2022. április 29., 09:38

Erős nyomásra lenne szükség a Felvidékről is a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatban – beszélgetés Vincze Lóránt EP-képviselővel

A nemzeti kisebbségek helyzete és feladata az Európai Unión belül, a Minority SafePack kezdeményezés jellenlegi helyzete, illetve a FUEN tevékenysége és legfőbb feladatai voltak a fő témái annak a beszélgetésnek, amelyre a Pozsonyi Magyar Szakkollégiumban került sor április 28-án Vincze Lóránttal, az erdélyi RMDSZ európai parlamenti képviselőjével.

Vincze Lóránt Pozsonyban
Fotó: Dunajszky Éva

Hogyan változott meg az elmúlt 18 évben a kisebbségek, főként a magyarok helyzete az Európai Unióban? Amikor 2004. május 1-jén beléptünk az Európai Unióba, mindenki nagyon euforikus hangulatban volt, és azt hitte, hogy holnaptól itt kolbászból lesz a kerítés, német autópályák lesznek, ami nem teljesült, a kisebbségi jogok terén sem teljesültek az elvárásaink – indította a beszélgetést Lengyel Diana, a Pozsonyban Dolgozó Magyarok pt. képviselője, a beszélgetés moderátora.

Vagy mi helyeztük túl magasra a mércét az európai uniós csatlakozással kapcsolatban, vagy pedig átvertek bennünket, mert talán többet ígértek, mint amit kaptunk”

– mondta válaszában Vince Lóránt, aki az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) is az elnöke. A szervezet az európai őshonos nemzeti kisebbségek és nyelvcsoportok érdekképviseleti szervezete, a legnagyobb kisebbségi ernyőszervezet Európában.

Jogalkotás terén még mindig nincs előrelépés a kisebbségvédelemben

Vince Lóránt szerint azt gondoltuk valószínűleg, hogy bekerülünk egy olyan elit klubba, ahol bizonyos szabályok érvényesek mindenkire, a nemzeti kisebbségek megbecsülést és támogatást kapnak, de elég gyorsan szembesülni kellett a valósággal, vagyis, hogy nincs ilyen.

Kiderült, hogy az Európai Unióban kisebbségvédelmi standardok egyáltalán nincsenek, talán azért, mert nem voltak rákényszerülve korábban, hogy szembenézzenek a problémakörrel, azért, mert a nyugat-európai kisebbségi helyzet nyugvó ponton van, sehol nincsen forró helyzet”

– mondta a néppárti EP-képviselő hozzáfűzve, jogalkotás terén tulajdonképpen a EU mindmáig azt mondja, hogy ő ezzel nem akar foglalkozni. Így nem maradt más, mint elfogadni ezt az álláspontot, vagy új csapást vágni. „Ezt az új utat kezdtük el építeni az elmúlt évtizedekben több-kevesebb sikerrel, de ma már egyértelműen nem ott van az európai kisebbségvédelem, mint a csatlakozáskor volt” – mondta az EP-képviselő hozzáfűzve, a következő lépés azonban, hogy az Európai Bizottság jogalkotást kezdjen ezen a téren, még nem történt meg.

Az Európai Bizottság azt mondja, azért nem foglalkoznak a kisebbségi kérdéssel, mert azzal történelmi érzékenységet sértenének bizonyos tagállamok esetében,

és azok a tagállamok nagyon hangosan tiltakoznak is az ellen, hogy ez bármikor is megtörténjen” – mondta a képviselő hozzáfűzve, ő azonban bízik benne, hogy ennek a merev álláspontnak az áttörése előbb-utóbb megtörténik, és az Európai Bizottság felvállalja az egyébként nem egyforma kisebbségi problémákat.

Van értelme egyáltalán petíciókat írni?

Arra a kérdésre, hogy az ilyen helyzetben van-e egyáltalán értelme annak, hogy petíciókat írjunk és aláírásokat gyűjtsünk, az EP-képviselő azt válaszolta, az aláírások nem vesznek el, s ha lassan is, de vannak előrelépések, még ha minden bizonnyal a kisebbségvédelem nem sikertörténet az Európai Parlamentben.

