Egyedi történelmi textíliák
A Nemesradnóti Református Egyházközség évek óta figyelemreméltó értékmentő tevékenységet folytat. Azon túl, hogy bekapcsolódnak a helyi értékek gyűjtésébe, most egy konferenciát is szenteltek a témának, valamint az összegyűjtött értékeket egy publikáció formájában kívánják megjelentetni.

Pósa Homoly Erzsó szerkesztő, a Balogvölgyi Tájegységi Értéktárbizottság elnöke bemutatta az elmúlt évek folyamán összegyűjtött, rendszerezett egyházi értékeket. A fénykép-dokumentáción megörökítették a lelkészi naplókat, a pénztári és gondnoki számadásokat, valamint egyéb iratok alapján számba vett egyéni adakozók által összegyűjtött egyházi tárgyakat. A leltárban közel 160 tétel szerepel, melyek mind az egyház vagyonát képezik.
Novák Ágota, a Komáromi Művészeti Alapiskola nyugalmazott tanárnője önszorgalomból tanulmányozza az egyedi történelmi textíliákat, amelyek nem sorozatgyártásban készültek. Azt vallja, hogy az úrasztali terítő nem csupán egy szép dekoráció, a templom dísze, hanem évszázadokon keresztül néma tanúja a közösség legfontosabb eseményeinek. Megérinteni egy ilyen tárgyat alámerülést jelent a múltba, ezért kell ezeket a régiségeket megbecsült kincsként őriznie a közösségnek, így biztosítva a folytonosságot a felmenők és a ma élő utódok között, véli Novák Ágota.
Egykor jó hírű egyházközségi könyvtár volt a nemesradnóti gyülekezet birtokában, amelyből mára csak pár újság, bekötött jegyzőkönyv maradt fenn. A könyvek iktatásának, állománybővítésének, a forrásgyűjtemények szerkesztésének folyamatáról Tömösközi Ferenc beszélt.
Az elhangzott beszámolókat Rancsó Andrea, a Felvidéki Értéktár Bizottság elnöke értékelte, hangsúlyozva, hogy az értékmentés a jövő szempontjából fontos.
– tette hozzá.
A gyűjtés folytatódik, és mint mondta Pósa Dénes, eredményeiket publikáció formájában is megjelentetik. A konferencia a Magyar Kormány támogatásával, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével valósult meg.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/26. számában.
