2024. november 4., 13:10

Donner Rafael alkotásai - Szenckirályfa

Szenckirályfa a Fekete-víz partján, inkább a Vízközben, mint a Mátyusföldön található község. Ma elsősorban a Fekete-vízen átívelő barokk-rokokó hídját és a méhésztelepét emlegetik, ajánlják meglátogatni, de van egyéb látnivalója is. Az egyik a korábban méltán híres és messze földön ismert Pálffy-kastély maradványa.

Szenckirályfa
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

A vonatkozó szakirodalomban bárki elolvashatja, hogy a Pálffyak váraiban és kastélyaiban, köztük a királyfaiban is híres, értékes műtárgyak voltak. Állítólag maga Mária Terézia is gyakran élvezte udvartartásával együtt a barokk kastély feudális időket idéző pompáját. A kastélyt a katona Pálffy János építtette, fénykorát viszont a másik Pálffy János, a neves műgyűjtő idején élte. A királyfai kastélyt a második világháború idején lerombolták, az épületegyüttesből csupán a hajdani kápolna maradt meg, benne a két barokk domborművel.

Mindkettő Pálffy János-portré, az egyik a császárhű katona síremlékéről származik és a pozsonyi Szent Márton-dómból került Szenckirályfára, amikor a templomot újragotizálták. A másik figyelemreméltó dombormű Georg Rafael Donner alkotása 1739-ből. Ő az a művész, aki a koronázó templom Szent Márton lovas szobrát is alkotta. Ezt a portrét Esterházy Imre hercegprímástól, barátjától kapta ajándékba Pálffy. A két portrét a templomhajó zárófalának bal és jobb oldalán találjuk.
Szenckirályfa
Pálffy János
Fotó:  Görföl Jenő

Pálffy János kiváló katona és hadvezér volt, ám a magyarok nem zárták különösebben a szívükbe, hiszen a császárnak fogadott hűséget és a Rákóczi szabadságharc idején a másik oldalon harcolt sikerrel. 1710-ben átvette a magyarországi császári hadak fővezérségét. Abban viszont mindenki egyetért, hogy elévülhetetlen érdemei vannak a szatmári béke létrehozásában. 1711 januárjának utolsó napján Pálffy Rákóczival tárgyalt a vajai kastélyban.

A másik, a műgyűjtőként is emlegetett, 1829-ben született és 1908-ban elhalálozott Pálffy János, a szenckirályfaiak utolsó férfi tagja gyűjteményéből végrendeletileg 178 festmény került a budapesti Szépművészeti Múzeumba.

Említésre méltó emléke a helyi templomkertnek a 18. század első felében készült és nemrégiben felújított Nepomuki Szent János-szobor, amelynek alkotója szintén Georg Rafael Donner.

Megjelent a Magyar7 2024/44. számában.

szenckirályfa
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.