Becsüljük meg értékeinket és tiszteljük mások kultúráját, ahogy Szent István is tette – KÉPEKKEL
Nemzeti ünnepünkhöz közeledve a XXXIV. Szent István Napok keretében Nagymegyeren megkoszorúzták államalapító királyunk mellszobrát.

Az esemény első részében Csémi Andrea olvasta fel Szent István imáját, majd Bittera Zsuzsa, a helyi Csemadok alapszervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket. A mai világban nagyon fontos annak a tudatosítása, hogy kik vagyunk, hova tartozunk, és hogy valójában hova is szeretnénk tartozni, mondta. Ezután Polák László, Ekecs-Apácaszakállas polgármestere mondta el ünnepi beszédét.
- fogalmazott Polák, aki kitért arra, hogy a város nevében szereplő Megyer kifejezés ősi eredetű, hiszen a megyer törzs szálláshelyére utal. A nagymegyeri emberek számára sem lehet közömbös, hogy ilyen mélyen visszanyúlunk a régmúltunkba, mondta, s kifejtette, ha most egy csoda folytán idejönnének az őseink, látnának itt bennünket, ahogy ünnepelünk. Látnák azt, hogy még nem felejtettük el az ő eszméiket, az ő harcosságukat.
- emelte ki a szónok, majd rávilágított arra, hogy ennek nagy ára volt, hiszen lényegében a rokonaival is meg kellett küzdenie.
Szent István király nagysága abban is rejlik, hogy elfogadta a kor kihívását, eleget tett az akkori elvárásoknak, egy erős magyar államot hozott létre, és a régi törzsi rendszert próbálta felszámolni.
Ne feledjük el azt sem, hogy milyen erős volt István király által ez a magyar állam, majdnem az egész Kárpát-medence területére kiterjedt, és az itt élő népek oltalmat is találtak István király uralma alatt, mondta.
Az egyik köntös, amit magára vett, a nyelveket ismerő és tudós előrelátó politikusé, aki látta a történések következményeit, a másik köntösben egy stratéga hadvezér állt, aki a leírások szerint minden háborút megnyert, amikor hazájára vagy nemzetére törtek. A harmadik köntösben egy vezeklőt, a hatalomért történt kegyetlenkedések miatt éjszakákat átimádkozó embert látunk.
Halála után Magyarország bizonytalan, rövid időre választott királyok, testvérháborúk és különböző problémák országa lett.
1083-ban, mikor szentté avatták, felnyitották a sírját, és megtalálták a jobb kezét, ami mumifikálódott. A Szent Jobb felemelt mutatóujja ma is inti a magyar népet, az itt élő embereket, hogy legyünk éberek, mert a rossz, a gonosz mindnyájunkra leselkedik.
- húzta alá egy hasonlattal a mondandóját Polák László.
Az ekecsi polgármester beszéde után a város képviseletében a polgármester és alpolgármester helyezték el Szent István szobránál az önkormányzat koszorúját, majd a testvérközségek és a környékbeli falvak polgármesterei és a helyi szervezetek, intézmények képviselői koszorúztak. Zárásképpen a jelenlévők elénekelték nemzeti imánkat, a Himnuszt.
A koszorúzáson, mint fentebb említettük, többek között jelen volt Soóky Marián, Nagymegyer polgármestere és Estergajoš Mária, a város alpolgármestere, a testvértelepülések képviseletében Vella Zsolt, Ábrahámhegy polgármestere, Németh Balázs, Bácsalmás polgármestere, Varró István, Tápiógyörgye polgármestere, Miroslav Sixta, Dobruška polgármestere, a szomszédos falvak polgármesterei, továbbá Németh Csaba, a Torockó Baráti Társaság elnöke.
