2023. június 22., 09:09

Civilek a határ két oldalán

Sok a közös bennük, és hasonló problémákkal szembesülnek a Gömör és Nógrád területén működő civil szerveztek a határ mindkét oldalán. A többi között ez is kiderült azon a határon átnyúló civil fórumon, amelyet a térségben tevékenykedő szervezetek képviselői számára tartottak Rimaszombatban.

civilek
Határon átnyúló civil fórum Rimaszombatban
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

A fórum házigazdája és szervezője a rimaszombati Fundament Polgári Társulás, valamint a miskolci Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület (ERKE) volt. A jelenlévőket Palik Zoltán, az ERKE szakmai vezetője és Hajdú István, a Fundament PT elnöke, illetve programvezetője köszöntötte.

Hajdú István elmondta, hogy társulásuk tevékenységi köre igen sokrétű, vidék-, régió- és közösségfejlesztéssel, felnőttképzéssel foglalkoznak, illetve határon átnyúló együttműködési pályázatokat és programokat is megvalósítanak budapesti, salgótarjáni, miskolci és egri partnereikkel közösen.

Hetilapunknak elárulta, hogy a közös munka során sokszor hasonló problémákkal, főként forráshiánnyal, bürokratikus akadályokkal szembesülnek, valamint a régióból történő „szürkeállomány” elszívásával, a jól képzett munkaerő kivándorlásával.

Hatékonyabb együttműködés kell

Az első alkalommal megtartott határon átnyúló civil fórum nem titkolt célja éppen ezért a határon túli szervezetek kapcsolatépítése, a hatékonyabb együttműködés elősegítése, a közös megoldások keresése volt, akár a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) pályázati lehetőségeibe való bekapcsolódás, közös rendezvények és pályázatok lebonyolítása által.

A találkozón egy tucatnyi civil szervezet képviselője vett részt, mindegyikük röviden bemutatta társulásuk tevékenységét, hogy jelenleg milyen projektek megvalósításával foglalkoznak, illetve, hogy a jövőben milyen célokat szeretnének elérni.

A fórumon a házigazdák mellett képviseltette magát a rimaszombati Közösségi Technológiák Központja, a Gömör-Kishonti Partnerség, a Roviga Polgári Társulás, a História-Tradíció Dobóca szervezet, a rakottyási Parasztudvar Polgári Társulás, a rimaszécsi Családi Klub, a Dél-Gömöri Fejlesztési Társulás, a Szövetség a Közös Célokért társulás rimaszombati területi irodája, a Cool Tour.Sk utazási iroda, valamint a lekenyei Pro-Le-Ti Polgári Társulás.

A felsorolt gömöri civil szervezeteknek a Miniszterelnökség Civil Kapcsolatok és Társadalmi Konzultáció Főosztályának munkatársai, Baranyi Ildikó osztályvezető, Enyedi Anna Regina referens és Kisida Tamás jogi referens igyekeztek tájékoztatást adni és segítséget nyújtani konkrét kérdésekben. A szakemberek csaknem 90 magyarországi helyszín után először vettek részt egy ilyen formában megtartott kerek-asztal-beszélgetésen a határon túl.

rakottyás
Rakottyási tábor
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel
Segíthet a találkozás

Bene Viktor, a rakottyási Parasztudvar Polgári Társulás képviseletében ismertette, hogy ők lovas, hagyományőrző kulturális tevékenységekkel foglalkoznak Rakottyáson. Az egyesületben nőtt fel, már 8 éves korában elkezdett a lovaglással és a hagyományőrzéssel foglalkozni. Jelenlegi céljuk a Balogvölgyi lovasközpont kialakítása és megépítése, amit pályázati forrásból szeretnének megvalósítani három szakaszban.

Többen ismertük már egymást, akik részt vettünk ezen a beszélgetésen, ettől függetlenül mindig jó ilyen fórumokat szervezni. Vannak bizonyos helyzetek, amikor nem is tudjuk felmérni, hogy az az ember, akit ismerünk miben tud nekünk segíteni. Ezért is tartom ezt a találkozást jó ötletnek, és gyakrabban is lehetne ilyet szervezni

– tette hozzá. 

Nagy Mónika, a Családi Klub Rimaszécs Polgári Társulás aktív szervezőjeként elárulta, hogy még nagyon kezdetlegesek a tevékenységeik. Főként a fiatal családokat szeretnék összetartani a faluban, illetve számukra különböző rendezvényeket szervezni. Mivel nem olyan rég alakult a szervezet, ezért az ismerkedés és kapcsolatteremtés szempontjából nagyon jó lehetőségnek tartja a hasonló fórumokat.

Vannak még belső erőforrások

A szintén rimaszécsi Molnár Gábor, a Dél-gömöri Fejlesztési Társulás képviseletében elmondta, hogy infokommunikációs technológiákkal és ezen technológiák hatásaival foglalkoznak. Próbálnak régió- és közösségfejlesztő programokat szervezni. Bekapcsolódtak már határon átnyúló projektekbe, s nagyon jók a tapasztalataik a magyarországi társszervezetekkel. Ugyanakkor hiányolja, hogy nincs a térségben egy Civil Expo, ahol akár évi rendszerességgel (a putnoki Gömör Expo mintájára, vagy annak kísérőrendezvényeként) találkozhatnának a civil szervezetek.

Valóban ezer szállal kötődünk egymáshoz, de sajnos a problémáink is hasonlóak és nagyon komolyak. A határmenti régió mintegy 30 kilométeres sávjában, úgy a magyarországi, mint a szlovákiai oldalon rettentő problémák vannak, mélységes szegénységben élnek emberek.

