2024. január 6., 14:53

Elindult a Dunajská Strela

Süvít akár egy lövedék a csallóközi rónán a Dunajská Strela… Valószínűleg erre is gondolhatott az üzemeltető a névválasztás során, amikor a mintegy 400 beérkezett javaslatból éppen ezt a – Dunaszerdahely „maffiamúltját” tekintve sokak szerint nem túl szerencsés – megnevezést választotta a Pozsony és Komárom közti szakaszon közlekedő vonatnak.

Elkelne egy másik sínpár is
Indulásra készen
Fotó: TASR

A fuvarozó azt állítja, van ebben utalás a Duna menti régióra, ahol a vonat közlekedik és kétségkívül a luxus és a haladás első köztársaságbeli megtestesítőjének számító történelmi vonatra: a meggypiros Slovenská strelára is, amely Prága és Pozsony között közlekedett egészen 1936-ig, amíg dicstelen véget nem ért. (Csak remélni merjük, hogy a Dunajská Strelára nem ez a sors vár.)

Az új magánfuvarozó, a cseh Leo Express december 10-én állította csatasorba a svájci Stadler vonatait Szlovákia legforgalmasabb szakaszán, s az első hetek nem voltak teljesen zökkenőmentesek, hiszen volt már azóta balesete is a vonatnak.

A Pozsony–Dunaszerdahely–Nagymegyer–Komárom vonalon 21 vonatot indított az új fuvarozó, mindegyik közel 240 férőhelyes, ebből 140 az ülőhely.

A Leo Express alacsony padlós, légkondicionált, WiFi- kapcsolattal, akadálymentes WC-vel és pelenkázóval rendelkező vonatokat „vetett be” a vonalon, amelyek csúcsidőben 20 perces intervallumokban közlekednek, ez viszont tovább növelheti a vonatok találkozása miatti esetleges késések kialakulását. „A Pozsony és Komárom közötti viteldíj maradt 5,25 euró, ahogy az ügyfelek megszokhatták” – jelezte a társaság szóvivője, Emil Sedlařík, az utasok szerint azonban a Komárom és Dunaszerdahely közötti szakaszon mintegy 20 centtel drágább lett december 10-e óta a viteldíj. A fuvarozó heti, havi és 90 napra szóló menetjegyet is kínál, az utasok viszont arra panaszkodnak, hogy hetijegyet csak azt tud venni, akinek van ún. hűségkártyája.

A Leo Express egyik célja a Duna mente idegenforgalmának a növelése. A régió elsősorban a termálforrásairól ismert, a dunaszerdahelyi és nagymegyeri termálfürdőkbe vonattal is könnyen eljuthatnak a turisták, erre kíván építeni a fuvarozó is. A szóvivő szerint az alacsony padlós vonatok emellett lehetővé teszik a kerékpárok szállítását is, vagyis ideális lehet a kerékpárturizmus fellendítése szempontjából is a régióban.

Hiába a sok magyar utas
Sajnos magyarul nem tájékoztatnak
Fotó:  TASR
Persze a Dunajská Strela azért korántsem süvít olyan gyorsan, mint egy pisztolygolyó, s tapasztalat is van az elmúlt két hét alatt ilyen is, meg olyan is. Az persze kétségkívül jó az utasoknak, hogy néhány járat a pozsonyi főpályaudvarról alig félóra alatt Dunaszerdahelyen van, Pozsonypüspöki után ugyanis csak egyetlen helyen áll meg a vonat Dunaszerdahely előtt.

A késések persze továbbra sem szűntek meg, négy utamból egyetlen egyszer érkezett időre a célállomásra a vonat. De aki gyakori utas ezen a szakaszon, annak ez nem igazán okozott meglepetést.

Én ugyan nem utaztam végig a teljes szakaszon, de időre megérkeztem a célállomásra"

– mondta érdeklődésünkre az egyik utas. Egy másik viszont arra panaszkodott, hogy legutóbb több mint fél-órás késéssel érkezett meg Dunaszerdahelyre Pozsonyból.

Tudja, csak egy vágány van ezen a vonalon, így aztán nem is lehet várni, hogy mindig percre pontosan érkezzenek a vonatok, ha az egyik késik, borul az egész menetrend"

– fűzte hozzá. A kérdés csak az, miért nem hajlandó az állam „kétvágányosítani” az ország legforgalmasabb vonalát, tesszük hozzá.

Az meg további csalódás, hogy elmaradt a kétnyelvű kommunikáció a vonaton, amit az előző fuvarozóknál megszokhattunk, s ez számunkra mindenképpen visszalépést jelent. Arra, hogy miért nem került erre sor, nem kaptunk választ a fuvarozótól.

Megjelent a Magyar7 2024/1. számában

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.