Beszélni nehéz? – Elkezdődtek az 55. Kazinczy Napok
Kezdetét vette Kassán a Kazinczy Napok rendezvénysorozata, amelyet immár 55. alkalommal rendez meg a Csemadok Kassai Városi Választmánya. Beszélni nehéz? – ez az idei rendezvény központi témája.
Az 55. Kazinczy Napok megnyitóján Duncsák Mária, a Csemadok Kassai Városi Választmánya alelnöke köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, a rendezvény első évfolyama, 1967 októbere óta igen sokat változott a világ, és ezzel együtt a mi helyzetünk is itt, Szlovákiában.
A több mint százéves kisebbségi lét megtizedelte a magyarságot, egyre jobban zsugorodnak a magyar közösségek, egyre kevesebben beszélünk magyarul.
Felidézte, 1967-ben még Kazinczy Nyelvművelő Napok volt a rendezvény neve és tudományos konferenciaként működött éveken keresztül. Az utóbbi időben azonban ez mind tartalmi, mind szervezési szempontból megváltozott. A nyelvművelő jelző lekopott, maradt a Kazinczy Napok, ami nyelvi-kulturális rendezvénnyé alakult át, az emberközpontú nyelvművelés került előtérbe.
– mondta Duncsák Mária.
Hozzátette, tudatosítanunk kell, hogy a nyelv nem muzeális érték, nem lehet betenni egy vitrinbe, hanem állandóan változik, állandóan gyarapodik. Ezért nem csak őrizni kell, az ma már kevés, de nap mint nap gyakorolni és megélni, vagyis jól kell sáfárkodnunk az őseinktől kapott értékkel.
A Kazinczy Napok egyik állandó vendégét, Pomozi Péter nyelvészt idézve úgy fogalmazott, nyelvünk jövőjének egyszerű a kulcsa: beszélnünk, használnunk kell, minél többször, mindig és mindenütt, ahol magyarul értők vannak, ám mindenekelőtt gyermekeinkkel.
Az idei Kazinczy Napok nyitóelőadását Nyiri Péter, A Magyar Nyelv Múzeuma igazgatója, a Kazinczy Ferenc Társaság elnöke tartotta, aki a Petőfi-emlékév apropóján beszélt Petőfi és Kazinczy kapcsolatáról, illetve megemlékezett a nyelvápolók, nyelvművelők két „nagy öregjéről”, akik az idén távoztak az élők sorából, Kováts Dániel irodalmárról, szerkesztőről, helytörténészről, Kazinczy Ferenc Társaság alapító elnökéről és Fehér Józsefről, Magyar Nyelv Múzeuma alapító igazgatójáról.
Mint mondta, Kazinczy elkötelezettségével, akaratával, kitartásával irodalmi központtá tette az erre egyébként alkalmatlan Széphalmot. Az ember tette naggyá a helyet, ez valójában Kazinczy öröksége.
Ezt példázza Kováts Dániel és Fehér József is – mondta.
Az idei Kazinczy Napok második előadását Minya Károly, a Nyíregyházi Egyetem Magyar Nyelv és Irodalomtudományi Intézetének igazgatója tartotta, aki Petőfi Útirajzainak nyelvi jellemzőiről beszélt. A rendezvény pénteken és szombaton is folytatódik, a részletes program a Csemadok Kassai Városi Választmányának Facebook-oldalán érhető el.