Boszorkányüldözéstől egy kórházi pavilon-felújításon át a választási előkészületekig – KÉPEKKEL
A nyári szabadságidény előtti utolsó közös sajtótájékoztatóját tartotta június 24-én Andruskó Imre és Orosz Örs Nyitra megyei és városi képviselő a komáromi Ferences barátok utca 26. szám alatti médiateremben. E választási ciklusban legközelebb szeptemberben hívják össze a média képviselőit, akiknek minden alkalommal az időszerű városi és megyei önkormányzati fejleményekről, újdonságokról számolnak be.
A találkozó elején azt is megtudtuk, hogy a megszokotton kívül, szeptemberben nagyszabású választási kampánynyitó sajtótájékoztatóra is sor kerül, amelyen majd Csenger Tiborral, a Magyar Szövetség megyei alelnökével együtt ismertetik a Komáromi, Érsekújvári, Lévai és Vágsellyei járásban, összességében 100 millió euró értékben e választási ciklusban megvalósult beruházásokat.
Orosz Örs leszögezte: „Továbbra is összehangolt koncepciós eljárás, boszorkányüldözés folyik ellenem...“, majd összefoglalta a Szlovák Megújhódási Mozgalom, a Matica slovenská és a Szlovák Értelmiség Egyesülete (Združenie slovenskej inteligencie) elnevezésű csoportosulások ellene jóideje folytatott hadjáratát, amely célja a felvidéki magyar közösség megfélemlítése és az ő személyének lejáratása, illetve eltávolítása a megyei idegenforgalmi bizottság éléről. Minderről részletesebben már több cikkben beszámoltunk olvasóinknak.
Amiatt is sajnálatát fejezte ki, holgy a Szlovák Állami Művészeti Alap „átszabta a támogatási rendszerét“, ezzel nehéz helyzetbe hozva több hazai kulturális intézményt, létesítményt. Azok ebben az áldatlan helyzetben csak abban reménykedhetnek, hogy megyei vagy városi támogatást kapnak a betervezett rendezvényeik megvalósításához. Például a Komáromi Regionális Művelődési Központot most emiatt 8 ezer euróval támogatta Nyitra megye...
Majd örömmel nyugtázta, hogy a komáromi csónakháznál sikerült hivatalosan átadni a megyei vízisport központot, mely 700 ezer eurós állami és 300 ezer eurós megyei támogatásból készült el. Továbá megemlítette, hogy a megye tavalyi költségvetéséből megmaradt 17 millió euróból különféle célokra, költhettek.
Mivel a megyei fennhatóságú kulturális és szociális intézményekben dolgozók bérét hosszú ideje nem emelték, ezért azt e többletpénzből egyszeri 450, illetve 800 eurós összeggel egészítették ki. E célra megyei viszonylatban összesen mintegy 2 millió eurót költöttek.
Azt is elárulta, hogy elkészült a megyei tulajdonban levő, Agel Slovakia Rt. által üzemeltetett komáromi kórház főbejárattól jobbra található F pavilonjának statikai szakvéleménye, melynek felújítására a Magyar Szövetség megyei frakciója 1 millió eurós megyei támogatást szeretne megszavaztatni a június 29-i testületi ülésen. Ugyanis ez az előfeltétele annak, hogy a kórház e célra más forrásokból további 10 - 12 millió eurós támogatást szerezzen.
Andruskó Imre ez utóbbi témához hozzáfűzte: valójában az 1 millió eurót megyei vagyonba fektetnék, amit a megyei tanács ülésén jóvá is hagytak, azonban az egészségügyi bizottság nem támogatja ezt a lépést. Pedig a komáromi régió több mint 100 ezer lakosa, nemzetiségi hovatartozásra való tekintet nélkül megérdemelné azt, hogy immár a harmadik régi pavilont is korszerűsítsék. ´
„Frakciónk számára az egyik prioritás e felújítás támogatása, nem értjük egyesek ellenvéleményét. Az 1 millió eurót nem a pártunk kapná, hanem a régióban élő magyar, szlovák és további lakosok érdekeit szolgálná. Mi mindig más beruházások, tervek megvalósítását is megszavaztuk, például a Matica slovenská esetében is. Reméljük, hogy a képviselőtársaink a hétfői önkormányzati ülésen jóváhagyják ezt a támogatást“ – hangsúlyozta.
Aztán felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy június 30-án lezárul az orvosi rendelők létesítését, műszaki felszerelésének biztosítását célzó uniós – minisztériumi pályázat, melynek keretében rendelőkként 30 - 150 ezer eurót osztanak szét a kérelmezők között. Az e célra fordítható közel 5 millió eurós összeg bizonyos részére már csak a ginekológusok pályázhatnak, legkésőbb kedden 14 óráig, amikor lezárul a jelentkezés.
Andruskó Imre a június 25-i városi testületi ülés várható témái közül megemlítette azt, hogy mivel a városi idősotthon igazgatója féléves jutalompénzt szeretne fizetni az azt megérdemlő alkalmazottainak, ezért kérte az ehhez szükséges pénzeszközök biztosítását.
Majd rámutatott a helyi óvodások létszámának 40 százalékos csökkenésére, ami rosszabb esetben az óvónők 40 százalékának elbocsátását vonná maga után. Jobb esetben azonban a speciális igényű ovisok részére kisebb létszámú csoportok létesülhetnének, s így megmaradhatna a munkahelyük...
A városi képviselők ezenkívül majd az Erzsébet-sziget hátsó részében található, több hektárnyi üres telkek versenytárgyalás útján történő eladását is megvitatják, alaposan átgondolva, hogy ott újabb lakóházakat vagy más épületeket lesz-e érdemesebb emelni.
A KFC fociklub negyedéves zárásának ismertetése kapcsán megjegyezte: örvendetesek az aktuális sikerei, melyekről a Ma7 is beszámolt és az a tény is, hogy végre használhatják az új stadion focizással kapcsolatos részeit. Azon azonban el kell gondolkodni, hogy a stadion fenntartására több évvel ezelőtt jóváhagyott 200 ezer eurós városi támogatás majd a jövőben, az infláció ellenére is is elegendő lesz-e. Megemlítette, hogy Dunaszerdahelyen a DAC évi 400 ezer eurót kap e célra...
Végül az október 24-re kiírt összevont megyei és helyi önkormányzati választások kapcsán elmondta: Komáromban ismét két 12-12 képviselős választási körzetet alakítanak ki, a 3. körzet pedig Örsújfalu lesz, ahol csak egy képviselőt választanak meg.
Azt is megemlítette, hogy a megyei önkormányzatban 8 képviselője lesz a Komáromi járásnak, s a jelölteket arra kérte, hogy pozitív hangvételű kampányt folytassanak, s annak során ne egymás politikai ellenségei, hanem csak egymás politikai ellenfelei legyenek. Hozzátette: a Magyar Szövetség képviselőjelöltjei majd hamarosan bemutatkoznak a választóknak.