2022. november 15., 11:47

Diószeg – jó kezekben

A számok, a pályázatok és a szervezés világában érzi magát igazán otthon Diószeg új polgármestere. Az elmúlt években hivatalvezetőként dolgozó Krommer Gábor már most szép eredményekről tud beszámolni. Alapelve, hogy adott helyzetre, problémára hatékonyan, és azonnal kell reagálni.

 

Diószeg
Krommer Gábor: Azok az emberek adták rám voksukat, akik látták, hogy nem ígérgetek, hanem azonnal cselekszem
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Független jelöltként, a Szövetség teljes támogatását élvezve lett Diószeg polgármestere Krommer Gábor. A diószegi képviselő-testületbe 11 független képviselő jutott be, az új polgármester régebbi funkciójából kiindulva egynek érzi magát közülük. Bízik abban, hogy jó lesz az együttműködés, és ezután is mindig megtalálják majd a közös hangot. Krommer Gábor mosolyogva fogad, még hivatalvezetői irodájában. Büszkén mutatja, mennyi sikeres pályázat megvalósítása vár rájuk az elkövetkező időszakban. Azzal is tisztában van, hogy a polgármesteri hivatal alázat és szolgálat a polgárok felé. 

Hivatalvezetőből lett polgármester

Krommer Gábor közgazdász végzettséggel rendelkezik. A nyitrai egyetemen eltöltött évek után is ezen a szakterületen dolgozott, több mátyusföldi iskolának segített áttérni a jogalanyisággal együtt járó igazgatásra. Szakmai tapasztalatokat szerzett Mészáros Alajos európai parlamenti képviselő szlovákiai asszisztenseként, majd pénzügyi ellenőrként a magánvállalkozói szektorban is dolgozott. 2013 óta tagja a diószegi önkormányzati testületnek, a pénzügyi bizottság elnökeként aktív alakítója volt a városi költségvetésnek. Az elmúlt három évben hivatalvezetőként dolgozott a városházán. A koronavírus-járvány kezelése is az ő feladata volt, s mint mondta, nagyrészt a Covid, és újabban az orosz–ukrán háború okozta válság határozta meg hivatalvezetői munkáját. 

– A hivatalvezető „mindent is” csinál, roppant széles spektrumot foglal magában ez a feladatkör.

Én három éven keresztül úgy mentem munkába, hogy reggel kijelöltem magamnak, mi az, amit aznap el kell végezni. Egy olyan munkanapom sem volt azonban, amikor csak azt kellett volna csinálnom, amit elterveztem. Minden nap adódtak nem várt feladatok, minden nap megfogta valaki a kilincset, és bejött hozzám a problémájával – magyarázza Krommer Gábor. 

– Pontosan ezen alapult a polgármesteri kampányom is, mert bízom benne, hogy azok az emberek adták rám a voksukat, akik látták, hogy nem ígérgetek, hanem azonnal cselekszem. 

Miről szól a polgármesterség?

Krommer Gábor 873 szavazattal, a leadott voksok 46,58 százalékával nyerte meg a városvezetői posztot Diószegen. A kisvárost hosszú éveken át vezető Szabó Antal nyugdíjba vonult, így elérkezett az idő a változásra. A polgármesteri hivatalba lépő Krommer Gábor úgy érzi, fiatalos lendülettel, gazdag szakmai tapasztalatokkal felvértezve, a belső hivatali ügyeket a lehető legjobban átlátva tudja átvenni az irányítást elődjétől. 

– Én nem akartam erőnek erejével polgármester lenni. Teljes mértékben átlátom a helyzetet, hogy mit hoz magával ez a tisztség. Személyiségemből kifolyólag próbálok mindenki kívánságának eleget tenni, megoldani az emberek problémáját.

A polgármesterség azonban arról szól, hogy sokszor nem a jó vagy a rossz, hanem a rosszabb vagy a legrosszabb között kell választania az embernek, és ezért vállalni kell a felelősséget. Ha valaki tisztességgel áll hozzá a dolgokhoz, ezt nagyon nehezen éli meg. Belső indíttatásból kutyakötelességemnek éreztem, hogy induljak, hogy ez a kisváros jó kezekben legyen. Családommal együtt tisztában vagyunk a polgármesteri hivatal súlyával. 

Fejlődésben

Krommer Gáborral sokat beszélgettünk Diószeg helyzetéről is, mert mindig érdekes hallani, miként vélekedik egy belső ember a közösségről, illetve a helyi állapotokról. Diószeget a mátyusföldiek nem igazán tartják városnak, nagysága, arculata miatt inkább hasonlít egy nagyobb falura, várossá csak 1983-ban nyilvánították. Beszélgetésünk közben én is többször elvétem a megnevezést.

– Egyébként az én számból is nagyon nehezen jönne ki, hogy megyek a városba, mindig azt mondom, hogy megyek a faluba. Megbocsájtható ez itt nálunk – nevet fel Krommer Gábor a tévedésem hallatán. 

Diószeg
A diószegi városi hivatal
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Diószegnek teljesíthetetlen, nagyobb kölcsönei nincsenek, mindig annyit költött, amennyi megengedhető volt, így most az új polgármester jó anyagi kondícióban veheti át a várost, ráadásul sok jó, még nyitva lévő nyertes pályázatról is be tud számolni.

Jó bevételi forrás a városi tulajdonban lévő Vince-erdei fürdő. A tervek szerint a jövőben kihasználják majd a geotermális energiát. Az egészségügyi központ fejlesztésével bővíteni szeretnék az egészségügyi szolgáltatások kínálatát. A diószegi kastély tulajdonosával is felvették a kapcsolatot, és jóváhagyták azt a pályázatot, amely nyomán a jelenleg lerobbant állapotú kastélyban idővel nyugdíjasotthon jöhet létre. Nemsokára átadják a skateparkot, és az egykori cukorgyár területén cukormúzeumot alakítanak ki – mutatja a pályázati terveket Krommer Gábor. 

A falusi város 

 – Diószeg magán viseli a város és a falu rossz tulajdonságait is. Falunak már nagy, az emberekben kevésbé van meg az összetartozás érzése, mint például a környező kisebb falvakban. Városnak viszont nagyon kicsi, hiszen mindenki tud mindenkiről mindent. Egyikre nagyok vagyunk, a másikra kicsik. Ezt a rést szeretném kitölteni a civil szervezetek hatékony bevonásával, szeretnék összefogni mindenkit – magyarázza az új polgármester. Az asszimilációt természetes folyamatként kezeli, amelyet megállítani nem lehet, csak lassítani.

Diószeg
Talamon Alfonz szobra
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Diószegen mindössze harminc százalék már csak a magyarság, nemzetiségi feszültségek nincsenek, nyugodt a magyar–szlovák együttélés a városban. 

– Mivel közel van a főváros, Diószeg keresett, közkedvelt lakhely volt és a napjainkban is az. Van ipari parkunk, van munka, jó a közlekedés. Nincsenek nemzetiségi ellentétek. Én is magyar vagyok, és megválasztottak polgármesternek. Kell ennél nagyobb bizonyíték?

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/45. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.