2021. június 29., 19:45

Dobai Ilona tanítónő kapta az idei Kisújfalu Fejlődéséért díjat

A község önkormányzata 2015–ben alapított díjat azzal a szándékkal, hogy elismerésben részesítse mindazokat, akik a közösség érdekében végzett munkásságukkal az élen járnak, maradandót alkotnak, alkottak.

Dobai Ilona
A kép közepén Dobai Ilona
Fotó: Kis Róbert

 2021 -ben Kisújfalu önkormányzata arra az elhatározásra jutott, hogy Dobai Ilona tanítónőnek adományozzák a Kisújfalu Fejlődéséért díjat".

"Kisújfalu község életében kifejtett munkásságáért, Kisújfalu közösségi és kulturális életében, a helyi kisiskola és óvoda mellett működő gyermekcsoportok, a helyi Csemadok alapszervezetében kifejtett munkásságáért, a magyar kultúra és hagyományőrzés területén végzett kimagasló tevekénységéért" – áll az indoklásban.

Életútját Geri Valéria polgármester ismertette az idei falunapon tartott megemlékezésen, ahol sajnos maga a díjazott betegség miatt nem tudott jelen lenni. 

Dobai Mátyás Ilona 1946 -ban született Kisújfalun, egy ötgyermekes család legidősebb lányaként. 1946. január 17-én egyhónapos korában telepítették ki Csehországba szüleivel együtt, de sikerült visszatérniük. 

1966-ban az Érsekújvári Magyar Tannyelvű Gimnáziumban érettségizett, majd a nyitrai pedagógusképzőben szerzett tanári oklevelet szlovák-történelem szakon. A szőgyéni alapiskolában kezdte a pályáját, hosszú évekig szlovák nyelvet oktatott. Tanítványai és kollégái körében népszerű és közkedvelt osztályfőnökként tevékenykedett, aktívan részt vett Szőgyén község kulturális és közösségi életében, sőt kötelességének tekintette a közéletben való szereplést. Itt került először kapcsolatba a néptánccal, mint oktató, csoportvezető. A magyar nóta, a magyar népi kultúra, a népdal, a néptánc, a népművészet már gyermekkorában jelen volt családjának, kiváltképp édesapjának köszönhetően, akivel sokat nótáztak esténként.

Hosszú évekig tanított, de sajnos komoly betegsége miatt elhagyni kényszerült pályáját.

Ennek ellenére a néptánccal, a népdallal még sokáig kapcsolatban maradt. Szőgyénből való hazaköltözésük után Kisújfalun szintén feladatának tekintette a kulturális életben és a Csemadokban való aktív tevékenykedést. A 90-es évek közepén a helyi kisiskolában szabadidejében segítette a helyi pedagógusok munkáját, szakkör keretében tanította a gyermekeket néptáncra, a gyermekcsoport táncait koreografálta, irányította. Az ő nevéhez fűződik a Rozmaring néptánc csoport megalakulása, ahol a kezdetekben táncosként is részt vett. A Rozmaring a mai napig működik az általa kinevelt táncos, koreográfus lányok, asszonyok részvételével, akik kikérik tanácsait, segítségét. A helyi Csemadok mellett működő fiatalok által alakított Ösztövér néptánc csoport is sokat köszönhet Dobai Ilonának, aki türelemmel, kedvességgel tanította, irányította az ő táncaikat, munkásságukat is. Nevéhez számtalan koreográfia, versenyre való felkészítés fűződik. A néptánc és a népdal szeretetét igyekezett a családjában, gyermekeinek is továbbadni, akik kiskoruktól kezdve édesanyjukkal karöltve aktívan vettek részt a Csemadok munkájában. Munkásságát regionális szinten is elismerésben részesítették, ugyanis 2019-ben az érsekújvári járási Csemadok egyik díjazottja.

Ica néni – ahogy mindenki ismeri – a szakmailag kifogástalan, kedves és odaadó néptánc- és népdal oktatói, koreográfusi munkásságával, a hagyományőrzés, a magyarság, népi kultúránk megőrzése terén példamutató munkát végzett Kisújfalun. Nélküle nem lett volna községünk kulturális élete ily sokrétű, ilyen színvonalas és színes.

Az eddigi díjazottak

A polgármester asszonytól megtudtuk, az első díjat posztumusz ítélték oda Kovács János tanítónak, karvezetőnek, kórusalapítónak. A következő évben Dobai Erzsébet nyugalmazott pedagógus és Fábrik Erzsébet kapták meg a díjat, ők alapították meg húsz éve az egészségkárosutak szervezetét, aktívan mozgatták a nyugdíjasokat, megalapították a nyugdíjasok klubját, melyet szintén irányítottak. 2018-ban Kis Róbert mérnök, az elődöm kapta a díjat a község életében kifejtett és elévülhetetlen munkásságáért, Kisújfalu történelmének, megalakulásának, jelentős történelmi eseményeinek feldolgozása területén kifejtett kutatómunkájáért, valamint írói munkásságáért. 2019-ben Fűri Imre lett díjazva az önkormányzat mellett működő kulturális, sport és ifjúsági bizottságaiban kifejtett munkásságáért, Kisújfalu község közösségi életében elvégzett önzetlen, odaadó, közösségépítő és közösségkovácsoló tevekénységéért. Még ugyanebben az évben idősebb Búcsi László is átvehette az elismerést az Önkéntes Tűzoltószervezetben kifejtett tevekénységéért.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.