Bartusz György köszöntése Kassán - KÉPEKKEL
Könyv- és portréfilm-bemutatóval tisztelegtek Bartusz György szobrász-, festő-, grafikus- és akcióművész előtt 91. születésnapja alkalmából Kassán, a Kelet-szlovákiai Galériában.
A Magyarország Kassai Főkonzulátusa és a Kelet-szlovákiai Galéria szervezésében megvalósult rendezvényen bemutatták az MMA Kiadó gondozásában megjelent Szabó Lilla: Bartusz című monográfiát, illetve a Magyar Művészeti Akadémia megbízásából készült, „Bartusz – portréfilm Bartusz György szobrászművészről” című filmet.
Alkotásai, amelyeket a szobrászathoz való eredeti hozzáállása és az anyagokkal való kísérletezés jellemeznek, szilárd részei Kassa identitásának, nemcsak műtárgyként, hanem fontos kulturális üzenetként is. „A mai rendezvény elsősorban életművének, a művészethez való hozzájárulásának az ünneplése” – mondta.
Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja rámutatott, Bartusz György a kortárs szobrászművészet egyik kiemelkedő alakja, akinek munkássága nemcsak Kassán, de az egész régióban, sőt, azon túl is meghatározó jelentőségű. Mint mondta, bár Kassa kényszerből lett a művész lakóhelye, művészetének kibontakozása ehhez a városhoz kötődik. Kassa, a kassai magyarok, a helyi művészek befogadták őt, Bartusz a város identitásának szerves részévé vált.
– mondta a főkonzul. „Legyen szó absztrakt vagy figurális szobrokról, minden egyes alkotása azt sugározza, hogy az emberi szellemnek van ereje és bátorsága új utakat keresni. Az újítók, a sorba beállni nem akarók élete sehol sem könnyű, különösen igaz ez a 20. századi Közép-Európára, ahol a történelem viharai a művészeket sem kímélték” – tette hozzá.
A Bartusz Györgyről szóló monográfia kapcsán felolvasták Petrányi Zsolt, a Szépművészeti Múzeum tudományos főigazgató-helyettese, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének vezetője írását, amelyben kiemelte, a könyv hiánypótló vállalkozás, amely nemcsak Bartusz életművét, hanem Szlovákia és Magyarország soha nem összevetett, 1960 utáni művészettörténeti kapcsolatait is megismerteti az olvasókkal.
„Az olvasó egy olyan komplex munkát tart a kezében, ami nemcsak Bartuszt méltatja, hanem gazdag háttérinformációkkal is szolgál. Egyszerre album és elemző szövegeket publikáló kiadvány: így nemcsak annak hasznos olvasmány és vizuális élmény, aki Bartusz életművére kíváncsi, hanem mindazoknak is, akik egy korszakot egy eddig kevéssé ismert aspektusból kívánnak megismerni” – fogalmazott.
A könyv koncepcióját Kis Petronella, a kötet szerkesztője ismertette. Mint mondta, a Magyar Művészeti Akadémia különösen fontos küldetése, hogy reflektorfényt irányítson az anyaországi közfigyelem homlokterébe nem kerülő munkásságokra, amelyek megismertetését az életmű volumene és gazdagsága okán elemi kötelességnek éreznek. Ezek közé tartozik a Szlovákiában szerencsére méltó elismerésnek örvendő és értékén kezelt Bartusz-életmű is, mely az MMA Kiadó képzőművészeti albumsorozatában látott napvilágot – tette hozzá.
E hiány felismerését és betöltését Szabó Lillának köszönhetjük, akinek mondataiból – Bartusz Györggyel ápolt több évtizedes barátságából adódóan – egy személyes portré is kirajzolódik” – mondta Kis Petronella. Hozzáfűzte, terveik szerint a kötet 2025-ben szlovák nyelven is napvilágot fog látni
Szabó Lilla művészettörténész kiemelte, nagyon fontos volt számára, hogy megírja ezt a könyvet. „Mindig adósságomnak éreztem, mert Bartusz életútját és az egész életművét szimbolikusnak találtam” – mondta. Hozzátette, jól ismerte a cseh, a morva, a szlovák és a magyar avantgárd művészeket, szinte mindenkihez közeli barátság fűzte. Köztük is nagyon fontos volt számára Bartusz György, akinek alkotásaiban érezni lehet azok mély tartalmát és indítékát, illetve azt a bátorságot, ami az egész életét végig kísérte. Végezetül köszönetet mondott mindenkinek, aki segítséget nyújtott ahhoz, hogy a könyv elkészülhetett.
A hiánypótló kötet ismertetését követően bemutatták a Sáfrány József rendező és Karácsony Sándor operatőr által Bartusz Györgyről készített, közel egyórás portréfilmet.