Bélán mindenképpen meg akarják tartani az óvodát
A Párkányhoz közeli Bélán olyan rossz állapotban van az óvoda épülete, hogy az intézményt azonnal át kellett költöztetni. A kis nebulókat és nevelőiket a községháza fogadta be. Gyorsított ütemben nyílászárókat cseréltek, átépítettek, mert a kisközség az óvodáját mindenképpen meg akarja tartani.

A probléma nem újkeletű, de nem volt orvosolva, csak figyelték és takargatták az épületen keletkezett repedéseket. Pedig nem is régen, alig több mint 40 éve épült.
– Tavaly márciusban hívtam statikust, hiszen a repedést már a főútról is látni lehetett. Közben a szülők és az intézmény igazgatónője is küldött levelet az önkormányzatnak, hogy nyugtalanítja őket a helyzet.
Négy olyan dokumentum volt a kezünkben, amely miatt azonnal cselekednünk kellett – sorolta Pintér Klaudia, a község polgármestere.
Nemrég kapta kézhez a statikus végső tanulmányát, amelyben a rejtett problémák miatt az épület részbeni vagy teljes lebontását javasolja. Új és jó alapokra korszerű, takarékos épületet lehetne építeni.
A hatalmas, 500 négyzetméteres épület minden évben felemésztette a falu költségvetését. Megtudtuk, a mai kor követelményei szerint akkor se lett volna hosszú távon fenntartható, ha az állaga nem megy tönkre.
A községi hivatal felújított épületének egy részét alakították át óvodává. Mivel a polgármester asszony régebben több évig volt az óvoda pedagógusa, majd igazgatója, pontosan tudta, hogyan és miképp kell átalakítani az épületet, hogy minden zökkenőmentesen működjön. Saját forrásból nyílászárókat cseréltek, és a közegészségügyi hatóságtól is megkapták az engedélyt az „ideiglenes” óvodára. 2024. augusztusig működhet ilyen körülmények között az egész napos óvoda, de idővel meg kell oldani, hogy a két intézmény teljesen külön, egymástól elválasztva működjön. A közeli Szőgyénből hordják az ebédet, amellyel nagyon elégedettek.
– emelte ki a polgármester.
– Hálát érzek, a polgármester asszony, a segítők és a szülők úgy dolgoztunk együtt, mint egy nagy család. A gyerekek gyorsan megszokták az új helyet, problémamentes volt a költözés is – fűzte hozzá az elmondottakhoz Balázs Hajnalka, az óvoda igazgatója.
– Van itt még munka bőven. Bár néhány szülő nehezményezte, hogy nem lesz nyári óvoda, de ezt sehogy se tudjuk biztosítani, mert nekünk az óvónőkkel egyetemben még dolgunk van a régi épületben – mondja a polgármester.
A 319 lakosú kis faluban sok olyan rendezvény volt, amelybe az óvodásokat is bevonták. Kora tavasszal télűző kiszebabát égettek, gyönyörű anyák napi műsort szerveztek, a gyermeknapot is különösre tervezték. Elunták már a légváras, arcfestős gyerekprogramot. Mivel az óvoda a községi hivatalba került, a gyerekek gyakran játszanak az épület melletti parkban. Fészekrakó családi pikniket hirdettek meg ide, hogy közösen építsenek a madaraknak és a bogaraknak új otthont.
Ott volt a barkácsolók között Kianek Feri bácsi, a bélai ezermester, akit a helyiek kedvesen Éder bácsinak szólítanak, valamit a helyi plébános, Borka Iván atya is.
A gyerekek szénát, szalmát, tobozokat gyűjtöttek a bogárhotelbe, ahol a bogarak meg tudnak bújni. Az elkészült odúkat pedig majd a tűzoltók felszerelik a fákra, hogy a gyerekek meg tudják lesni a madárvilágot. Volt fánkevő és kerékpárverseny, kialakították a méhlegelőt, végül játszva, énekelve a tábortűznél kolbászt sütögettek. A gyerekek kis kosárkákban ajándékot kaptak, amiből kölcsönösen megkínálták egymást.
– zárta a beszélgetést a polgármester.
Megjelent a Magyar7 2023/24. számában.
