2020. január 20., 15:36

Érsekújvár nem kér Kotlebából!

Az érsekújvári városházán Kotlebáék pártja, a Mi Szlovákiánk Néppárt bejelentést tett, hogy január 30-án találkozót szervez a város Fő terére.

A közvélemény-kutatók által mért növekvő népszerűsége a pártnak valószínűleg annak tudható be, hogy a meglévő társadalmi problémákra adott egyszerű válaszaik nem a gondok átfogó megoldását célozzák, hanem bizonyos vallási és faji népcsoport ellen irányulnak gyűlöletkeltési szándékkal. A városban most sokan hozzák összefüggésbe a magyar utcanevek egyre terjedő megrongálását is a magyargyűlölet választások előtti felélesztésével.

Érsekújvár a német nácizmus által kirobbantott II. világháború éveiben már fontos vasúti gócpont volt, ami hadviselési szempontból kulcsjelentőséggel bírt.

A várost ért három szőnyegbombázás 1944 és 1945 fordulóján hatalmas pusztítással és nagyon sok civil áldozattal járt. A második világháború során a mai Szlovákia városai közül Érsekújvár szenvedte a legnagyobb háborús károkat. A légitámadások során mintegy négyezren haltak meg, a város csaknem összes történelmi épületét elpusztították, a lakóházak több, mint fele megsérült, 546 teljesen elpusztult, 807 lakhatatlanná vált. A város civil lakossága a zsidók elhurcolása miatt is megfogyatkozott, 2 500 zsidó származású polgárt vittek el koncentrációs táborba. Az auschwitzi haláltábor előtt a városban létesített gettó volt az utolsó állomáshelye sok, környékről idehurcolt zsidó származású embernek is. A városból így összesen 4800 zsidót hurcoltak el, közülük 4 386 meghalt Auschwitzban.  Ezért Érsekújvárban nyílt provokációnak számítanak a holokauszt tényének kétségbevonására tett célzások a párt részéről!

Milan Uhrík, a Mi Szlovákiánk Néppárt alelnöke és Európa Parlamenti képviselője érsekújvári születésű. Az EP választások után a Markíza televízió egyik vitaműsorában a holokausztra vonatkozóan kijelentette: „nem tudja, hogy mese volt, vagy nem”. A neonácista és fasiszta megnyilvánulásokra vonatkozóan pedig a demokrácia lehetőségével, a szabad véleménynyilvánítás jogával érvelt. Az EP képviselő a múlt évi választásokon pártja listáján a 14 helyről 42 779 preferencia szavazattal tornázta fel magát az 1. helyre, így jutott EP mandátumhoz.

Amikor Kotleba pártja 2013-ban a semmiből nyert megyei választásokat, még nem vették őket komolyan, hadd masírozzanak csak Hlinka-gárdista egyenruhában, keménykedjenek, a nagypolitikában úgysem fognak nekik lapokat osztani. Aztán 2016-ban a semmiből 8%-ot szereztek, most pedig már kormánykapukat döngetnek. A betiltásukra tett sikertelen próbálkozások csak olajat jelentettek a tűzre, a mártírszerep növelte népszerűségüket.

Érsekújvár lakosai 2017-ben egyszer már erős nemtetszésüket fejezték ki a közösségi hálón Kotlebának és társainak (Milan Uhrík, Ján Kecskés és Milan Mazurek) látogatása kapcsán, amikor egy „Ne higgyenek a médiának! Hallják meg az igazságot!“ címmel tartott saját szervezésű találkozóra érkeztek.

A tiltakozó hullám most is erősödik Kotlebáék érsekújvári látogatásával kapcsolatban.

Január 30-ára tiltakozó megmozdulást is szerveznek a Fő térre, amelynek célja a szervezők szerint kifejezni, hogy a problémákat nem erőszakkal, hanem békés úton kell kezelni. Közösségi oldalukon tett felhívásuk alapján meg kel mutatni, hogy Érsekújvár elutasítja a fasizmust!

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.