Donner Rafael alkotásai - Szenckirályfa
Szenckirályfa a Fekete-víz partján, inkább a Vízközben, mint a Mátyusföldön található község. Ma elsősorban a Fekete-vízen átívelő barokk-rokokó hídját és a méhésztelepét emlegetik, ajánlják meglátogatni, de van egyéb látnivalója is. Az egyik a korábban méltán híres és messze földön ismert Pálffy-kastély maradványa.
A vonatkozó szakirodalomban bárki elolvashatja, hogy a Pálffyak váraiban és kastélyaiban, köztük a királyfaiban is híres, értékes műtárgyak voltak. Állítólag maga Mária Terézia is gyakran élvezte udvartartásával együtt a barokk kastély feudális időket idéző pompáját. A kastélyt a katona Pálffy János építtette, fénykorát viszont a másik Pálffy János, a neves műgyűjtő idején élte. A királyfai kastélyt a második világháború idején lerombolták, az épületegyüttesből csupán a hajdani kápolna maradt meg, benne a két barokk domborművel.
Pálffy János kiváló katona és hadvezér volt, ám a magyarok nem zárták különösebben a szívükbe, hiszen a császárnak fogadott hűséget és a Rákóczi szabadságharc idején a másik oldalon harcolt sikerrel. 1710-ben átvette a magyarországi császári hadak fővezérségét. Abban viszont mindenki egyetért, hogy elévülhetetlen érdemei vannak a szatmári béke létrehozásában. 1711 januárjának utolsó napján Pálffy Rákóczival tárgyalt a vajai kastélyban.
Említésre méltó emléke a helyi templomkertnek a 18. század első felében készült és nemrégiben felújított Nepomuki Szent János-szobor, amelynek alkotója szintén Georg Rafael Donner.
Megjelent a Magyar7 2024/44. számában.