2021. május 1., 10:39

Egyelőre nem épül sportcsarnok Ipolyságon

Ipolyság városa már évek óta tervezi egy új sportcsarnok felépítését. Az épület építészeti-műszaki tervét már 2018-ban kidolgozták, a városháza azóta az építkezés finanszírozásának a lehetőségeit kereste.

ipolysági sportcsarnok

A városi sportcsarnokot érintő befektetés összköltsége (a projektdokumentáció elkészítésével együtt) a tervek szerint 2,5 millió euró volt. A kiadások felét a Sportösztönzési Alapból finanszírozták volna.

A pályázati felhívás keretében benyújtandó projektről a városi képviselő-testület tagjainak a március 25-ére meghirdetett testületi ülésen kellett volna dönteniük, ám erre sem akkor, sem a március 29-ére, majd március 30-ára halasztott ülésen nem került sor, mivel a testület határozatképtelennek bizonyult. Ahhoz ugyanis, hogy a tizenkét tagból álló képviselő-testület határozatképes legyen, legalább hét képviselő részvételére van szükség.

Az április 13-ára meghirdetett videókonferencián az összes képviselő jelen volt, így újra tárgyalhattak a sportcsarnok ügyéről. A több mint öt órán át tartó gyűlés során a polgármester, Štefan Gregor polgármester elárulta, függetlenül attól, hogy a képviselő-testület nem szavazta meg a benyújtott határozati javaslatot, ő korábban mégis elküldte a mintegy 1,2 millió eurós pályázati összegről szóló kérvényt az említett alapnak, mivel a benyújtási határidő március 31-én lejárt.

Zachar Pál önkormányzati képviselő szerint

kérdéseket vet fel, hogy testületi határozat nélkül hogyan lehetett beadni a kérvényt.

A polgármester erre azt válaszolta, hogy amennyiben a testület nem fogadja el a sportcsarnokkal kapcsolatos határozati javaslatot, természetesen készek visszavonni a kérvényüket.

 A képviselők leszögezték, hogy természetesen támogatnák a városi sportcsarnok felépítését, hiszen a település nem rendelkezik sem művelődési otthonnal, sem egy olyan multifunkciós  csarnokkal, amely sok más mellett különböző kulturális rendezvényeknek is teret adhatna.

Néhányan azonban

kifogást emeltek, hol a projekt jelentős túlárazását, hol a hitelfelvétel elkerülhetetlenségét, hol pedig az objektum játékterének méreteit emlegetve.

Felszólalásában Nemcsok István kiemelte, hogy

amikor több mint három évvel ezelőtt felmerült a sportcsarnoknak, illetve a tornateremnek az ügye, akkor még 700-800 ezer eurós beruházásról beszéltek. Ez az összeg mostanra közel 2,5 millióra nőtt.

A befektetés körülményeiről Zachar Pálnak is határozott álláspontja volt:

A városi költségvetés elfogadása óta ez az első nagyobb volumenű befektetés, ami azonnal a nyakunkba rak egy kölcsönt. Ennek az önrészéhez gyakorlatilag nem tudunk mást felmutatni, mint banki hitelt. Egyértelműen ráléptünk az eladósodás útjára.

Néhány képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy

valójában nem egy többfunkciós sportcsarnokról, hanem egy mindössze 45x30 méter alapterületű tornateremről van szó.

A legnagyobb városi tornaterem jelenleg a Műszaki és Szolgáltatóipari Szakközépiskola tornaterme, amelynek a játéktere 30x18 méter. Az új sportcsarnok a legnagyobb lenne Ipolyságon, és minden itteni sportesemény megvalósításának tökéletesen megfelelne, tehát kosárlabdára, röplabdára, futsalra, teniszre, tollaslabdára is megfelelő lenne

– mondta Štefan Gregor. A polgármester hangsúlyozta, hogy míg a 760 négyzetméteres régi T–18-as tornateremnek 40x19 méter volt a teljes játéktere, addig a 790 négyzetméteresre tervezett új városi sportcsarnoknak 39,5x20,1 méteres lenne. Szerinte a leendő sportcsarnok esetében az ingatlan fenntarthatóságára is oda kell figyelni.

Zachar Pál szerint az rendben van, hogy a sportcsarnok megfelelne a feltételeknek, ám úgy gondolja, hogy ha már belevágnak egy Ipolyságon régen látott nagy beruházásba, akkor a jövőre is gondolni kellene.

Nem adunk esélyt azoknak a sportágaknak, amelyeknek a mostani tornatermek nem felelnek meg, de nem adunk esélyt azoknak a sportegyesületeknek sem, amelyek esetleg a következő években szeretnének felfejlődni. Éppen a fejlődés lehetőségét vágjuk el. Ez a terv tehát véleményem szerint a jelenlegi helyzetet konzerválja, és nem a jövőt építi. Így nem is tudok vele egyetérteni.

Békési Zoltán azt nehezményezte, hogy Ipolyságon úgy nő fel egy generáció, hogy nincs sportcsarnoka. Ha nem tesznek valamit az ügy érdekében, előfordulhat, hogy nem csak egy generáció jár így.

Ha a gyerekeket és az Ipolyságon kinevelt sportolókat nézem (akár a futball, akár a tenisz vagy a karate terén), egyértelmű, hogy méltó otthont kell adni nekik. Ipolyság egy hét, hét és fél ezer lakosú város; nem gondolkodhatunk olyan volumenű épületben, amelyben esetleg medence, squash és bowlingpálya is lenne, mert ez mind nagyon növelné a költségeket. Egyetértek azzal, hogy az épület fenntarthatóságát is tekintetbe kell venni, hogy az ne csak vigye, hanem hozza is a pénzt

– mondta a vita során Békési, aki Bukor Erzsébettel ellentétben a szavazatával végül a projekt kivitelezése mellett állt ki. A képviselő asszony szerint, ha elfogadják a sportcsarnok projektjét, minden más fejlesztés a háttérbe szorul.

Ha tovább visszük a sportcsarnok ügyét, és ha felvesszük a kölcsönt, az elkövetkező tíz évben a Sóderos ügye sem mozdul előre. Bukor Erzsébet a korábbi testületi üléseken is kiemelten kezelte az Ipoly medre mellett kialakult Sóderos tó revitalizációjának az ügyét.

A városvezetés által beterjesztett határozati javaslatot hosszan tartó vita után végül nem hagyták jóvá, ugyanis a tizenkét képviselőből csupán hat szavazta azt meg.

Mivel a benyújtott projekttámogatási kérelemhez képviselő-testületi jóváhagyás is szükséges, a város kénytelen visszavonni a Sportfejlesztési Alaphoz benyújtott kérelmét

– fogalmazta meg Jaroslav Bandzi elöljáró. Az ipolysági városi sportcsarnok témája így egyelőre lekerült a napirendről.     

ipolyság testület

  

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.