A beszélgetés résztvevői
A beszélgetés résztvevői
Fotó:  Dunajszky Éva

„Mi, kisebbségekből származó képviselők azonban azt szeretnénk, hogy a közösségeink megmaradjanak, a szülőföldünkre gazdasági eszközök kellenek, önkormányzati eszközök, érdekképviselet stb., tehát erre a munkára mindenképpen szükség van” – mondta a képviselő hozzáfűzve, az is jelentős eredmény, hogy nincsenek egyedül ebben a harcban, mert sikerült bekapcsolni más kisebbségi szervezeteket, olyanokat is, akik jobb helyzetben vannak, mint a dél-tiroliak vagy a belgiumi németek. „Ez a közös fellépés hatalmas erőnek bizonyult” – mondta.

A FUEN-t számon tartják Európában

Szó volt arról is a beszélgetés során, hogy a nyugat-európai országok milyen kisebbségi kérdésekkel küzdenek, s hogyan tudja ezeket a FUEN ernyőszervezetként megjeleníteni. A FUEN 105 tagszervezetével 35 országból tulajdonképpen lefedi Európát.

Ebben a közös keretben sikerült kialakítani azt az elismertséget, azt a támogatást a FUEN számára, amivel mára komolyan vesznek bennünket európai porondon, s ez az, amit egy ilyen civil szervezet elérhet vagy akarhat”

– mondta Vince Lóránt. A szervezet tevékenysége többrétű, vannak különböző munkacsoportok, amelyek végzik a munkájukat, de különböző projekteket, szakmai programokat is lebonyolít a szervezet, és rendkívül fontos a politikai lobbi, ami az európai intézményekben való jelenlétet jelenti, s fontos természetesen az egyéni kisebbségi szervezetek kéréseivel való foglalkozás, sorjázta a FUEN elnöke. „Ukrajnában például hat tagszervezetünk van, és mindegyik segítséget szeretne a problémái megoldásához. Indítottunk mi is egy gyűjtést, más konkrét dolgot tenni nagyon nehéz ebben a helyzetben” – fűzte hozzá.

Mi lesz veled, Minority SafePack?

És a Minority Safe Pack kezdeményezésnek sincs még vége, mondta, azzal, hogy az EB elutasította, egy per indult az Európai Bíróságon, amelynek az ítélete valamikor év végén, jövő év elején várható.

S majd meglátjuk, hogy a bíróság következetes-e, hiszen már volt korábban két ítélet az aláírás elindítása kapcsán, amiben már leírták azt, hogy az európai nyelv- és kulturális sokszínűség előmozdítása érdekében fogadhat el intézkedéseket az Európai Bizottság.

Úgyhogy bízunk abban, hogy megállapítják, a Bizottság döntése hibás, és olyan megállapításokat tartalmaz, amelyek nem igazak” – fűzte hozzá az EP-képviselő.

Vincze Lóránt szerint az Európai Uniónak nem az egyes kisebbségek problémáival kellene egyenként foglalkoznia, hanem az volna a dolga, hogy kitaláljon egy olyan standardot, amelynek meg kell felelnie minden tagállamnak, kimondania, hogy elismeri a területén élő kisebbségeket, vagy hogy a kisebbségek jogait biztosító keretet kidolgozza, a különböző országokban lévő joggyakorlatokat pedig megosszák egymással. Azt pedig, hogy a Bizottság jogalkotás szintjén is foglalkozzon egy-egy kisebbségi kérdéssel egyedül nyomásgyakorlással lehet elérni, mondta Vince Lóránt hozzáfűzve,

nagyon fontos lenne továbbra is innen, a Felvidékről egy nagyon erős nyomás a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatban,

hogy ez egy megoldatlan ügy, aminek még ma is következményei vannak, s hogy kezdjen vele valamit az Európai Unió, ahogyan más jogsértésekkel.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.