2020. október 12., 16:43

Egyre többen fordulnak pszichiáterhez a koronavírus miatt

A lakosság nagy csoportjának lelki egészségére volt negatív hatással a koronavírus-járvány. Meredeken emelkedik azoknak a száma, akik szakember segítségét kérik, s a korábban stabilizált páciensek állapota is romlik – mondja Jozef Dragašek, a kassai egyetemi kórház pszichiátriai klinikájának főorvosa.

Fotó: TASR

„Az elmúlt nyolc hónapban a szorongás, illetve a stressz okozta zavarok meredek emelkedésének vagyunk tanúi” – mutat rá Jozef Dragašek pszichiáter. „A járvány alatt a korábban hosszú ideje stabilizált páciensek állapota is romlott” – teszi hozzá.

A főorvos szerint a szakma nem volt megfelelően felkészülve egy ilyen helyzetre. Úgy véli, van még hova fejlődni a megelőzés és a telemedicina – amikor az ellátásban részesülő és az ellátó személy közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat valamilyen adatátviteli rendszeren keresztül jön létre – terén, ez utóbbira pedig nem lehet úgy tekinteni, mint valamiféle csodagyógyszerre, mindenre jó gyógyszerre a lelki betegek ellátása terén.

Ivana Vaněková, a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) kommunikációs osztályának munkatársa rámutat, Szlovákiában minden kilencedik ember szenved évente egy vagy több alkalommal valamilyen lelki zavartól.

Leggyakrabban szorongásról, depresszióról vagy az alkohollal összefüggő zavarokról van szó” – fejti ki hozzátéve, ezek a problémák leginkább a produktív korban levőkre jellemzőek. A rokkanttá válás harmadik leggyakoribb oka a lelki zavarok, tehát ezeknek egészségügyi és társadalmi, hanem gazdasági hatásai is vannak.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.