Nem biztos, hogy a civil szférának kellene oldani a szociálisan hátrányos helyzetű közösségek problémáit, de nagyon úgy néz ki, hogy sem az önkormányzatok, sem az állam, sem az EU nem képes hatékonyan cselekedni ezen a területen. Tehát a civil szférának is hatalmas lehetőség, és belső erőforrás lenne ezen közösségek életfeltételeinek és képzettségüknek javítása – fejtette ki Molnár Gábor.

Ezer szállal kötődünk egymáshoz
riz
Riz Gábor, országgyűlési képviselő
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel

 

A találkozót megtisztelte jelenlétével Riz Gábor (Fidesz) országgyűlési képviselő, aki ózdi születésűként 13 éve képviseli Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyét a magyar parlamentben. A szlovák–magyar interparlamentális csoport tagja és alelnökeként is igyekszik elősegíteni a két ország együttműködését.

Mint fogalmazott, már csak azért is, mert rokon rokonnal működik együtt, hisz ezer szállal kötődünk egymáshoz. Elárulta, hogy apai ágon felvidéki származású, s kiemelten fontos számára, hogy tudja ápolni a kapcsolatait ősei földjével. 

Meglátása szerint a kapcsolatok az átlagember szintjén mindig jól működtek. Még a legvadabb kommunista időkben is megmaradt egy bizonyos fokú együttműködés, a mai generáció számára pedig már sokkal átjárhatóbb a határ, otthonosabban tudnak mozogni annak mindkét oldalán. Éppen ezért kell kihasználni minden olyan lehetőséget, amely a kétoldalú kapcsolatokat erősíti.

Szerencsére sokan vagyunk, akik a Kárpát-medencei együttműködésre, mint a határon túli magyarsággal kapcsolatos nemzetközi tevékenységre nemzeti ügyként tekintünk. Egy sikeres program nagyban tudja segíteni az összetartozás érzését, ezért fontos, hogy megtaláljuk és megvalósítsuk azokat a pályázatokat, amelyek erre forrást és lehetőséget biztosítanak

– hangsúlyozta Riz Gábor, kiemelve a határon átnyúló civil együttműködések fontosságát a helyi közösségek fejlődése, valamint a fiatal generáció szülőföldön való maradásának és boldogulásának elősegítése szempontjából.

– A civil közösséggel való eleven kapcsolattartás fundamentum, egy nagyon lényeges eleme a magyar parlamenti képviselők munkájának, hiszen a család mellett a helyi közösségek a legerősebb olyan bázisok, amelyekre a helyi társadalmat lehet építeni. Ahol erős a helyi közösség, ott erős civil szervezetek működnek és erős érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek. Legyen szó akár egy területi egységben élő, vagy egy érdeklődési körnek megfelelő, vagy hithez, valláshoz kötődő közösségről. Fontos szereplői ők mindennapjainknak, hiszen tevékenyen részt vesznek egy-egy település életében.

Programokat szerveznek, építik-szépítik szeretett településüket, erősítik az együvé tartozás érzését. Éppen ezért, ahol csak tudjuk, segíteni és támogatni kell működésüket, tevékenységüket

– tette hozzá az országgyűlési képviselő. Arra biztatott mindenkit, hogy a Palik Zoltán által vezetett Civil Központ segítségével próbáljanak meg minél több olyan forrást megszerezni, amely erősíti a szakmai és tartalmi munkát.

Van igény a tematikus fórumokra

Palik Zoltán, az ERKE szakmai vezetője elmondta, hogy nem ez az első kapcsolatfelvétel a térségben működő társulások között, csupán szeretnék elmélyíteni és bővíteni az együttműködést, új szervezeteket is bevonva. A miskolci Civil Központ egyik erősségének nevezte, hogy tapasztalatból már tudják kik a jó és megbízható partnerszervezetek, amelyekkel a különböző pályázati kiírásokba érdemes bekapcsolódni.

A Nemzeti Együttműködési Alap előreláthatóan 2023 októberében írja ki a pályázati felhívást, amelyben a határon túli társulások önállóan, vagy magyarországi partnerrel pályázhatnak. A miskolci ERKE szakmai segítséget és tanács-adást tud biztosítani a felvidéki pályázóknak is, ha ezzel megkeresik őket.

A találkozó során a Miniszterelnökség Civil Kapcsolatok és Társadalmi Konzultáció Főosztályának munkatársai tájékoztatták a jelenlévőket a Magyarországon meghirdetett pályázati lehetőségekről és informálódtak a Szlovákiában érvényes, civileket érintő jogi szabályozásról, majd szakmai beszélgetés alakult ki, amely a mindennapi, adminisztratív problémákat és azok megoldását érintette.

A fórumon szó volt arról, hogy a civil szervezetek vezetői gyakran pénzkereső munkájuk mellett végzik el a munkát a szervezetben, ami nagy megterhelést jelent számukra. Az egyre nehezebb gazdasági helyzetben nehéz álmokról és hosszú távú célok eléréséről, megvalósításáról beszélni, sokszor éppen elég a problémamentes működést és a kiemelt programok, rendezvények megvalósítását biztosítani.

Elhangzott, hogy a gömöri civil szervezetek nagy része kapacitás- és forráshiánnyal küzd. Szívesen fogadnák, ha lenne Rimaszombatban egy olyan, szakmailag megalapozott, működőképes és fenntartható civil központ, amely konzultációs, tájékoztatási és szakmai segítséget tudna nyújtani az itteni magyar civil szervezeteknek, valamint a további tematikus fórumok megrendezése iránt is igény mutatkozott.  

Megjelent a Magyar7 2023/24. számában.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.