha rossz az alapanyag – mondja határozottan.

A nagymácsédi győztes, Bugyi Ferenc fajtára keveset, minőségre annál többet főz. Nála a minőség a lényeg, nem a mennyiség. A párlatból a családban szinte csak ő fogyaszt, a főzés mégis közösségi élmény – elhivatottság, amit egy jó családi háttér is támogat.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/27. számában.

 

Esszencia Spirit, ahogy a Felvidék szereti
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék