Eldőlt, melyik társaság újíthatja fel a komáromi volt rendelőintézet épületét
A komáromi városi önkormányzat a február 10-i ülésén megszavazta, hogy az egykori komáromi rendelőintézet épületét és telkét a magyarországi Manevi Zrt. szlovákiai leányvállalatának, a Manevi Sk Kft-nek adja el. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonosi hátterű társaság a 268 ezer eurós kikiáltási árnál 2 ezer euróval többet ajánlott a mostoha sorsú ingatlanért, aminek legkésőbb öt éven belül a Klapka tér egyik ékévé kell válnia.

Tavaly már írtunk arról, hogy a Komáromi Városi Hivatal megkapta a szlovák kulturális minisztérium hivatalos levelét, miszerint nem kíván élni az egykori komáromi rendelőintézet épületére vonatkozó elővásárlási jogával. Azután 2021. december 1-i dátummal kiírta a vonatkozó versenytárgyalást, amely határideje 2022. január 17-én 12 órakor zárult, az ingatlan kikiáltási ára pedig 268 ezer euró volt. A teljes versenykiírás felkerült Komárom város honlapjára.
A nyilvános kereskedelmi versenytárgyalást kiértékelő, városi képviselőkből álló bizottság (elnöke: Bujna Zoltán, tagjai: Bauer Ildiko, Knirs Imre, Molnár Marián és Ruman Patrik) a január 24-i ülésén egyöntetűen úgy határozott: a képviselő-testületnek a Manevi Sk Kft. ajánlatát javasolja elfogadásra. Egyrészt azért, mert az többet, vagyis 270 ezer eurót kínált fel az ingatlanért, másrészt azért, mert a másik félnél alaposabban dolgozta ki és részletesebben ismertette a vonatkozó terveit.
Majd a február 10-i testületi ülésen mérföldkőnek számító döntés született a mostoha sorsú ingatlan ügyében: a 25 képviselő jelen levő 80 százaléka megszavazta, hogy azt a Manevi Sk Kft. vásárolhatja meg. A győztesnek az adásvételi szerződés mindkét fél általi aláírása után, legkésőbb 30 napon belül ki kell fizetnie a vételár fennmaradó részét, s állnia kell a kataszteri bejegyzés költségeit is.
A beruházónak 3 éven belül el kell kezdenie, s további 2 éven belül pedig be is kell fejeznie a teljeskörű felújítást.
Ha ezt nem teszi, akkor a komáromi önkormányzat pénzbírsággal bünteti a céget, amely nagysága akár a vételi ár 10 százalékát is elérheti. Sőt, szükség esetén akár fel is mondhatja vele a szerződést. További feltételként szerepel az is, hogy a műemlék épületben nem folytathatnak szerencsejátékokat.
Knirs Imre várostya és ex-alpolgármester a szavazás kapcsán megjegyezte: továbbra sem érti, hogy minek kellett ilyen sokáig húzni az időt,
hiszen hasonló döntés már csaknem 8 évvel ezelőtt is születhetett volna, de pár képviselő akkor nem akarta, hogy ez sikerüljön. Hangsúlyozta: mivel az elmúlt években a felvidéki magyar oktatási-nevelési, kulturális és egyházi intézmények, illetve vállalkozások, jelentős magyar állami támogatást kaptak, ez garanciát jelenthet arra, hogy a helyi lakosság körében csöppet sem magyarosan „poliklinikaként“ emlegetett épület is mielőbb megújuljon.
Andruskó Imre képviselő kiemelte: Knirs Imre alpolgármesterként nagyon sokat tett ezen ügyért, jeles magyarországi politikusokkal is tárgyalt a pozitív végkifejlet érdekében. Hozzátette:
mi tagadás, Komárom városnak 2012 óta, amikor az a birtokába került, sosem volt elég pénze arra, hogy az objektumot rendbehozassa.
Nos, a történelmi épületek felújítása terén komoly refernciával rendelkező Manevi Sk Kft-nek ez végre sikerülhet – a helyi lokálpatrióták nagy örömére, akik már évek óta amiatt aggódnak, hogy majd a szemük előtt dől össze a nagymúltú, patinás épület. Portálunk továbbra is figyelemmel kíséri a fejleményeket, amelyekről olvasóinknak beszámolunk.