Emlékezni a múltra – megfelelni a jelennek
A rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola ünnepi műsorral emlékezett meg alapításának és a tanítás megkezdésének 115. évfordulójáról. Az oktatási intézmény életében fontos mérföldkőnek tekinthető az is, hogy Orosz István igazgatót harmadszor is újraválasztották tisztségébe.

Az igazgató hetilapunknak kifejtette, az intézményben már hagyománnyá vált, hogy 5-10 évente egy nagyszabású gálaműsort készítenek a diákok a pedagógusokkal közösen. Ezzel egyrészt megünneplik az iskola alapításához kapcsolódó aktuális évfordulót, másrészt a szülők és nagyszülők számára is betekintést nyújtanak az iskolában folyó munkába.
A diákok ezúttal is színvonalas és szórakoztató műsorral készültek, amelyben volt tánc, ének, irodalmi összeállítás, illetve egy humoros csokor az órákon elhangzott aranyköpésekből és természetesen a látványos tornabemutató sem maradhatott el. Thuza Gábor testnevelő tanár elmondta, a gyerekek hosszú heteken át lelkesen készültek, hogy a lehető legjobban sikerüljön a produkció. A siker pedig nem maradt el, hisz az előadást vastapssal díjazta a közönség.
A műsor végén Orosz István igazgató mondott beszédet, majd emlékplakettet adott át Csúsz László egykori igazgatónak, aki összesen hat évig vezette az intézményt. De Orosz Istvánt is díjazták, mégpedig a Tompa Mihály Alapiskola pedagógusai, akik iskolavezetői aranyplakettel ismerték el kiváló vezetői, illetve az iskola érdekében kifejtett eredményes munkáját.
Csúsz László korábbi igazgató 1991-ben került az iskola élére. Abban az időben az ezres határt súrolta a diákok létszáma, s mint felidézte, az elsősök száma is általában 120-130 körül volt. Ez a szám mostanra jelentősen lecsökkent, diákból kevesebb van, de a szellemiség megmaradt – mutatott rá Csúsz László, aki úgy látja, nem az a lényeg mennyi iskola van, hanem összességében mennyi magyar diák van és milyen az oktatás minősége.
Matematika–fizika szakos tanárként Csúsz László szívesen emlékezik vissza az első matematika osztályok megalakulására, amelyeket szintén azokban az időkben indítottak el.
– mondta Csúsz László.
– Egy iskola vagy intézmény életében a 115 év nem annyira hosszú idő, viszont emberéletben már annál több. Ehhez a léptékhez kell, hogy viszonyítsunk, hiszen rengeteg diák és több generáció cserélődött ki iskolánkban az elmúlt 115 évben – mondta Orosz István, felidézve, hogy az (egykori Hunyadi, ma Šrobár utcai épületben található) iskola 1908-ban nyílt meg és többfajta oktatási és más intézmény működött itt az idők során: polgári fiú- és leányiskola, gimnázium, de az első világháborút követően még kórház is. Sőt olyan évek is voltak, amikor nem magyar, hanem szlovák nyelvű oktatás folyt az intézményben.
– fejtette ki az igazgató.
Az intézményt 2008 óta vezető és decembertől újabb öt évre megválasztott Orosz István a következő ciklus fő feladatának a megkezdett fejlesztések és felújítások befejezését tartja, valamint a háromciklusos oktatási rendszer bevezetésére történő felkészülést.
A rendszer bevezetése nagy kihívást jelenthet a szlovákiai magyar iskolahálózatnak, mivel a reform következtében még kevesebb diák lehet a kisiskolákban. A tervezet az alsó és felső tagozat helyett három ciklusra bontva ütemezné be a tananyagot.
Orosz István szeretné, ha a 2026-os átállásra időben felkészülnének és a három fázisból (bevezetés az írás-olvasásba, az írás-olvasás alapjainak elsajátítása, és a fejlett műveltségi szint elérése) álló ütemtervet már egy évvel korábban, a 2025-ös tanévtől kezdődően elindítanák. Emellett fontosnak tartja az oktatás színvonalának megtartását, s örülne, ha a diákok létszáma és összetétele sem változna jelentős mértékben.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/2. számában.
